PTT Gönderi Takip Sorgulama

Ülkemizdeki posta teşkilatlarından en bilineni PTT şu demek oluyor ki Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğüdür. PTT, posta işlemlerine ek olarak kargo hizmeti de sunarak iş alanını genişletmiştir. PTT Kargo, 2008 senesinde faaliyete girmiştir ve hala da faaliyetine devam etmektedir. PTT ile ilgili sorgulama işlemleri de son zamanlarda daha da mühim olmaya adım atmıştır. Ikimiz de bu yazımızda PTT gönderi takip sorgulama işlemleri hakkında data vereceğiz.

Her gün ülkenin dört bir yanında çeşitli kargolar gönderilmekte ve gönderilmiş olan kargolar ve postalar sahiplerine teslim edilmektedir. Bir kargoyu gönderdiğimiz süre gönderim süresi içinde kargonun nerede bulunduğunu ya da ne süre karşı tarafa ulaşacağını öğrenmek isteriz. İşte bu şekilde durumlar için PTT gönderi takip sorgulama işlemi söz mevzusu olmaktadır. İnternet üstünden kolayca PTT gönderi takip sorgulama işlemini gerçekleştirebiliriz. Bunun için kargonuzu gönderim için PTT’ye teslim ettiğinizde size verilen barkod numarası kafi olmaktadır.

PTT ile yalnız mektup değil öteki birçok eşyanızı da kolaylıkla gönderebilirsiniz. Günümüzde artık mektubun yerini mesajlar ve e-mail almış olduğu için mektupların gönderilme oranı azalsa da bu kargoların gönderimini etkilememiştir. Aksine kargo firmalarına duyulan giderek daha da artmaktadır.

PTT Gönderi Takip Sorgulama Yolları

PTT gönderi takip sorgulama işlemini iki değişik site üstünden yapabilirsiniz. Bunun ilki PTT’nin kendi resmi sitesidir, diğeri ise e-Devlet uygulamasıdır. Bu iki site üstünden de PTT gönderi takip sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Ilk olarak PTT’nin sitesinden PTT gönderi takip sorgulama işleminin iyi mi yapıldığına bakalım.

PTT Sitesi Üstünden Gönderi Takip Sorgulama

PTT gönderi takip sorgulama işlemi yukarıda da bahsettiğimiz benzer biçimde PTT’nin kendi sitesinden kolaylıkla yapılabilmektedir. PTT gönderi takip sorgulama işlemi esnasında sizden kargonuz hakkında birkaç data istenebilir, bu bilgiler de kurumun size verdiği belgede bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

PTT gönderi takip sorgulama işlemi için ilk olarak yazımızın sonunda yer edinen bağlantıya tıklayınız. Sonrasında karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecek. Bu sayfada sizden bazı bilgiler istenmektedir. Barkod numarasını, size verilen belgeden bakarak girebilirsiniz, ondan sonra güvenlik numarasını da giriniz ve “Sorgula” butonuna tıklayınız. Böylece PTT gönderi takip sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu işlem sonucunda kargonuzun hangi işlemlerden geçtiğini ve şu an nerede bulunduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.

E-Devlet Üstünden PTT Gönderi Takip Sorgulama

PTT gönderi takip sorgulama işlemi PTT’nin sitesinden yapılabildiği benzer biçimde e-Devlet sisteminden de kolaylıkla yapılabilmektedir. Bilinmiş olduğu benzer biçimde e-Devlet sistemi yardımıyla artık kurumlarda meydana gelen uzun kuyruklar son buldu ve aksaklıklar giderildi.

E-devlet üstünden herhangi bir işlem yapabilmek için ilk olarak bir e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifrenizi bulunduğunuz yerdeki herhangi bir PTT şubesinden ücret karşılığında temin edebilirsiniz. Sonrasında sisteme giriş yapmalısınız.

E-devlet üstünden PTT gönderi takip sorgulama işlemi için ilk olarak yazımızın sonunda yer edinen bağlantıya tıklayınız. Sonrasında karşınıza aşağıdaki benzer biçimde bir ekran gelir.

Bu sayfada sizden bazı bilgiler istenmektedir. İlk olarak TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.

Daha sonrasında gelen sayfada sizden kargonuzla ilgili barkod numarası bilgisi istenmektedir. Size verilmiş olan belgede yazan kargo takip numarası şu demek oluyor ki barkod numarasını ve güvenlik kodunu girdikten sonrasında “Sorgula” butonuna tıklayarak PTT gönderi takip sorgulama işlemini tamamlayın. PTT gönderi takip sorgulama işlemi yardımıyla kargonuzun nerede bulunduğunu, hangi işlemlerden geçtiğini ve ulaşmışsa ne süre karşı tarafa ulaştığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

PTT Sitesinden PTT Gönderi Takip Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Sistemi Üstünden PTT Gönderi Takip Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

PTT Gönderi Takip Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir