QNB Finansbank Konut Kredilerinde Vadeyi 180 Aya Çıkardı

İnşaat sektöründeki yavaşlamanın kendisini iyiden iyiye hissettirmeye başlaması üstüne; sektörün toparlanması için gerek hususi sektörden ve gerekse devlet kanalından birçok fırsat vatandaşın istifadesine sunuluyor. İnşaatın ülkemizin lokomotif sektörlerinden birisi olması ve bu yüzden bu sektörde yaşanacak daralmanın ülke ekonomisini etkileyeceği de düşünüldüğünde aslen bu hamlelerin doğru hamleler bulunduğunu da söyleyebiliriz. Bu mevzuda son olarak atılan adımı ise Finansbank attı diyebiliriz. Finansbank ‘ın yapmış olduğu emek verme ile konut kredisi vadesi uzadı.

Bildiğimiz suretiyle Finansbank; yakında süre ilkin Dünyanın ve Orta Doğu ‘nun en büyük bankalarından birisi olan QNB ( Qatar National Bank ) tarafınca ciddi bir rakamla satın alınmıştı. Arkasına bu ana para enerjisini de alan Finansbank ülkemiz bankacılık sektöründe de mühim anlamda yükselerek zirveyi zorlamaya başladı. Ayrıca bir isim değişikliğine de giden Finansbank ‘ın yeni adı QNB Finansbank.

QNB Finansbank ‘ın konut kredisi ile ilgili son olarak çalışmasına baktığımızda; konut kredisi vade oranlarını 120 aydan 180 aya çıkardığını görmekteyiz. Doğrusu Finansbank zamanında 10 yıl olan konut kredisi vade oranı QNB Finansbank ile artık 15 yıla çıktı. Doğal ki bu, konut kredisi piyasasında QNB Finansbank ‘a mühim anlamda avantaj elde edecektir. Bilhassa son dönemde konut fiyatlarının da arttığını hesaba katacak olursak; daha uzun vadelerde konut kredisi ödemek isteyen yurttaşlarımızın, artık QNB Finansbank ‘ı tercih etmemeleri için hiçbir sebep kalmadı diyebiliriz.

180 aylık konut kredisi faiz oranları QNB Finansbank ‘ta % 1.25 civarında seyretmektedir. 120 aya kadar olan konut kredileri için ise % 0.99 civarındadır. Sadece burada bir ayraç açarak 125 bin TL ve üstünde kullanılacak konut kredilerinde ise faiz oranları daha değişik olacaktır. Ek olarak kredi tahsis tutarı adı altında kredi kullanmak isteyenlerden alınan bir ilave ücret te bulunmaktadır. Bu ücret çekilecek kredinin binde 5 ‘i civarında olacaktır. Mesela; 100 bin TL civarında çekilecek bir konut kredisi için kredi tahsis tutarı 500 TL olacaktır. Bu masrafın yanı sıra da bir de yaşam sigortası ile konut sigortası da yapılması gerekmektedir. Bu sigortaların prim bedelleri ise alınmak istenen konutun değerine, konutu alacak kişinin sıhhat durumuna, yaşına nazaran değişkenlik gösterebilmektedir.

Birkaç tane örnek ödeme planı gösterecek olursak;

QNB Finansbank 100 bin TL ‘lik bir konut kredisi için;

180 ay vadede, faiz oranı % 1.25 aylık taksitler 1.399 TL, toplam geri ödeme 251.926 TL, ekspertiz tutarı 440 TL olacak,

120 ay vadede, faiz oranı % 0.99 aylık taksitler 1.427  TL, toplam geri ödeme 171.333 TL, ekspertiz tutarı 440 TL olacak,

72 ay vadede, faiz oranı % 0.99 aylık taksitler 1.948 TL, toplam geri ödeme 140.312 TL, ekspertiz tutarı 440 TL olacaktır.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir