Prim Öğrenme

Türkiye’de sektöre gore farklılık gösteren, iş hayatında etken olarak vazife alan milyonlarca insan bulunmaktadır. Çalışan bireyler iş hayatında uzun bir süre etken olarak yer aldıktan sonrasında kendi istekleriyle ya da bağlı oldukları toplumsal güvencenin emeklilik şartlarının tümünü sağladıklarında iş hayatında eylemsiz olarak yer alırlar, kısaca iş hayatından tamamen çekilirler. Bu koşulları elde eden bireylere emekli denir. İnsanların emekli olabilmeleri için, bağlı oldukları toplumsal güvence kurumunun bazı şartlarına haiz olmaları gerekmektedir. Bu şartlar sigortalılık süresi, sigorta prim ödemesi gün sayısı ve yaş şartına bağlı olarak toplumsal güvence çeşidine gore farklılık göstermektedir. Şu demek oluyor ki sizin bağlı olduğunuz toplumsal güvencenin emekli olmanız için istediği şartlar başka bir toplumsal güvencenin şartlarından ya da sayısal verilerinden daha değişik olabilir. Her toplumsal güvencenin yasalarla belirlenen değişik şartları vardır. Emekli olduğunuz süre bağlı olduğunuz toplumsal güvence kurumu tarafınca size bir emeklilik aylığı bağlanır, emeklilik aylığı iş hayatından etken durumdayken ödemiş olduğunuz sigorta primine gore belirlenmektedir. Bağlı olduğunuz toplumsal güvencenizin tek hizmeti emekli aylığı değildir, bununla birlikte devlet hastanelerinde parasız muayene olma hakkına haiz olmuş olursunuz, hususi sıhhat kurumlarında extra bir ödeme ile muayene olabilirsiniz. Prim öğrenme işlemi ile öğrenebileceğiniz prim ödeme gün sayısı, yaş kriteri birbirinden oldukça farklıdır, hatta emekli olmak isteyen sigortalı çalışanın cinsiyetine gore de emeklilik şartları değişmektedir. SGK’nın sigortalı tüm bireylere sunmuş olduğu hizmetlerden biri prim sorgulama hizmetidir.

Emekli olmak toplumsal devletin belirlediği emek harcama hayatından çekilme yaşına geldiğinizde, çalışmaya başladığınız tarihten şu ana kadar olan sigorta prim ödemelerinizin eksiksiz ve tamamının yatırılmış olması durumunda, lüzumlu emek harcama süresini doldurduysanız, toplumsal devletin sizi emekli olarak belirlemesi durumudur. Şu durumda sigorta primleriniz ne kadar erken yaşta başlarsa, belirtilen süreyi tamamlamanın o denli erken olur ve siz daha erken emekli olabilirsiniz. Emekli olabilmeniz için sigortalılık süresi, prim sorgulama hizmeti ile öğrenebileceğiniz ödenen prim gün sayısı ve yaş benzer biçimde bazı şartların sağlanması talep edilmektedir. SGK’nın bir hizmeti olan prim sorgulama hizmeti ile ödenen prim gün sayınıza kolayca ulaşabilirsiniz.

SGK Prim Öğrenme Iyi mi Yapılır?

SGK prim öğrenme işlemi ve gerçekleştirmek istediğiniz öteki işlemler için, SGK ile ilgili tüm sorgulamalar, 01.11.2014 tarihinden itibaren kişisel bilgilerin korunması amacıyla e-Devlet aracılığı ile web üstünden, size hususi olan şifreniz ile giriş yapabileceğiniz sistemi kullanabileceksiniz.

SGK’ya bağlı prim sorgulama ve öteki SSK ile ilgili öteki işlemlerinizi e-Devlet aracılığı ile web üstünde süratli ve kolay bir halde gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üstünden e-Devlet sistemi ile yapacağınız prim sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için PTT’ye giderek, sisteme giriş yapabilmeniz için size hususi olarak belirlenen şifreye ihtiyacınız vardır. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için şifrenizi T.C. kimliğinizle beraber size en yakın PTT şubelerinden birine başvurmanız gerekmektedir. Şifrenizi PTT aracılığı ile temin ettikten sonrasında prim sorgulama işleminizle ilgili sayfaya ulaştıktan sonrasında, prim sorgulama sayfanız vesilesiyle sigortanızın yatırıp yatırılmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. İşe başladığınız tarihten itibaren şu ana kadar ödenmiş olan tüm sigorta primlerinizi öğrenebilir ve istediğiniz hesaplamayı prim öğrenme sistemi aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Hem de ilk işe başladığınız zamanı ve işten ayrıldığınız zamanı kolayca öğrenebilirsiniz.

Prim Öğrenme İşlemi Iyi mi Yapılır?

SGK’nın yapılandırmış olduğu sisteme prim öğrenme işlemi amacıyla, giriş yapabilmeniz için, ilk olarak SSK’nın internet sayfasını açmanız gerekiyor, yazımızın sonunda yer edinen bağlantıya tıkladığınızda SSK’nın internet sayfasına kolayca ulaşabilirsiniz. Arkasından ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklamanız gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

1

Oluşturulan yeni sayfada T.C. kimlik numaranızı ve PTT aracılığı ile kazanmış olduğunuz e-Devlet şifrenizi sisteme aktardıktan sonrasında ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayınız.

24

Açılacak yeni sayfada sizin prim öğrenme mevzusuna ilişik bilgiler yer alacak ve işleminizle ilgili her türlü bilgiye bu sayfadan kolayca ulaşabilirsiniz.

Prim Öğrenme 4A İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Prim Öğrenme 4B İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Prim Öğrenme 4C İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Prim Öğrenme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir