Ptt Adıma Yatan Para Tc ile Sorgulama 2021

Şahsımıza ödenecek olan tutarlar genel olarak PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Adınıza yatan parayı sorgulamak için dört değişik seçenek vardır. PTT bakiyenizi mesajla, telefon ile, şubeye giderek ve e-devlet üstünden sorgulayabilirsiniz. E-devlet aracılığı ile yatan para sorgulamasının yanı sıra miras sorgulaması ve çek hesap bildirimi de yapılabilmektedir. Sadece e-devlete giriş yapmak için ilk olarak bir gizyazı edinmez gereklidir. Eğer şifrenizi unuttuysanız da sistem üstünden değiştirmeli veyahut PTT şubelerinden yeni bir gizyazı almanız gerekmektedir.

PTT’den T.C Kimlik Numarası İle Sorgulama

Para gönderim ve alım işlemlerinizi sürekli olarak PTT şubeleri aracılığı ile yapıyorsanız kendinize bir Posta Çeki Hesabı açarak işlemlerinizi daha kolay bir halde halledebilirsiniz. Bu hesap yardımıyla para gönderimlerinizi daha indirimli ve avantajlı bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede yurtiçi yada yurtdışı para gönderimlerinizi kolayca yapabilirsiniz. PTT aracılığı ile tarafınıza işgöremezlik ödemesi, işsizlik ödemesi şeklinde pek oldukca değişik alternatiflerde para yatışı gerçekleşebilir. Para sorgulaması yapmak için genel olarak ilk tercih edilen yol PTT şubelerine müracaat ederek isim, soy isim ve T.C kimlik numarası ile yetkililer tarafınca sorgulatmak olacaktır.

PTT'den T.C Kimlik Numarası İle Sorgulama 
PTT’den T.C Kimlik Numarası İle Sorgulama

Kişiler şubeye gittiklerinde eğer kalabalık bir yerde yaşıyorlar ise oldukca sıra bekleyebiliyorlar. Hele bide para hemen hemen hesaplara geçmemiş ise zaman çöp oluyor. Bu sebeple de daha kısa ve rahat yolları araştırmaya başlıyorlar. Değişen teknolojinin gelişmesi ile beraber PTT üstünden şahsınıza yatan paranın sorgulamasını sanal evren üstünden gerçekleştirebilirsiniz. T.C kimlik numarası ile sorgulama işleminin ilk seçeneğini şubeye müracaat etmek bulunduğunu söyleyebiliriz. Öteki seçenek ise şu şekilde olacaktır;

 • E-devlet sistemine T.C kimlik numarası ve gizyazı ile giriş yaparak,
 • ALO PTT’yi arayarak para sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Şahsınıza para yatıp yatmadığını belirtilen şekillerde gerçekleştirebilirsiniz. Bu alternatiflerin hepsi hakkında tek tek data vereceğiz.

PTT Şubesinden Para Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

Adınıza yatan paraların sorgulamasını yapmak için herkesçe malum bu yöntem aslen öteki saydıklarımızın içinde en zahmetli olanıdır. Elinizin altındaki teknolojik gelişimleri kullanmazsanız PTT kuyruklarında sıra beklemek zorunda kalırsınız. Bunun için ilk olarak il ve ilçenizde bulunan en yakın PTT şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Hemen sonra girişte gişe memuruna sıra almanız gerekecektir. Kalabalıksa vay halinize..

PTT şubelerine gidip sıranız vardığında gişede bulunan yetkililere T.C kimlik numaranızı doğru bir halde söyleniş ederek adınıza para gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz. T.C kimlik belgesi de talep edilebilir. Bu sebeple yanınızda muhakkak bulundurun. Eğer paranız yattıysa kimliğiniz olmadan parayı size teslim etmeyeceklerdir. Sadece fizyolojik bir efor sarf etmek istemiyorum diyorsanız da aşağıda belirteceğimiz öteki alternatifleri kullanabilirsiniz. PTT üstünden asker yol parası sorgulama işlemi de yapılabilmektedir.

ALO PTT İle Para Sorgulaması

ALO PTT ile şubeye gitmeye gerek kalmadan pek oldukca işleminizi halledebilirsiniz. PTT Davet Merkezi Sesli Cevap Sisteminde bulunan tuşları sırayla doğru bir halde tuşlamanız ve sizden talep edilen detayları doğru bir şekilde girmeniz halinde istediğiniz cevaplara ulaşabilirsiniz. ALO PTT ile yapabileceğiniz işlemleri ve tuşlayacağınız numaraları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kartınız kaybolduğunda, yitik çalıntı ve şüpheli işlem bildirimleri için; 1,
 • Posta Çeki, PTT Kart telefon bankacılığı gizyazı işlemleri ve SGK ödemeleri için;1,
 • Yurtiçi kargo, kurye, yurtdışı koli ve APG ile turpex; 2,
 • Posta ve Telgraf hizmetlerinde meydana getirilen gönderiler için; 3,
 • Süratli Geçiş Sistemi işlemleri için; 4,
 • PTTCell işlemleri için; 5,
 • E PTT AVM için; 6,
 • Kayıtlı Elektronik Posta ve E-Tebligat işlemleri için; 7,
 • PTT hizmetleri hususunda detaylı data için; 5,
 • Veri iznine erişme işlemleri için; 0,
 • Kurumla ilgili işlemler için ise; 9’u tuşlamanız gerekecektir. Ana başlıkların detaylı sorgulamaları için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

PTT Satın alan Hizmetleri yardımıyla görüldüğü üzre şubeye gitmeye gerek kalmadan pek oldukca işlem halledilebilecektir. Öğrenmeniz ihtiyaç duyulan bilgiler için ALO PTT’yi arayarak lüzumlu tüm işlemleri birkaç tuşlama ile yapabilirsiniz. Davet Merkezinden sesli iletişimin yanı sıra bildiri aracılığı ile yazılı olarak da iletişime geçilebilmektedir. ALO PTT yazışma numarası:

Basit vatandaşların yanı sıra engelli vatandaşlara da hizmet sağlanmaktadır. 0312 309 59 13 numarası Engelli Dostu SMS Hattı olarak belirlenmiştir. Engelli vatandaşlar bu numara aracılığı ile PTT hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Bedenen engelli bireylerin yanı sıra işitme engelli ve konuşma engelli bireyler için de Satın alan Hizmetleri kurulmuştur. Bunun için ilk olarak PTT Chat linkine tıklayarak isim, soy isim, T.C kimlik numarası, telefon ve doğum zamanı ile kayıt olunması gerekmektedir. Belirtilmiş olan formda yapmak istediğiniz işlem için de “Mevzu” isminde bir sekme yer alacaktır. Buradan yapmak istediğiniz işlemi seçip “Kabul Ediyorum” kutucuğunu işaretleyip “Devam” tuşuna basmanız halinde işleminiz tamamlanacak ve sizlerle konuşma yapılarak yazışma sağlanacaktır.

PTT Mesajla Bakiye Sorgulama

PTT üstünden bakiye sorgulaması yapmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi yukarıda da bahsini geçirdiğimiz Davet Merkezleri olmaktadır. Davet Merkezini arayıp Satın alan Temsilcisine bağlanarak belirttiğimiz tuşlamaları yaptıktan sonrasında talep ettiğiniz işlemlere ulaşabilir, bilmediğiniz ve merak ettiğiniz mevzular hakkında data sahibi olabilirsiniz. 444 1 788 numarasını arayarak bakiye sorgulaması yapmak için ilk olarak 1 hemen sonra 2 tuşuna basmanız ve alan kişi numarası ve telefon şifresini girmeniz talep edilecektir.

PTT Mesajla Bakiye Sorgulama
PTT Mesajla Bakiye Sorgulama

Bir öteki alternatif yol ise PTT şubelerinde bulunan ATM’ler olacaktır. En yakın ATM’ye giderek kartınız ile bakiye sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonunuzun Android ve IOS işletim sistemlerine gore App Store ya da Google Play Store uygulamalarından “PTT Bank, PTT AVM, PTT Kargo” şeklinde uygulamaları cep telefonunuza indirerek de bakiye sorgulaması ve öteki pek oldukca işlemi halledebilirsiniz.

PTT tarafınca geliştirilen uygulamalardan bir tanesi de Web Chat olmaktadır. Bu sisteme ulaşım sağlamak için ilk olarak Alo PTT sayfasına giriş yapmanız gereklidir. Hemen sonra sağ üstte bulunan Web Chat butonuna tıklamalısınız. Sadece bilmeniz gerekiyor ki sistem yalnızca 08:00 ve 17:00 saatleri içinde hizmet vermektedir.

Web Chat
Web Chat

Her insanın merak etmiş olduğu ve devamlı araştırmalara mevzu yapmış olduğu bildiri aracılığı ile bakiye sorgulaması şu an için maalesef ki uygulanamamaktadır. PTT Kart ve şahsınıza ilişik gelen paraların sorgulamasını yalnızca belirttiğimiz şekillerde gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet PTT Çek Hesap Bildirimi

Adınıza ilişik paranın yatıp yatmadığını sorgulayabileceğiniz sistemlerden bir tanesinin de e-devlet olduğundan bahsetmiştik. E-devlet vatandaşın devlet arasındaki elektronik bağlantı diyebiliriz. Bu sistem üstünden birden fazla işlem gerçekleştirilebildiği şeklinde PTT’den alacağınız ücretlerin sorgulaması da yapılabilmektedir. Bunun için ilk olarak bir e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer halen bir e-devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine müracaat ederek gizyazı edinebilirsiniz. E-devlet’ten yapabileceğiniz PTT işlemlerine ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. PTT üstünden alabileceğiniz SGK  ödemelerinin sorgulaması için aşağıdaki adımları seyredebilirsiniz.

 • İlk olarak e-devlet sistemine giriş yapın.
 • Hemen sonra yardım butonuna “4A, 4B İşgöremezlik Ödemesi Görme” yazın.
 • Herhangi bir durumdan dolayı rapor almışsanız ve işgöremezlik ödemeniz adınıza yatırılmış ise yönlendirildiğiniz sayfada tüm rapor bilgilerinizi görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir