PTT APS Sorgulama

Vatanımızda birçok posta ya da kargo şirketi bulunmaktadır. Bu kargolar yardımıyla bireyler göndermek istedikleri kolileri, eşyaları kent dışına ya da yurt dışına gönderebilirler. Bu yollardan birisi de PTT APS’dir. APS yardımıyla süratli göndermek istediğimiz eşyaları ya da belgeleri gönderebiliriz. Ikimiz de bu yazımızda PTT APS sorgulama işlemlerini inceleyeceğiz.

PTT, ilk olarak 1840 senesinde faaliyete girmiştir. Posta ve Telgraf Teşkilatı adı ile hizmet veren PTT, 2013 senesinde Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi olarak adı değiştirilmiştir. PTT, birçok alanda hizmet vermektedir. Bu hizmetlerden birisi de APS’dir. Şimdi APS’nin ne işe yaradığını, hangi postaların APS kapsamına girdiğini ve APS postalarının özelliklerini inceleyelim.

APS Nedir?

APS, uzun adı ile Acil Posta Servisi, PTT kapsamında bir posta hizmeti olarak bilinmektedir. APS yardımıyla kargonuzu başka bir yere en süratli şekilde gönderebilirsiniz. APS ile gönderilmekte olan eşyalara da APG doğrusu Acil Posta Gönderisi adı verilmektedir. Dosya, evrak, doküman ya da bir eşyayı belirlenmiş olan ağırlığa ya da hacme kadar PTT Kargo ile yurt içi varışlı olarak APS Kurye kapsamında gönderebilirsiniz. PTT’nin yapmış olduğu en büyük kolaylıklardan birisi de PTT acil posta servisidir.

PTT APS sorgulama kapsamında mühim olan bir başlık hangi postaların bu kapsama girebileceğidir. Yurt içinde gönderimi meydana getirilen ve en fazla 3, kilogram ağırlığında bulunan kargolar APG olarak gönderilebilir. Böylece bu kargolar APS kapsamında olmaktadır.

Bazı durumlarda süratli posta göndermek zorunda kalabiliriz. Bu şekilde bir durumda da bizlere Acil Posta Servisi doğrusu APS destek verir. APS, öteki bir adı ile Acil Posta Servisi yardımıyla süratli gitmesini istediğimiz postaları, kargoları ya da belgeleri gönderebiliriz. Fakat Acil Posta Servisi doğrusu APS’de ücretlendirme düzgüsel postalara bakılırsa daha değişik olmaktadır. Tutarı öteki postalara bakılırsa birazcık daha fazladır. Bu fiyatlar hakkında daha geniş bilgiyi herhangi bir PTT şubesinden öğrenebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

APS gönderen bir şahıs daha sonradan online olarak PTT APS sorgulama yapabilir.

APS’de Gönderim Süresi

PTT APS sorgulamada öteki bir mühim olan mevzu da APS gönderim süreleridir. PTT APS sorgulama ile göndermiş olduğunuz herhangi bir postanın bu gönderim sürelerini de kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz bağlantıya tıklayınız. Bu bağlantıya tıkladıktan sonrasında karşınıza aşağıdaki şeklinde bir sayfa çıkacaktır.

Bu sayfada sizden bazı bilgiler istenmektedir. Oluşturulan sayfadan ilk olarak posta türünüzü seçtikten sonrasında, postanın çıkmış olduğu ili ve gideceği ili seçtikten sonrasında APS gönderi teslim sürenizi kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

APS gönderi sorgulama kapsamında yalnız yurt içi değil; yurt dışına gönderdiğiniz postaların da tahmini varış sürelerini bu siteden sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapmak için aynı sayfanın altta kalan kısmından işlem yapabilirsiniz.

Bu sayfada da ilk olarak postanın türünü seçersiniz ve arkasından gideceği ülkeyi seçtikten sonrasında gönderim süresini kolaylıkla bulabilirsiniz.

PTT APS Sorgulama İşlemleri

Şimdi de PTT APS sorgulama işlemlerine gelelim. PTT APS Takip Otomasyon Sistemi yardımıyla göndermiş olduğunuz postanızın nerede bulunduğunu, teslim edilip edilmediğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Online sorgulama yaparak öğrenebileceğiniz bu sonuçlar, size birçok kolaylık sağlamaktadır.

PTT APS sorgulama işlemleri için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz bağlantıya tıklayınız, bu işlem sonucunda PTT’nin resmi sayfasına gideceksiniz ve karşınıza aşağıdaki şeklinde bir sayfa çıkacak.

Bu sayfada size verilmiş olan barkod numaranızı ve ekranda gördüğünüz güvenlik kodunu girdikten sonrasında PTT APS sorgulama işleminizi yapmış olmuş olursunuz.

APS Gönderim Süresini Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ! 

PTT APS Sorgulama İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

PTT APS Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir