PTT Dosya Sorgulama

PTT’nin geçmişi bir fazlaca eski aslına bakarsak. 1840’ta “Posta Nezareti” adıyla kurulmuş olan, bugün bildiğimiz haliyle PTT, 177 senedir yurttaşlarımızın hizmetinde. Her ne kadar başta posta teşkilatı olarak kurulmuş olsa da etkinlik alanını oldukça geliştiren PTT, bugün posta işlemlerinin yanında banka işleri, kargo hatta kitap ve telefon hattı şeklinde hizmetleri de kamuoyuna sunmaktadır. İşlemlerimizi kovuşturmak eskiden kolay değildi elbet. Yalnızca posta teşkilatı olarak hizmet verdiği dönemde bile sık sık kaybolan kargolar, gelmeyen mektuplar vb. sıkıntılarla ne olursa olsun karşılaşıyorduk. Üstelik kayıtlar elle tutulduğu için dosyaların, evrakların, postaların takibini yapmak imkansıza yakın bir şeydi. Sadece bugün, PTT de değişen teknolojinin bizlere sunmuş olduğu imkanlardan tam anlamıyla faydalanmamız için bir yol gösteriyor. İnternet üstünden birçok PTT hizmetinin takibini yapmak mümkün. Yazımızın devamında detaylı bir şekilde bu hizmetlerden bahsederken PTT dosya sorgulama işlemi ile ilgili detaylı informasyon de vereceğiz.

Bugün PTT vasıtasıyla istediğiniz kişilere gönderebileceğiniz ya da alabileceğiniz malzemeler oldukca çeşitli. Normal olarak bu mevzuda bazı sınırlamalar bulunmakta sadece genel olarak istediğiniz derhal her şeyi gönderebiliyorsunuz. Gönderilecek şeylerin bu kadar çeşitli olması, PTT’yi bu mevzuda bir sınıflandırma halletmeye itmiş şeklinde görünüyor. Bu sınıflandırma, gönderilecek dosyaların türüne gore “posta hizmetleri” ve “tebligatlar” olarak ikiye ayrılmış. Posta hizmetleri, mektup, kutlama kartı, kartpostal, davetiye şeklinde basılı ya da elle yazılmış dosyaların alındığı bir kategori olmakla beraber, gönderildikleri yere gore “yurt içi posta hizmetleri” ve “yurt dışı posta hizmetleri” olarak ikiye ayrılmış. Öteki bir kategori ise, ilgili kanun kapsamında yetkileri olan kurumların (mahkemeler ve icra daireleri, barolar ve noterler ve 5018 sayılı kanunda belirtilen öteki merciler) vatandaşları belirli bir vakadan veya durumdan haberdar etmek için gönderilmiş olduğu “tebligatlar”. Dosyalar için alınan ücret, gönderilen şeyin türüne, ağırlığına, ebatlarına ya da göndermiş olduğu yere gore değişebiliyor.

PTT Dosya Sorgulama İşlemi

Adınıza gönderilmiş herhangi bir dosyadan haberdarsanız, artık bu dosyayla ilgili sorgulama yapmak mümkün. Dosyanın barkod numarasını bildiğiniz takdirde, iki değişik PTT dosya sorgulama sistemi yardımıyla ilgili dosyanın postaya verildikten sonraki her hareketini görebilir, sorgulama anında nerede bulunduğunu bile öğrenebilirsiniz. Bahsettiğimiz iki değişik PTT dosya sorgulama sisteminden birincisi daha birçok hizmeti alabildiğiniz e-Devlet sistemi, ikincisi ise PTT’nin kendi sitesindeki sistemdir.

E-Devlet Üstünden PTT Dosya Sorgulama

E-devlet sistemi, birçok resmi kurum ve kuruluşun belirli hizmetleri yurttaşlarımıza web üstünden sundukları bir sistemdir. Sistemdeki hizmet sıralaması her geçen gün artırılarak devlet daireleri ve resmi kurumlardaki yük birazcık olsun azalmaktadır. PTT’de bu kuruluşlardan biri olup, dosya sorgulama da dahil olmak suretiyle birçok hizmeti e-Devlet üstünden kullanıcılara sunmuştur. PTT dosya sorgulama için öncelikle TC Kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmalısınız. E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden yalnızca nüfus cüzdanınızla şifreyi edinebilirsiniz.

“Sisteme Giriş” kısmına tıkladıktan sonrasında siteye giriş yapmış olup, “E-Hizmetler” “bölümünden “PTT”yi buluyor ya da sağ üstte yer edinen bölüme “PTT” yazıyoruz. Karşımıza aşağıdaki listedeki hizmetler çıkmalı.

Sponsorlu Bağlantılar

Karşınıza gelecek olan sıralama yukarıda yer edinen görselde gözükmektedir. Kırmızı ok ile işaretli olan “PTT Kayıtlı Gönderi Takip edeni” seçeneğine tıkladığınız takdirde karşınıza aşağıda yer edinen görsel şeklinde bir bölüm gelecektir. Bu aşamada barkod numarası ve güvenlik kodunu girerek alt bölümde yer edinen “Sorgula” düğmesine tıklayabilir ve dosyalarımızın nerede bulunduğunu öğrenebiliriz.

PTT Üstünden Dosya Sorgulama

Adımıza gönderildiğini bildiğimiz dosyaları sorgulamak için bir öteki olanak ise PTT’nin dosya sorgulama için hazırladığı sistemdir. E-Devlet sisteminin aksine, herhangi bir giriş vs. yapmayı gerektirmediği için daha kolay ve zahmetsizdir. Bunun için öncelikle PTT’nin kurumsal sitesinden “Gönderi Takip edeni” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Bu sekmeye yazımızın sonunda yer edinen linkten kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Arkasından karşımıza aşağıda yer edinen görseldeki bölüm gelecektir. Gene aynı şekilde barkod numarası ve güvenlik kodunu yazıp “Sorgula” düğmesine tıkladığınız vakit dosyalarınızın nerede bulunduğunu anbean görme fırsatını elde edersiniz.

PTT Kargo İletişim ve Emek verme Saatleri

PTT kusursuz olmayı değil vatandaşlara olabilecek en iyi hizmeti sunmaya çalmış olduğu için bazen kargo ve posta işlemlerinde sorun çıkabilir. İnternetten sorgulanan dosyanın çoktan gelmesi gerekirken ulaşmaması ya da internetteki sorgulamadan ulaştığınız sonuçlarda bir yanlışlık olması da pekala mümkündür. Bu şekilde durumlarda yapılması ihtiyaç duyulan problemi PTT ile çözmeye çalışmaktır. Bunun için PTT Kargo’yu arayabilir ya da bulunduğunuz ildeki merkeze giderek sorununuzu karşı karşıya bir yetkiliye de anlatabilirsiniz.

PTT Kargo Hafta İçi 08:30-12:30 ve 13:30-17:00 saatleri içinde iş koşturmacasındadır.

PTT Kargo ile iletişime geçmek için 444 1 788 numaralı Alan kişi hizmetleri numarasını arayabilir ve PTT ile ilgili olan her türlü sorununuzu dile getirebilirsiniz.

PTT üstünden Dosya Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet üstünden PTT Dosya Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

PTT Dosya Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir