Rapor Alan İşçi İşten Çıkarılırsa Ne Olur?

Her insanoğlunun hayatında belli dönemlerde hastalıklarla savaşım etmiş olduğu  zamanlar olmuştur. Kimi vakit bu dönemleri ağır geçirebilir kimi vakit ise hafifçe bir halde atlatabilir. Ağır geçen dönemlerde ise bu durum eğitimimize yada iş yaşamımıza yansıyabilmektedir. Kimi vakit yataklara düşer ve okulumuza ya da işimize dahi gidemez hale geliriz. Bu şekilde durumlarda ise; bu hastalık sebebiyle işe ya da okula gidemeyişimizin bir raporla belgelenmesi gerekmektedir. Bu raporlar da bildiğimiz suretiyle doktorlar  tarafınca düzenlenmektedir.

Her ne kadar eğitim açısından bu raporlar sorun çıkarmasa da; iş verenler açısından kimi zaman sıkıntılar çıkarabilmektedir. Zira iş verenler; çalışanlarının rapor almasından pek hoşlanmamaktadır.  Hatta bu işi çoğunlukla icra eden doğrusu devamlı rapor alan çalışanlar genel anlamda ilk fırsatta işten çıkarılmaktadır. Bugün bu mevzuyla ilgili olarak rapor alan işçi işten çıkarılırsa ne olur meselesini ele almaya çalışacağız.

Ek olarak 4857 Sayılı İş Kanunu ‘na baktığımızda; düzgüsel şartlarda hastalanan ve tedavi gören bunun sonucunda da sıhhat raporu alan bir işçi işten çıkartılamamaktadır. Sadece bu rapor ve tedavi süresinin, suç duyurusu süresini 6 hafta aşması halinde tazminatı ödenerek çıkarılabilmektedir. Gene bu durumda suç duyurusu tazminatı gerekmeyip yalnız kıdem tazminatı ödenmesi gerekecektir. Bir örnek verecek olursak; 4 senedir aynı iş yerinde çalışan bir işçinin suç duyurusu süresi hesaplandığında 8 hafta olduğu görülecektir.

Bu işçi herhangi bir sıhhat problemi sebebiyle sıhhat raporu alırsa ve bu rapor da 14 haftayı ( 8 hafta + 6 hafta ) aşmışsa bu durumda suç duyurusu tazminatı ödenmeksizin yalnız kıdem tazminatı ile iş veren tarafınca işten çıkarılabilmektedir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki hususta; işten çıkarılan işçinin, bu yüzden işe iade davası açamayacağıdır.

Bu mevzuda bir öteki kafaları karıştıran durum da; işçinin uzun soluklu rapor almayıp, sık sık rapor alması durumunda mekanizmanın iyi mi işlediğidir. Sıhhat sorunları sebebiyle devamlı 2 – 3 günlük hastalık raporu alan bir işçinin işine son vermek isteyen iş veren; her iki tazminatı da doğrusu suç duyurusu ve kıdem tazminatlarını ödemesi gerekecektir. Sadece suç duyurusu tazminatı ödemek istemiyorsa bu durumda; işçisine suç duyurusu süresi vererek işten çıkartabilir. Kıdem tazminatı da her halükarda öder. Bu durumda işçinin işe iade davası açma hakkı bulunmaktadır. Sadece bu davayı kazanma ihtimali oldukça zayıftır. Bu mevzuda emsal üst mahkeme kararları bulunmaktadır. Bildiğimiz suretiyle işe iade davaları İş Mahkemelerine açılmaktadır. Dava açmak için çıkışın verildiği tarihten sonrasında 1 aylık süreniz vardır.

Her ne kadar bu mevzuda iş verenler art niyetli şeklinde gözükse de; maalesef işçi kesiminden de rapor almayı bir alışkanlık haline getirerek işten kaytarma arzusu içinde olanlar da vardır. Bu yüzden mümkün olmasıyla birlikte işimize devam etmeli, çalıştığımız işletmede yaşanacak bir aksaklığın bizlere de yansıyacağını unutmamalıyız. Sadece sıhhat koşullarımız da el vermiyorsa rapor alarak evimizde istirahat edip bir an evvel işimizin başına geçmeliyiz.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir