PTT Mektup Sorgulama

Dönemimizde artık önemi eskisi kadar bilinmeyen yazışma araçlarından birisi mektuptur. Eskiden oldukça rağbet gören mektubun yerini son zamanlarda e-mail ve web üstünden meydana getirilen yazışmalar almış olsa da, mektup gönderimine devam eden birçok yurttaş bulunmaktadır. Mektup gönderimini elde eden en mühim kuruluşlardan birisi PTT’dir. PTT yardımıyla mektup gönderebilir ya da bizlere gönderilen mektupları alabiliriz. Ikimiz de bu yazımızda PTT mektup sorgulama hakkında bilgiler vereceğiz.

PTT mektup sorgulama işlemine geçmeden ilkin mektup ile ilgili birkaç informasyon verelim. Bildiğiniz benzer biçimde mektup, son zamanlarda olmasa da geçmişte iletişimde büyük bir yer kaplamaktadır.

Mektup

Mektup, kişisel ve güncel haber özelliği taşır, herhangi bir kağıt üstüne yazılır ve gönderici tarafınca üstüne adres ve alıcının adının yazılmak sureti ile PTT ya da öteki kargo şirketleri aracılığı ile gönderilir. Evrak, iletişim, dosya ya da doküman gönderilerini kapsayan gönderiler mektup kapsamına girmektedir. Gönderim esnasında mektup zarfının içine herhangi bir şeyin koyulması mektup kapsamını değiştirmez. Fakat yalnız eşya gönderilirse bu mektup olarak adlandırılmaz. Gönderilen mektuplar kayıtsız ya da kayıtlı olarak postaya verilebilmektedir.

Mektuplar en fazla 2 kilogram ağırlığında olabilir. En büyük boyu 60 santimetre’i geçmemelidir. Herhangi bir kargo şubesine gittiğinizde, o kargodan gönderebileceğiniz mektup hakkında daha detaylı informasyon alabilirsiniz.

Mektup gönderdiğinizde mühim olan öteki bir mevzu da mektup sorgulamaktır. Mektup gönderdiğinizde mektubun nerede bulunduğunu, hangi işlemlerden geçtiğini ve alıcının eline ulaşıp ulaşmadığını PTT mektup sorgulama işlemleri ile yapabilirsiniz. Şimdi PTT mektup sorgulama işlemlerinin iyi mi yapıldığına gelelim.

Sponsorlu Bağlantılar

PTT Mektup Sorgulama İşlemleri

Belirttiğimiz benzer biçimde mektup eskiden en etkili yazışma araçlarından birisi olarak görülürdü, fakat günümüzde git gide bu hususi durumunu yitirdi ve değişen teknolojinin gelişmesi ile yerini sanal ortamlarda düzenlenen postalar ve telefonlardan kolaylıkla gönderilebilen kısa mesajlar ve anlık konuşma uygulamaları almaya başladı.

Mektup giderek unutulmaya başlasa da belli bir kesim hala mektup göndermeye devam ediyor. Bu kapsamda da PTT mektup sorgulama konusunu insanoğlu merak ediyor. Gönderdiğiniz mektubun alıcıya ulaşıp ulaşmadığını, hangi işlemlerden geçtiğini ya da size gönderilmiş olan mektubun nerede bulunduğunu PTT mektup sorgulama kapsamında kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

PTT mektup sorgulama işleminizi web üstünden yapabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz resmi web siteleri şu şekildedir:

  1. PTT Resmi İnternet Sitesi
  2. E-Devlet Resmi İnternet Sitesi

Bu sistemlere giriş yaparak gönderdiğiniz mektupla ilgili detayları rahatça öğrenebilirsiniz. Şimdi bu siteler üstünden PTT mektup sorgulamanın iyi mi yapıldığını inceleyelim.

PTT Üstünden Mektup Sorgulama

PTT mektup sorgulama için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz bağlantıya tıklayınız. Tıkladıktan sonrasında karşınıza aşağıdaki benzer biçimde bir sayfa çıkacaktır.

Bu sayfada ilk olarak size verilmiş olan faturadaki göndermiş olduğunuz mektuba hususi olan barkod numarasını giriniz, sonrasında ekrandaki güvenlik kodunu girdikten sonrasında PTT mektup sorgulaması yapabilirsiniz.

E-Devlet Üstünden Mektup Sorgulama

PTT mektup sorgulama işlemi PTT’nin resmi web sitesi üstünden yapılabildiği benzer biçimde E-devlet üstünden de yapılabilmektedir. E-devlet sistemi yardımıyla birçok işlemi kurumlara gidip sıra beklemeden kısa sürede yapabilmektesiniz.

E-Devlet üstünden mektup sorgulama hizmetini kullanarak, hem yurt içine gönderdiğiniz hem de yurt dışına gönderdiğiniz gönderilerinizin takibini yapabilirsiniz. Bu sayfada da ilk olarak size verilen satmaca üstündeki mektubunuza hususi olarak verilmiş olan barkod numarasını girmelisiniz. Arkasından da güvenlik kodunu yazdıktan sonrasında mektup sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Mektubunuzun nerede bulunduğunu, alıcıya ulaşıp ulaşmadığını ve hangi işlemlerden geçtiğini görebilirsiniz.

PTT Mektup Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üstünden Mektup Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

PTT Mektup Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir