Rapor Param Yattı mı? Nasıl Öğrenebilirim?

Rapor parasının sorgusu e-devlet sistemi üstünden yapılabilmektedir. Rapor parası yattı mı? sorusunun cevabı e-devlet ve elektronik adresi olan Toplumsal Güvenlik Kurumu bölümleridir. E-SGM sisteminden bazı durumlarda rapor parası sorgulama işlemi hatalar vermektedir. Bu sebeple en güvenilir sistem e-devlet sistemidir. E-devlet sistemine gizyazı ile giriş yapılarak sorgulama bölümünden rapor parasının yatıp yatmadığı öğrenilebilmektedir. E-devlet sistemine giriş için e-devlet şifresi gerekmektedir. Bu gizyazı her vatandaşa kişisel olarak hazırlanmıştır ve PTT şubelerinden 2TL karşılığında talep edilebilir. E-devlet şifresi ile giriş yapıldığında kimlik doğrulama istenecektir. Kimlik bilgilerinin doğru girilmesi halinde talep edilen sorgulama sayfasına girilebilir. Böylelikle T.C. ile rapor parası sorgulama e-devlet sistemi üstünden yapılmış olur.

Rapor Parası Nedir?

Rapor parası, çalışan vatandaşın geçici iş görmezlik ödeneği anlamına gelir. Rapor tutarı, hastalık parası ve istirahat parası olarak da adlandırılmaktadır. Rapor parasından yararlanmak için vatandaşa belirli şartlar sunulmuştur. Bu haktan yararlanmak için bu şartlara uygun olmak gerekmektedir. Geçici iş görmezlik ödeneği belgesi olan vatandaşların çalışmadıkları günlerde Toplumsal Güvenlik Kurumuna bir ücret ödenmektedir. Bu sayede raporlu geçirilen günlerin maddi anlamda mağduriyeti önlenmiş olur. Geçici iş kaybı ve rapor parası işlemlerinin hepsi Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca yürütülmektedir. Rapor alındığı sürece çalışanın maaş ödemesi işveren tarafınca yapılmamaktadır. Çalışan ve işverenin mağduriyetini önlemek amacıyla maaş ödemesini gerçekleştiren kurum Toplumsal Güvenlik Kurumu olacaktır. Tek koşul hakikaten çalışanın hasta bulunduğunun ispatı olarak tabip yada tabip kurul kurulu tarafınca alınan bir rapordur. Bu raporun sunulması halinde Toplumsal Güvenlik kurumu belirlişartlar gereğince çalışana hesaplanan oranda toplu ödeme yapmış olacaktır. Meslek hastalığı dışındaki alınan raporlarda, rapor tarihinden itibaren 90 günlük primin yatırılmış olması şartı aranmaktadır.

Geçici İş Görmezlik Raporu Neleri Kapsamaktadır?

Geçici iş görmezlik raporu belgesi alabilmek için yasadaki bazı durumların gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu durumlardan biri Sigorta kapsamında çalışan vatandaşın iş yerinde yaşamış olduğu bir kaza geçirmesi Toplumsal Güvenlik Kurumu rapor parası almaya hakkı vardır. Bu durum bir kaza değilse meslek ile ilgili bir hastalık durumu ise de gene bu rapor parasını almaya hak kazanılacaktır. Meslek ile ilgili olan durumlarda hastalık içi verilen raporda 90 günlük kısa vadeli prim ödenmesi zorunluluğu yoktur.

Herhangi bir hastalıktan yada bir rahatsızlıktan dolayı alınan raporlarda, hastanın sigorta kapsamındaki işinde rapor tarihinden ilkin 90 günlük bir primin ödenmiş olması gerekmektedir. Hastalanma raporunun 90 öncesindek SSK primleri eksiksiz ödenmiş olması halinde rapor parasından yararlanmaktadır.

Sigorta kapsamında olan hanım çalışanların, doğum yapması halinde doğumdan önceki 8 ve doğumdan sonraki 8 hafta süresince raporlu sayılacakları vakitlerin rapor parasını almaya hakları vardır. Sadece doğum icra eden çalışan kadının da raporun alınma tarihinden önceki 90 gün SSK primi ödenmiş olmalıdır. Çoklu gebeliklerde doğumdan ilkin 10 hafta rapor verilmesinden dolayı doğum parası da bu süre içinde hesaplanacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Toplumsal Güvenlik Kurumu sigortalı çalışana rapor parası alımını rapor tarihinden itibaren 3. günü ödemeye başlayacaktır. 1 ve 2inci günlerin ödemesini karşılamamaktadır. Fakat iş kazası ve mesleğin verdiği rahatsızlıklardan alınan raporlarda her günü Toplumsal Güvenlik Kurumu karşılamaktadır.  Rapor alınma tarihinden itibaren son 3 ay içindeki tüm primlerin kazançları toplamında bu kazançların esas prim ödeme günlerine bölünmesi ile rapor parası hesaplanmaktadır. Sigortalı çalışanın almış olduğu raporda istirahatli kalmış olduğu günleri yatarak geçirmesi halinde günlük kazancının yarısı olarak hesaplanır. Ayakta geçirilen tedavi durumlarında ise günlük kazancının 3’te 2’si miktarında hesaplanıp ödeme yapılacaktır. Daha öncelerde rapor parası sorgulama PTT üstünden yapıldığı ve ödemelerin de PTT şubelerinden verilmesi artık değiştirilmiştir. Artık rapor parası sorgulama Ziraat Bankası ve rapor parası ödenekleri de aynı banka üstünden yapılabilmektedir. PTT rapor parası sorgulama T.C ile kimlik bilgilerinin verilmesi karşılığında da yapılabilmektedir.

Rapor Parası Nereden Alınır?

Rapor parası PTT şubelerinden alınabilmektedir. Aynı şekilde Ziraat Bankası şubelerinden de rapor parası alınabilir. T.C kimlik numarası detayları karşılığında sigortalı çalışanın adı adına yatırılmış rapor parası alınabilmektedir. İş görmezlik raporu alan vatandaşlar almış oldukları raporu en süratli bir halde işyerlerine ulaştırmaları gerekmektedir. İşyerleri çalışanlarının iş görmezlik raporlarını Toplumsal Güvenlik Kurumu birimlerine iletmekle yükümlüdür. Bu iletilmenin peşinden Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca tüm incelemeler ve hesaplamalar yapılmaktadır. Raporun sahibi olan çalışana minimum 15-20 gün kadar bir süre içinde rapor paraları PTT’ye yatırılmaktadır. Eğer Toplumsal Sigorta Güvenlik kurumuna bağlı olan bir banka ile kayıt var ise ücret o bankaya yatırılmaktadır. Maaş alımlarında anlaşmalı bankalar olabilmektedir. Rapor paraları da bu bankalara yatırılabilir. Sadece PTT’ye yatırılan rapor paraları eğer ödeme zamanından itibaren 2 ay içinde alınmadığı hallerde ödemeler Toplumsal Güvenlik Kurumuna iade edilecektir. Yada PTT şubesinden alınmayan ödemeler emanet hesaplara aktarılmaktadır. Toplumsal Güvenlik Kurumuna bağlı kişi ödemesi banka hesap sistemi kullanan bankalar şunlardır:

  • Ziraat Bankası,
  • Halk Bank,
  • Akbank,
  • Vakıf Bank,
  • Fiba Bank,
  • Iktisat Bankası,
  • Güvence Bankası.

Rapor parası sorgulama telefon numarası ise ALO 170 numaralı davet merkezidir. Bu numaradan kati olarak rapor parasının ne vakit yatırılacağı öğrenilebilmektedir.

İş görmezlik sorgulama işlemini e-devlet sistemi üstünden öğrenmek için ne olursa olsun e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet sistemi üstünden 4A ve 4B kapsamına giren çalışanlar da sorgulama yaparak rapor paraları hakkında informasyon alabilmektedirler.

Rapor Parası Hesaplama

Rapor parası, iş kazaları yada meslekler ile ilgili rahatsızlıklarda, sıhhat durumunun bozulmasında yada sigortalı çalışan hanımefendilerin doğum yapmaları halinde geçici iş görmezlik rapor belgesi almaları ile verilir. Çalışanların almaya hak kazandıkları ödenekler için günlük kazanç raporun alındığı tarihten itibaren çalışılan ve ödenilen prim sayısına bakılırsa hesaplanmasıyla belirlenmektedir. Meslek hastalıkları, iş kazaları yada doğum hallerinde ise günlük kazançların toplamı iş görmezliğe başladığı tarihten itibaren önceki 12 ayın 3 ayı içinde primler ve kazançların toplamına bakılırsa hesaplanmaktadır.

Son 12 aylık dönemde çalışmamış ve maaş almamış, prim yatırılmamış olan sigortalı çalışanın ise işe başladığı tarih ve iş görmezlik raporunun alındığı tarih içinde çalmış olduğu günlerin prim sayısına bölünerek alacağı rapor parası hesaplanmaktadır. Sigortalı işe başladığı gün iş kazası geçirmesi halinde, günlük kazancına bakılarak bir hesaplama yapılmaktadır. Günlük kazancına bakılırsa rapor parasının günlük kazanç miktarı belirlenecektir.

Kanuna bakılırsa günlük kazanç yada ödeneklerinin hesaplanmasında primler, ikramiye alımları ve değişik ödemeler dikkate alındığında günlük kazanç oranları hesaplamasına %50 oranında ekleme yapılacaktır. Bu miktarın tutarı hasplanan tutardan daha çok olmayacaktır.

Yargı mecilerinin sonucuna bakılırsa ikramiyeç ödemesi, tazminat ödemesi, zam ödemesi şeklinde ek ödeneklerde gelirin günlük kazanç oranına bakılırsa hesaplanmasında 3 aylık dönemden önceki ödenek miktarları bu hesaba katılmamaktadır. Meslek hastalığı durumu çalışanın işinden ayrılmış olduğu vakitten sonraki 1 yıl içinde meydana vardığında, son çalmış olduğu işindeki günlük kazancı ve prim sayıları hesaplanmaktadır. Çalışan vatandaşın iş kazası sonrasında almış olduğu iş görmezlik ödeneğinde istirahatte kaldıkları her gün ödeme yapılması gerekmektedir.

Rapor Parası Nereden Alınır?

Rapor Parası PTT’den Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır?

tıkla sorunu sor

Rapor Param Yattı mı? Iyi mi Öğrenebilirim? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir