PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır ?

PTT’e gitmeden e-devlet şifresini internetten alıp edevlet kapısına giriş yapılabilir. E-devlet kapısı üstünden Türk vatandaşları bilgilendirme hizmetleri, entergre elektronik hizmetler, ödeme işlemleri, kurum ve kuruluşlara ilişkin hizmetlerden yararlanabilirler. Türk vatandaşların, devlet tarafınca verilen hizmetleri online olarak almalarını elde eden E-devlet kolay, süratli, etkili, kesintisiz ve güvenli hizmet anlayışı ile oluşturulmuştur. Her yurttaş kendine ilişkin bilgilere ulaşabilmesi ve işlemlerini yapabilmesi için oluşturulan sisteme erişim için giriş yapılması gerekir. E-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonrasında hizmetlerden yararlanabilirsiniz. E-devlet şifresi PTT kanalı ile verilmektedir. Sadece PTT’e gitmeden edevlet şifresi online olarak da alınabilir.

PTT’e Gitmeden Edevlet Giriş Şekilleri Nedir?

PTT edevlet şifresi almadan kullanılabilecek giriş şekilleri ile de E-devlet kullanılabilir. E-devlet şifresi hariç öteki giriş şekilleri;

 • Mobil imza,
 • Elektronik imza,
 • C kimlik kartı,
 • İnternet bankacılığı’dır.

PTT’e gitmeden yukarıdaki yöntemlerle E-devlet kapısına giriş yapılabilir. Bu şekilleri kullanılarak giriş yaptıktan sonrasında E-devlet şifrenizi de belirleyebilirsiniz. Ek olarak şifrenizi unutmanız durumunda da bu yöntemlerle sisteme giriş yapmış olup yeni gizyazı alabilirsiniz.

PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Alınabilecek Bankalar

PTT’e gitmeden edevlet web bankacılığı girişi için 19 değişik banka kullanılabilir. Akbank, Albaraka Türk, Anadolubank, Denizbank, QNB Finansbank, Güvence BBVA, Halkbank, HSBC, ING Bank, Kuveyt Türk, Odeabank, Şekerbank, TEB, Türkiye Finans, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası’dır. Bu bankaların müşterisi olanlar ücretsiz bir şekilde web bakacılığı şifresi alabilirler. Aldıkları web bankacılığı detayları ile E-devlet kapısına giriş yapabilirler.

PTT’e Gitmeden E-devlet Şifresi İnternet Bankacılığı İle Iyi mi Alınır?

E-devlet şifresini intrnet bankacılığı ile almak için ilk olarak https://turkiye.gov.tr adresinde giriş yapılmalıdır. Sonrasında aşağıdaki adımları sırasıyla izleyerek E-devlet şifresi alınabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Site açıldıktan sonraki sağ üst köşede bulunan “Sisteme Giriş” butonuna tıklanır.
 • Giriş sayfasında bulunan giriş şekillerinden “İnternet Bankacılığı” seçilir.
 • Oluşturulan sayfada bankaların logoları göükecektir. Bankaların logolarından sisteme giriş yapacağınız banka seçilir.
 • Bu adımda bankanın web bankacılığı giriş sayfasına yönlendirileceksiniz. İnternet bankacılığı giriş bilgilerinizle girdikten sonrasında SMS doğrulaması yapmanız gerekir. SMS doğrulama sonrası E-devlet sistemine yönlendirileceksiniz.
 • E-devlet yönlendirmesi sonrası sağ üst bölümde “Benim Sayfam” butonuna tıklayarak “Gizyazı ve Güvenlik Ayarlarım” seçilir.
 • Oluşturulan sayfadan sağ üst köşede bulunan “Gizyazı Değişmiş olur” butonu tıklanır.
 • Yeni E-devlet şifresi ve gizyazı tekrarı girildikten sonrasında “Değiştir” butonu tıklar.

Bu işlem sonrası PTT’e gitmeden edevlet şifresi almış olmuş olursunuz. E-devlet şifresi almadan devamlı olarak web bankacılığı ile sisteme giriş yaparım diye düşünebilirsiniz. Sadece web bankacılığı girişi ile E-devlet sisteminin tüm hizmetleri kullanılamaz. Sisteme E-devlet şifresi ile giriş yapılarak tüm hizmetler kullanılabildiği için web bankacılığı ile giriş yapmış olup E-devlet şifresi alıp kullanabilirsiniz.

PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Yenileme Iyi mi Yapılır?

Edevlet şifresini parasız yenilemek için daha öncesinden sistemde cep telefonunuzu doğrulamış olmanız gerekir. Gizyazı yenilemek için isterseniz mobil imza, e-imza ya da web bankacılığı ile de sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer şifremi unuttum ile gizyazı yenilemek istiyorsanız “Şifremi Hatırlamıyorum” seçeneğini seçtikten sonrasında “Devam Et” butonu tıklanmalıdır. Sonrasında;

 • Kimlik detayları,
 • Kimlik detay,
 • İletişim detayları,
 • Güvenlik kodu,
 • Gizyazı oluşturma adımlarında istenilen bilgiler doğru ve eksiksiz olarak doldurulur.

Güvenlik kodu aşamasında cep telefonunuza gelen SMS ile doğrulama yapılacaktır. Bundan dolayı telefonunuzun sistemde doğrulanmış olması gerekir. Bu şekilde parasız, internetten gizyazı alabilirsiniz.

PTT Edevlet Şifresi Ne Kadar?

PTT edevlet şifresi tutarı 2 TL’dir. İlk kez alınacak E-devlet şifresi için PTT’e gidilebilir. PTT üstünden gizyazı almak isteyenler gişeden sıra alarak E-devlet şifrelerini temin edebilirler. İlk alımdan sonrasında E-devlet şifresini alacak olanlar 4 TL ücret karşılığında yeni gizyazı alabilirler. E-devlet şifresini PTT’den alırken yanınızda kimliğinizde bulunmalıdır. Kimliğiniz olmadığı takdirde gizyazı alamazsınız.

PTT’e Gitmeden Edevlet’e T.C. Kimlik Kartı ile Giriş Iyi mi Yapılır?

T.C Kimlik Kartı ile E-devlete giriş yapmak için ilk olarak bu karta haiz olmalısınız. T.C. Kimlik kartı, nüfus cüzdanlarının yenilenmesi ile alınabilmektedir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüklerinden buluşma alıp lüzumlu belgeler ile giderek nüfus cüzdanını yenileyip T.C. Kimlik Kartı sahibi olabilirsiniz. Yenileme işlemi esnasında sizden kullandığınız nüfus cüzdanı, bir tane biyometrik fotoğraf ve 22,5 TL değişiklik tutarı talep edilmektedir. Ek olarak her iki el için parmak izi taraması da yenileme işlemi esnasında gerçekleştirilmektedir. T.C. Kimlik Kartı alırken size teslim edilen PIN numarasını saklamalısınız. Kimlik teslim edilince etken olan PIN kodu E-devlet sistemine girişte kullanılmaktadır.

E-devlet sistemine T.C. Kimlik kartıyla girmek isteyen kişiler giriş ekranında yer edinen sekmelerden “T.C. Kimlik Kartı” seçeneğini seçmeli. Eğer daha öncesinden indirilmediyse bu sayfada size sunulan uygulamayı bilgisayarınıza indirerek kurmalısınız. Bu uygulamanın çalışabilmesi için bilgisayarına Java uygulaması yüklemelisiniz. Ek olarak T.C. Kimlik kartınızın okunabilmesi için bir tane kart okuyucuya haiz olmalısınız. Lüzumlu yeterliliğe sahipseniz T.C. Kimlik Kartı giriş sekmesinde yer edinen T.C. numaranızı girerek devam tuşuna tıklayın. Devam işleminin arkasından size verilen işlem kodunu, bilgisayarınızda yer edinen uygulamaya giriniz. Arkasından standart kart okuyucu ile giriş seçeneğini seçerek kimlik kartıyla beraber size verilmiş olan PIN kodunu oluşturulan pencereye girmelisiniz. Arkasından “Tamam” butonuna tıklayarak E-devlete giriş işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT’e Gitmeden Edevlet’e Mobil İmza ile Giriş Iyi mi Yapılır?

Mobil imza kullanarak E-devlete giriş yapmak Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone GSM operatörlerini kullanan kişiler mümkündür. Bu sistemi kullanarak E-devlete giriş yapmak için ilk olarak GSM operatörünüzden mobil imza hizmeti almalısınız. Mobil imza hizmeti GSM operatörleri tarafınca verilen ücretli bir servistir. Aylık olarak ücretlendirilen bu hizmet kapsamında değişik fiyatlandırmalar mevcuttur. Mobil imzaya haiz olabilmek için GSM operatörlerinin talep etmiş olduğu belgelerle beraber GSM mağazalarına giderek bu hizmete dahil olabilirsiniz. Bu sisteme dahil olduktan sonrasında E-devlet giriş işlemlerinden “Mobil İmza” seçeneğini seçip bu sayfada yer edinen T.C Kimlik No, GSM numarası, GSM operatörü alanlarını doldurup “Devam Et” butonuna tıklamalısınız. Arkasından “İmzala” seçeneğine tıkladığınızda işlemin parmak izi kısmıyla karşı karşıya geleceksiniz. Bu durumda telefonunuza bildirim gelecektir. Bu bildirimi kabul et diyerek onaylayıp arkasından mobil imza şifrenizi girdiğinizde E-devlet sistemine giriş yapabileceksiniz.

PTT’e Gitmeden Edevlet’e e-İmza ile Giriş Iyi mi Yapılır?

Elektronik imza ile E-devlet kapısına giriş işlemi için ilk olarak Informasyon Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafınca onaylı elektronik sertifika hizmeti veren firmalara kayıt olmalısınız. Bu firmaların listesine www.btk.gov.tr adresi üstünden ulaşabilirsiniz. Kayıt işlemi esnasında size 6 haneli bir PIN kodu verilecektir. Bu PIN kodunu giriş işleminde kullanacağınız için saklamalısınız. Arkasından E-devlet giriş sekmelerinden “e-İmza” seçeneğine gelmiş olarak bu sayfada yer edinen e-imza uygulamasını bilgisayarınıza indirerek kurmalısınız.

Bu sistemin bilgisayarınızda çalışabilmesi için Java programının bilgisayarınızda bulunması gerekmektedir. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonrasında e-imza giriş sekmesinde yer edinen T.C. Kimlik No yazan kısmın doldurup “Devam Et” butonuna tıklamalısınız. Oluşturulan panelde size bir işlem kodu verilecektir. Bu işlem kodunu kopyalayarak bilgisayarınıza indirdiğiniz uygulamada istenen yere yapıştırarak devam ediniz. Arkasından 6 haneli PIN kodunuzu girip “İmzala” butonuna tıklayarak saniyeler içinde E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. PTT gitmeden edevlet şifresi sahibi olmadan bu yöntemi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet İcra Dosyası Sorgulaması, İcra Takibi

İmar Barış Affı Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır ?

E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama

tıkla sorunu sor

PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Iyi mi Alınır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


One comment

 1. E devlet şifresi almak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir