PTT Kargo Takip Sorgulama | PTT Kargom Nerede?

PTT kargonuzu iyi mi takip edeceğinizin yanı sıra sizlere makalemizde PTT kargo takip, PTT satın alan hizmetleri, PTT kargo kampanyaları ve PTT kargo gönderi takibinin iyi mi yapılır? PTT kargo kontakt numaraları şeklinde sorulara sizler için araştırma yaparak cevaplandırmaya çalıştık.

PTT Kargomu Iyi mi Takip Ederim?

PTT Kargo Takip; PTT ile gelen yada gönderdiğiniz kargonun nereden bulunduğunu öğrenmek PTT kargo takip hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu hizmetten yararlanmak için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Osmanlı döneminden Türkiye Cumhuriyetine dönemine miras kalan birkaç kurumdan birisi olan PTT; 1840 ‘lı yıllarda kurulmuş ve o tarihten bu yana ortalama 175 senedir yurttaşlarımızın posta ihtiyacının karşılanması görevini uzun seneler tek başına ifa etmiştir. Aradan geçen uzun zaman içinde beraber son dönemde ciddi atılımlar gösteren PTT; yaşanmış olan teknolojik çağ ile beraber alt yapısını teknolojik ve elektronik anlamda da yenileyerek günümüzde bir çok {özel sektör} firmasından oldukça daha etken bir halde sektörde hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

PTT Barkod Sorgulama İşlemi

PTT’den gelen yada giden kargolarınızı sorgulamak için PTT size bir barkod numarası verir. Bu barkod numarası ile PTT’nin kargo sorgulama hizmetinden parasız bir halde kargonuzun ne durumda bulunduğunu öğrenebilirsiniz.

PTT Barkod Sorgu İşlemi

Kurulduğu tarihten bu yana birçok isim değişikliği yaşayan PTT; son adı olan Posta ve Telgraf Anonim Şirketi adını düzenlenen 6475 Sayılı kanunla beraber almıştır. Her geçen gün verdiği hizmet kollarını artıran PTT bugün; kargo, posta, banka ve daha birçok alanda vatandaşlara hizmet vermeye devam etmektedir.

N11, GittiGidiyor, Hepsi Burada, Avon Kozmetik, Oriflame Kozmetik ve PTT AVM PTT Gönderi Takip

Türkiye’nin büyük e tecim sitelerinden Hepsi Burada, N11.com, GittiGidiyor, Avon Kozmetik, Oriflame Kozmetik ve PTT AVM şeklinde web alışveriş sitelerinin PTT kargo takibini Barkod No ile Sorgulama, Referans No ile Sorgulama, Temsilci/Danışman No ile Sorgulama, Direktör ile Sorgulama, Parçalı Kod ile Sorgulama ve Satmaca No ile Sorgulama yapabilmektesiniz. Aşağıdaki istenen detayları doldurduktan sonrasında işleminizi yapabilirsiniz.


PTT Kargo Gönderi Takip

Bu iştiraklerden birisi olan PTT Kargo; bugün Türkiye ‘nin 81 iline kesintisiz hizmet vermektedir. Kurmuş olduğu alt yapı yardımıyla kargo ve gönderileri hakkında müşterilerine anında data paylaşımında bulunmaktadır. PTT Kargom nerede iyi mi takip edebilirim diyenlerin yapması ihtiyaç duyulan; PTT ‘nin resmi internet sayfası olan www.ptt.gov.tr adresi üstünden gönderi takip kısmına girmek olacaktır. Direkt ulaşmak isteyen okurlarımızın http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresine girerek, buradan barkod numarası ile güvenlik kodu işleyip sorgulama yapması kafi olacaktır. PTT ‘nin kargo tanımlamasına gore; içinde iletişim niteliği olan yazı bulunmayan ve gene 30 kilogram ağırlık ya da 300 desi m3 hacmin üstünde olan gönderiler kargo olarak sınıflandırılmaktadır.

PTT Satın alan Hizmetleri Numarası

Gönderilerinizin akıbeti için PTT ‘nin satın alan hizmetleri numarası olan 444 1 788 nolu telefonu arayarak ta data edinebilirsiniz. Ek olarak ister bu numaraya isterseniz de PTT Genel Müdürlük numarası olan 0 312 509 50 00 nolu telefonu arayarak PTT ile ilgili her türlü talep, istek, yakınma ya da memnuniyetinizi çekinmeden bildirebilirsiniz.

PTT Aile Dostu Kampanyası

PTT Kargo tarafınca düzenlenen kampanyalarla beraber ucuz maliyetli kargo gönderimi imkanı da bulunmaktadır. Bir örnek vermek gerekirse; PTT Aile Dostu Kampanyası ile beraber aile fertleri içinde göndereceğiniz kargolarda % 10 indirim uygulanmaktadır.

Gene PTT ‘nin web sayfası olan www.ptt.gov.tr adresine girerek; kargonuzun tahmini gönderim süresi ve gene gönderi tutarı ile ilgili ön data alabilirsiniz. Genel anlamda fiyatlarda oldukça ufak oynamalar olabilmektedir. Genel itibariyle buradan alacağınız rakamlar doğrudur.

PTT Kargo Takip Sorgulama

PTT Kargo takip ile ufak bir hatırlatmada daha bulunacak olursak; PTT kargo tutarı hesaplaması yapılırken kargonun gideceği yerin uzaklığı baz alınmamaktadır. Kargo ücretiniz tamamen kargo kolinizin büyüklüğü ve ağırlığı ile alakalıdır. Bu yüzden bilhassa uzak illerdeki kargo gönderimlerinizde PTT Kargo ‘yu tercih etmeniz sizin için daha hesaplı olacaktır. Sadece gene de son sonucu vermeden ilkin öteki kargo şirketleri ile ölçme yapmanız faydanıza olacaktır.

PTT ‘nin kargo hizmetlerinin yanı sıra; PTT şubelerinden yapılabilen işlemlerin sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bunlara birkaç örnek verecek olursak; para transferi, HGS başvurusu – bakiye yükleme, satmaca ödeme, maaş çekme, vs. sayabiliriz.

Bundan önceki yazımız olan PTT Çalışma Saatleri ve Günleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir