PTT Tebligat Sorgulama

Günümüzde gelişen teknoloji yardımıyla artık birçok işlemi web üstünden birkaç data girerek yapabilmekteyiz. Bu hem kurumlarda oluşan kuyrukların azalmasını elde etmiş hem de işlerin daha kısa sürede yapılmasına olanak elde etmiştir. İnternet üstünden meydana getirilen işlemlerden birisi de tebligatların sorgulanmasıdır. Ikimiz de bu yazımızda PTT tebligat sorgulama işlemini anlatacağız.

Artık değişen vakit ile kargo ve mektup gönderme her kesime yayıldı ve bu kapsamda çalışan birçok kurum açıldı. Bu kurumlar yardımıyla tebligat gönderimi ve sorgulaması da kolaylıkla yapılabilmektedir. PTT tebligat sorgulama işlemlerine geçmeden ilkin, tebligatın ne olduğuna ve hangi amaçlarla gönderildiğine bakalım.

Tebligat Nedir?

Tebligatın kelime anlamı bildiridir. Eğer bir kişinin eline tebligat ulaşmışsa, bu gönderilen belgeden haberdar olunduğu anlamına gelmektedir. Kısacası tebligatın gönderilme sebebi resmi bir işlem hakkında bilgilendirme yapmaktır. Mahkemeler, adalet sarayı ve savcılık tarafınca gönderilen bu tebligatlar duruyu niteliğindedir. Eğer ilgili kişinin ikametgah adresi bilinmiyorsa tebligat gazete yolu ile de yapılabilir.

Her makam tebligat çıkartmak için yetkili değildir. Tebligat çıkarmaya yetkili olan merciler ise şu şekildedir:

  • Kazai merciler (İcra daireleri ve mahkemeler)
  • 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Denetim Yasasında belirtilmiş olan merciler.
  • Noterler ve barolar.

Tebligat çıkarma mevzusunda halk genel anlamda noterleri tercih etmektedir. Noter aracılığı ile tebligat göndermek daha kolay olduğundan tercih edilmektedir. Tebligat gönderdikten sonrasında bizlere kalan tebligatın durumunu denetim etmektir. Bunu da PTT tebligat sorgulama işlemi ile kolayca yapabiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Noter üstünden meydana getirilen tebligatların sorgulaması PTT sitesi üstünden yapılabilmektedir. PTT, öteki kargolar benzer biçimde tebligatlar için de ayrı bir sistem oluşturmuştur. Bu sayede PTT tebligat sorgulama işlemini kolaylıkla yapabiliriz. Bir tek PTT sitesi üstünden değil, e-Devlet sistemi üstünden de PTT tebligat sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Biz ilk olarak PTT sitesinden iyi mi PTT tebligat sorgulaması yapıldığına bakalım.

PTT Sitesinden Tebligat Sorgulama İşlemi

Günümüzde artık hızla gelişen teknolojinin gelişmesi ile beraber web üstünden birkaç adımda sorgulama işlemlerini yapabilmekteyiz. PTT tebligat sorgulama işlemi de bunlardan yalnızca bir tanesidir. Bunun yanında daha birçok işlemi web üstünden bilgilerimizi kullanarak halledebiliriz.

PTT tebligat sorgulama işlemini PTT sitesi üstünden yapabilmek için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz PTT ile ilgili olan bağlantıya tıklayınız. Sonrasında karşınıza sizden barkod numarası ve güvenlik numarası isteyen aşağıdaki benzer biçimde bir sayfa gelecek. Bu sayfada barkod yerine size verilmiş olan barkod numarasını ve güvenlik kodunu girdikten sonrasında “Sorgula” butonuna tıklayınız. Böylece PTT tebligat sorgulama işlemini tamamlamış olmuş olursunuz ve tebligatınız ile ilgili bilmenizde fayda olacak detayları kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Tebligatınızın nerede bulunduğunu, hangi aşamalardan geçtiğini ve ulaşmışsa yetişme tarihini de görebilirsiniz.

E-Devlet Sisteminden Tebligat Sorgulama İşlemi

E-devlet sistemi kurumlardaki kuyrukların azalmasının en temel sebeplerinden birisidir. Artık kurumlara gidip öğrenebileceğimiz ve yapabileceğimiz birçok işlemi birkaç adımda e-Devlet sistemi üstünden kolaylıkla yapabilmekteyiz.

E-devlet sistemine giriş yapabilmeniz için ilk olarak bir e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifresini bulunduğunuz yerdeki herhangi bir PTT şubesinden ücret karşılığında alabilirsiniz. Daha sonrasında sisteme bu şifrenizle ve TC kimlik numaranız ile giriş yapabilirsiniz. Bu şifrenizi kimselerle paylaşmamalısınız. Yoksa başkaları da sizin adınıza işlem yapabilir.

E-devlet sisteminin PTT Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğu iş birliği yardımıyla PTT tebligat sorgulama işlemini bu sistem üstünden birkaç adımda yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz e-Devlet ile ilgili olan bağlantıya tıklayınız.

Karşınıza aşağıdaki benzer biçimde bir sayfa gelecek. Burada sizden kargonuz ve tebligatınız ile ilgili barkod bilgisi istenmektedir. Bunun için ilk olarak size verilmiş olan barkod numaranızı ve arkasından da güvenlik resmindeki metni girin ve “Sorgula” butonuna basın. Böylece PTT tebligat sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız. Sorgulama işleminin sonucunda tebligatınız ile ilgili detayları kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

PTT Sitesi Üstünden PTT Tebligat Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Sistemi Üstünden PTT Tebligat Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

PTT Tebligat Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir