PTT Çalışma Saatleri ve Günleri 2021

PTT Mesai Saatleri

PTT çalışma saatlerinin sizlere anlatmaya çalıştığımız makalede PTT mesai saati kaçta adım atar ve biter? PTT kaç kapanıyor ve açılıyor? Postane hafta sonu açık mı? Resmi dinlence günlerinde PTT hizmet veriyor mu? şeklinde sorulara cevap aradık. PTT her geçen gün işlem çeşitliliği ve verdiği hizmetlerle ön plana çıkmaya devam eden ender kamu tutumsal teşebbüslerinden birisidir. Yurttaş tarafınca bir oldukca işlem için artık PTT ‘nin kullanıldığını söyleyebiliriz. Ödemeler, bazı bankacılık işlemleri, para transferi, vs. şeklinde bir oldukca işlemde aracı kurum görevi icra eden PTT; yurttaş tarafınca da ciddi anlamda rağbet görmektedir. Hepimiz de siz kıymetli okurlarımız için bu yazımızda PTT Emek verme Saatleri ve Günleri ile ilgili bilinmesi ihtiyaç duyulan tüm bilgileri ele alarak, sizlere bu anlamda informasyon paylaşımında bulunmaya çalışacağız. PTT Emek verme saatleri ve günlerini hafta içi, hafta sonu ve resmi tatiller şeklinde kategoriler içinde ele almanın daha doğru olduğu düşüncesindeyiz.

Mesai Saatleri: 08:30 17:00

PTT Kaçta Kapanıyor? Kaçta Açılıyor?

Ilk olarak PTT Emek verme saatleri ve günlerini ele alırken, mevzuyu hafta içi, hafta sonu ve resmi tatiller şeklinde kategoriler içinde ele almanın daha doğru olduğu düşüncesindeyiz. Şimdi sırasıyla devam edelim.

PTT Emek verme Saatleri Açılış saati Öğle Arası Kapanış Saati Hafta Sonu
PTT Genel Müdürlükler 08:30 12:30 – 13:30 17:30 Kapalı
PTT Şubeleri (Kış Periyodu) 08:30 12:30 – 13:30 16:30 Kapalı
PTT Şubeleri (Yaz Periyodu) 08:30 12:30 – 13:30 17:00 Kapalı

Üsteki tablodaki saatler genel olarak verilen bir bilgidir.

PTT’nin bazı şubeleri cumartesi günleri de iş yapmaktadır. Daha detaylı informasyon için tıklayınız. Ek olarak Buradan şube adı girerek emek verme saatlerine ve adreslerine ulaşabilirsiniz. Ve size en yakın PTT şubesi yada merkezini görebilirsiniz.

PTT Emek verme Saatleri Hafta İçi Günlerde Ne kadara Kadar?

PTT ‘nin hafta içi tüm günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma) emek verme saatleri standarttır. Hafta içi günlerde saat 08:30 ‘da oluşturulan PTT şubeleri, saat 16:30 itibariyle kapanmaktadır. Bu saatler haricinde hizmet verilmesi mümkün değildir. Sadece resmi dinlence günleri için bir ayraç açacak olursak; hafta içine denk gelse bile PTT ‘nin resmi dinlence günlerinde kapalı bulunduğunu unutmayınız. Resmi dinlence günlerinde PTT ‘nin emek verme durumu ile ilgili olarak, yazımızın devamında ayrıntıya gireceğiz.

PTT

PTT Öğle Arası Saatleri

Her kamu kurumunda olduğu şeklinde PTT kargo şubeleri ve öteki PTT şubelerinde de öğle arası için mola verilmektedir. Hafta içi günlerde de bu mola saatleri geçerli olmaktadır. Öğleden ilkin saat 12:30 itibariyle öğle arası sebebiyle kapanan PTT şubeleri, bir saatlik bir öğle molasından sonrasında saat 13:30 itibariyle öğle arasını sonlandırarak rutin faaliyetine devam etmektedir.

PTT Haftasonu Çalışıyor mu?

PTT, yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz suretiyle bir kamu kurumu olduğundan; vatanımızda resmi dinlence günleri olarak malum Cumartesi ve Pazar günleri kısaca hafta sonu kapalı olacaktır. Sadece bunun bir istisnası PİM dediğimiz Posta İşleme Merkezleridir. Buralarda bir tek Cumartesi günü emek verme bulunmaktadır. Bu mevzuyu da ek olarak değineceğiz.

Resmi Dinlence Günlerinde PTT Şubeleri Açık mıdır?

Devletimizde resmi dinlence olarak belirtilen günlerde PTT şubeleri kapalı bulunmaktadır. PTT ‘nin Resmi Dinlence olarak kapalı olduğu günler aşağıda listelenmiştir.

  • 1 Ocak Yılbaşı Tatili – 1 gün
  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı – 1 gün
  • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü – 1 gün
  • 19 MayısAtatürk ‘ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı – 1 gün
  • 15 Temmuz Demokrasi Bayramı – 1 gün
  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı – 1.5 gün (28 Ekim yarım gün çalışmakta ve öğleye kadar açıktır)
  • Ramazan Bayramı – 3.5 gün (Arefe günü yarım gün çalışmakta ve öğleye kadar açıktır)
  • Kurban Bayramı – 4.5 gün (Arefe günü yarım gün çalışmakta ve öğleye kadar açıktır)

PTT Cumartesi Günü Açık mı?

PTT ‘nin bir birimi olan PİM (Posta İşleme Merkezi) ‘in ve gene Posta – Kargo Dağıtım Merkezlerinin Cumartesi günleri yarım gün çalışıyor olması, vatandaşlar içinde PTT Cumartesi günleri açık olduğu şeklinde bir algıya niçin olmaktadır. Sadece net bir halde ifade etmek gerekirse; PTT Cumartesi günleri kesinlikle kapalıdır ve herhangi bir işlem alınmamaktadır.

Bazı PTT ‘lere Hususi Emek verme Saatleri

Genel itibariyle büyük ve merkez PTT ‘lerde bazı durumlarda öğle molası tatili verilmeyebilmektedir. Sadece bunun bazı istisnai durumlarda ve mahalli şartlara gore olabildiğini, bir kesinlik bulunmadığını da bilhassa bilmeniz icap ettiğini de unutmayınız.

Buradan kargo takip hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan PTT Çalışma Saatleri ve Günleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir