PTT Maaşları

Vatanımızda işsizlik oranı her geçen gün artmakta iş verenlerin de kriterleri bununla beraber ağır bir halde artmaktadır. Artık üniversite mezunları bile işi olmayan dolaşırken öteki eğitim gören kişilerin iş bulabilme imkanı oldukça düşüktür. Bunun için bazı kurumlara başvurmak gerekmektedir. Bu kurumlar ya hususi sektörlerde bulunan ya da devlete bağlı kurumlar olmak suretiyle ikiye ayrılır. Şahıs her ne kadar şartlarından dolayı devlete bağlı kurumlar da çalışmak istese de bu zor bir süreçtir. Şundan dolayı kişinin kriterlerine uygun kadro pozisyonunun gerektirdiği bir puan vardır. Şahıs Kpss sınavına girerek bu puanı aşması gerekmektedir. Kimi süre bu puanı aşması da kafi olmayıp bir sıralamaya girmesi de gerekmektedir. Hal bu şekilde olunca kişiler artık hususi sektörde şanslarını denemeye karar verdiler. Sadece hususi sektörde emek verme şartları devlet kurumlarındaki emek verme şartlarında daha ağır olmakta ve mesailer meşru olarak görülmekte ve asla bir halde kişinin itiraz hakkı da bulunmamaktadır. Bununla beraber maaş ücretleri de durağan(durgun) olmamakla beraber kişilerin bir sonraki gün işe devam edip etmeyeceği garantisini de kimse verememektedir. Bu yüzden çalışan prensipleri devlet kurumlarına benzeyen hususi sektörler daha ön plandadır. Bunun için kişiler evvelinde devlet kurumu olan sonradan özelleşmiş kurumları ön planda tutmaktadır. Bunlardan biri de Ptt’dir.

Ptt gerek emek verme prensibiyle gerek senelerce insanlarda oluşturduğu güvenle emek verme prensiplerini oturtmuş olan bir kurumdur. Ve çok çok fazla şubesi olmasından kaynaklı olarak da eleman ihtiyacı her geçen gün artmaktadır.  Bu da binlerce kişinin her yıl iş imkanı bulması anlama gelir. Ptt senelerdir devlet kurumuna bağlı olarak çalışmıştır. Hemen sonra özelleşerek öteki hususi kargo firmalarının rakibi olarak hususi sektöre adımını atmıştır.  Önceki emek verme prensipleri devam ederken bazı emek verme şartları değişmiştir. Bu emek verme şartlarındaki en belirgin değişim Cumartesi günü bazı şubelerin çalmış olduğu ve mesai saatlerinin daha da uzaması olmuştur. Sadece neredeyse tüm hususi sektörde bulunan kargo firmalarından daha çok maaş vererek kişilerin motivasyonunu da bir taraftan arttırmaktadır. Bilhassa genel dağıtımcılar oldukça fazladır. Genel dağıtımcıların maaş tutarı neredeyse en düşük maaşa haiz olan kadrolardır. Ptt’nin kendi bünyesinde bulundurduğu bir fazlaca mühendiste bununla beraber bulunmaktadır. Ptt Maaşlarını öğrenmek için yazımızın devamını okumanız kafi olacaktır.

PTT Maaşları Ne Kadar?

Ptt maaşları evvelinde durağan(durgun) olmak ile beraber artık vergiler sebebi ile ara sıra değişkenlik göstermektedir. Bu değişiklikten bir fazlaca kadro da etkilenmektedir. Ptt maaşları devlet kurumuna bağlıyken neredeyse en iyi maaşa haiz olan kadroların bulunmuş olduğu bir kurum olarak bilinmekteydi. Sadece artık vergi ödeme koşulu olduğundan bu maaşlar eskisi benzer biçimde değildir. Özelleşmenin bedeli olarak maaşların azalmasından bahsedebiliriz. Sadece artık Ptt maaşlarına bir de kişinin bir günlük yiyecek parası da eklenmektedir. Bir Ptt çalışanın bir günlük yiyecek tutarı 9 tl olarak belirlenmiştir. Ve maaşı bu şekilde hesaplanarak verilmektedir. Ptt şubelerinde çalışan gişe ve bürü mensupları özelleşmesinin peşinden 2.900 ile 3000 TL içinde değişen miktarlarda maaş almaktadır. Sadece senenin son zamanlarına doğru vergiler devreye girmiş olduğu için bu maaş averaj 2.500 TL’ye kadar düşebilmektedir. Bu averaj şubenin elde etmiş olduğu kazanca ve orada çalışan personel sayısına bakılırsa değişebilmektedir. Ptt şubelerinin kadrolarının büyük bir kısmını da dağıtımcılar oluşturmaktadır. Onların maaşı ise 2.700 ile 2.800 TL içinde değişebilmektedir. Sadece özelleştikten sonrasında vergiye doğal tutulan Ptt senenin son zamanlarında devreye sokulan vergiler sebebi ile dağıtımcıların maaşını averaj 2.400 TL’ye kadar düşürebilmektedir. Bu maaş detayları ise en güncel bilgiler bulunduğunu hatırlatmak isteriz

tıkla sorunu sor

PTT Maaşları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir