PRİM BORCU OLANLARA EMEKLİLİK YOLU AÇILDI

Artık prim günü eksiği olanların emekli olması mümkün olacak. Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı prim günü ödeme eksikliği olanlara emeklilik yolunu açtı ve bu mevzuda yasa tasarısı yayınladı. Bu emek verme sonucunda toplam 100 bin şahıs emekli olabilecek hakkında haiz olmaktadır. SGK geriye dönük borçlanma yöntemiyle isteyen yurttaş bu sayede emekli olabilecek.

Tasarı Kesinleşti

Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı prim günü eksiği olan yurttaşlarımızın emekli olabilmeleri için yeni bir tasarı oluşturdular ve bunun üstüne bu tasarı masaya yatırıldı. Bu tasarı ile prim gününde noksan olan vatandaşların borçlanma olanağı sunulması ile emekli olma şansı tanınmıştır. Çıkan bu yasaya gore, vatandaşın belli bir süre emek vermesi şartı aranmaktadır. Bu imkandan yararlanmak isteyen vatandaşımızın minimum 1800 gün prim gününe haiz olma şartı konulması belirlenmiştir. Bu durumda vatandaşın, 1800 ve üstünde prim gününe haiz olması durumunda kalan gün sayısını borçlanma imkanı ile ödeme yaparak emekli olabileceği kesinleşmiştir.

SSK geriye dönük

Kuralları ve şartları belirlenmesiyle beraber, 2015 yılı itibariyle yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Yazımızda da belirtmiş olduğumuz benzer biçimde 20 milyon kişiyi ilgilendiren bir yasadır. Yasa kapsamında MTV Borcu, Vergi Borcu Afları, SGK-SSK Borçlanması Afları, Taşeron İşci Düzenlemesi, GSS ve BAĞ-KUR Borçlanması, Trafik Borçları Affı benzer biçimde yurttaşlarımızın merak etmiş olduğu mevzular sonuca bağlanmıştır. Yasa da mühim maddeler ise özetlemek gerekirse şöyledir;

 • Çocuk sahibi olan bayanların doğum borçlanması hakkı getirildi. Bu durumda emeklilik tarihinin öne çekilmesi durumu oluşmaktadır. Sadece doğum borçlanması 3 çocuk için yapılabilecektir.
 • Bir öteki yenilik tüp bebek uygulamasıdır. Böylelikle düzenleme ile tüp bebek tedavisinde en fazla iki tecrübe etme sınırı üçe çıkartılmıştır.
 • Yasak yerlerde tütün mamulleri tüketenlere verilen para cezaları hariç, 120 TL’nin altındaki yönetimsel para cezaları öğrenim edilmeme sonucu alınmıştır.
 • Soma’daki maden faciasında yaşamını kaybeden sigortalıların SGK’ya olan her türlü borçları silinecektir.
 • 31 Aralık 2014 evveliyatına kadar 35 bin öğretmen ataması gerçekleştirilecektir.
 • Vergilerin tamamı, mevcut cezaların tekrardan yapılandırması kapsamında öğrenim edilecektir.
 • SGK’ya bağlı bulunan iş yerlerinin 31 Aralık 2013 zamanı öncesine ilişkin ödenmemiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, toplumsal güvenlik destek primi ve yönetimsel para cezası ile eğitime katkı oranı, hususi işlem vergisi ve damga vergisi borçlarından 100 TL’yi aşmayan borçlarında gecikme cezası tahsilinden vazgeçilecektir.
 • 2014 yılı nisan ayı ve önceki aylara ilişkin ödenmemiş olan sigorta borcu, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, toplumsal güvenlik destek primi için hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı benzer biçimde borçların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir.
 • Ev hizmetlerinde aynı şahıs yanında ay içinde 10 günden azca çalışanlar adına günlük kazanç alt sınırının yüzde 2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi çalıştıranlar tarafınca ödenme sonucu alınmıştır.
 • Merkezi sınavlar yada sonuçlarına ilişkin dava açma süresi 10 gün olacak. Dava dilekçesinin tebliğinden itibaren 3 gün içinde müdafa yapılacak. Bu süre bir kereliğine ve en fazla 3 gün uzatılabilecek ve bununla beraber yürütmeyi durdurma sonucu kaldırılacaktır.
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye’de sportif alanda faaliyette bulunan spor kulüpleri, SGK ile Maliye’ye olan borçlarını ikişer aylık dönemler halinde 42 eşit taksitte ödeyebilecek.

Hangi Şartlarda Emekli Olacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

ne zaman emekli olabilirim

Sponsorlu Bağlantılar

SGK Prim Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

SGK prim sorgulama işlemi için ilk olarak bir E-Devlet şifresine haiz olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresine haiz olmadan SGK prim sorgulama işleminizi ve bunun benzer biçimde birçok mühim işleminizi E-Devlet üstünden gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

E-Devlet şifresine haiz olmak için size en yakın merkez PTT şubesine kimlik bilgilerinizin okunabildiği nüfus cüzdanınız ile beraber giderek E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi alma başvurusu yaptıktan sonrasında 2 TL işlem tutarı ödemeniz gerekmektedir. İşlem ücretini ödedikten sonrasında E-Devlet şifrenizi size hususi kapalı bir zarf içinde teslim alabilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonrasında yada aslına bakarsan bir E-Devlet şifresine sahipseniz SGK prim sorgulama işleminizi yapmak için yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz ilgili E-Devlet bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantıya tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Kimlik doğrulama işlemi için T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi ilgili alanlara girmeniz gerekmektedir. T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili alanlara eksiksiz ve doğru bir halde yazdıktan sonrasında işleminizi gerçekleştirmek için “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Oluşturulan sayfada SGK priminizin olup olmadığınızı görebilirsiniz.

Bağkur Emeklilik Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

Bağkur emeklilik sorgulama işlemini gerçekleştirmek için yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz bağlantı adreslerinden bağkur emeklilik sorgulama işlemi ile ilgili olana tıklayıp oluşturulan sayfada sizden istenilen detayları eksiksiz ve doğru bir halde ilgili alanlara yazmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi ilgili alanlara girdikten sonrasında aşağıda bulunan “Tamam” seçeneğine tıklayıp işleminizi başarıya ulaşmış bir halde gereçekleştirebilirsiniz.

Bağkur Emeklilik Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SSK Prim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR Prim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Prim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Prim Borcu Sorgulama İşlemi SGK Resmi Sitesinden Iyi mi Yapılır?

SGK’nın web tahsilat platformuna giriş yapmak için ilk olarak E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifresini nereden ve iyi mi alabileceğinizi yazımızda anlattık. Yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz SGK bağlantı adresine tıklayarak oluşturulan E-Devlet platformunda T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile giriş yaparak yine SGK web tahsilat platformuna yönlendirileceksiniz. Oluşturulan sayfada da sizden istenilen detayları eksiksiz ve doğru bir halde ilgili alanlara yazarak derhal altında bulunan güvenlik kodunu da gene aynı şekilde ilgili alana yazıp, “Borç Sorgula” seçeneğine tıklayınız. Bu işlemleri sırasıyla doğru bir halde gerçekleştirdiğinizde prim borcu sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

SGK Üstünden Prim Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Ne Süre Emekli Olacağınızı E-Devlet Üstünden Iyi mi Öğrenebilirsiniz?

E-Devlet üstünden ne süre emekli olabileceğinizi öğrenmek için gene yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz ilgili bağlantı adresine tıklayıp aynı şekilde kimlik doğrulama işleminizi T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile tamamladıktan sonrasında “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde ne süre emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ne Süre Emekli Olacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

SSK Emeklilik Sorgulama Iyi mi Yapılır?

SSK üstünden ne süre emekli olacağınızı öğrenebilmek için ilk olarak yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz ilgili bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında açılacak sayfadaki sizden istenilen detayları eksiksiz ve doğru bir halde doldurup “GÖNDER” seçeneğine tıklayınız. Gönder seçeneğine tıkladığınızda ne süre emekli olacağınızı oluşturulan sayfadan öğrenebilirsiniz.

SSK Ne Süre Emekli Olurum Uygulaması İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Emeklilik Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

Emekli Sandığı üstünden ne süre emekli olacağınızı öğrenebilmek için yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz ilgili bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantı adresine tıklayıp, karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan ve sizden istenen detayları eksiksiz ve doğru bir halde yazıp aşağıda bulunan “Hesapla” seçeneğine tıklayınız. Bu işlemleri sırasıyla takip ettiğinizde Emekli Sandığı üstünden emeklilik sorgulama işleminizi başarıya ulaşmış bir halde gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Sandığı Emeklilik Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BAĞKUR Emeklilik Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Size vereceğimiz linkte lüzumlu işlemleri yaparak BAĞKUR emeklilik sorgulama işleminizi yapmış olacaksınız.

BAĞ-KUR Emeklilik Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

PRİM BORCU OLANLARA EMEKLİLİK YOLU AÇILDI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir