Rapor Parası PTT’den Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

Rapor parası nedir? Rapor parası kimlere verilir? Rapor parası nereden alınır? Rapor parası PTT’den ne süre ve iyi mi alınır? Rapor parası ne kadardır? Burada belirtilen soruların cevaplarını yazımızın içinde bulabilirsiniz. Böylelikle devlet tarafınca verilmiş hakkı fazlaca daha iyi bir halde kullanmış olacaksınız.

Rapor Parası Nedir?

Rapor parasını değişik ortamlarda derhal hepimiz duymuştur. Ilk olarak rapor parası nedir sorusunun cevabının verilmesi gerekmektedir. Böylelikle öteki soruların cevapları fazlaca daha iyi bir halde anlaşılmış olacaktır. Bilinmiş olduğu şeklinde insanoğlu işyar, işçi, esnaf ve çiftçilik şeklinde meslekler yapmaktadır. Bu mesleklerden memurların prim ödemelerini devlet yapmaktadır ve statüleri daha farklıdır. Bunlar haricinde kalan kişiler ise 4A ve 4B sistemine kayıtlı olan işçi, ziraatçi ve esnaf şeklinde meslekleri icra eden kişilerdir. Söz mevzusu kişiler hastalandıklarında işlerine gidememekte ve bu da gidilmeyen günler için maaş alamayacakları anlamına gelmektedir. Devlet insanların mağdur olmaması için bu şekilde dönemlerde gelinemeyen günlerin ücretini çalışanlara ödemektedir. Meydana getirilen bu ödemeye rapor parası ya da iş göremezlik ödemesi denilmektedir.

Rapor Parası Almak için İstenen Şartlar

Rapor parası nedir sorusunun yanıtını en genel manada yukarıda verdik. Rapor parası PTT’den ne süre ve iyi mi alınır sorusunun cevabına geçmeden ilkin ise bu paranın alınabilmesi için istenen şartlara değineceğiz. Söz mevzusu para her hasta olana verilmemektedir. Bu paranın alınabilmesi için çalışanların bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Söz mevzusu şartlar şunlardır:

 • Sigortalı olarak çalışmak
 • Sıhhat sorunları sebebi ile işe gidememek
 • Meslek hastalığına yakalanmak
 • Doğum yapmak
 • İş kazası geçirmek

Yukarıdaki şartları elde eden kişilere bu para ödenmektedir. Şartları sağlamayan kişilere ise ödeme yapılmamaktadır. Bu şartları genel olarak değerlendirmek gerekirse sigortalı olunması son aşama önemlidir fakat kafi değildir. Çalışanların hastalandıkları tarihten önceki 90 gün süresince sigorta primlerinin yatmış olması gerekmektedir. Bu koşul düzgüsel hastalıklar ve doğum durumunda geçerlidir. Bunun haricinde kalan meslek hastalıkları ve iş kazalarında bu şekilde bir koşul aranmamaktadır. Hastalanma esnasında etken olarak çalışmıyor ve sigorta priminiz de yatmıyor ise rapor parası PTT’den ne süre alınır sorusunu sormanıza gerek kalmamıştır. Şu sebeple şartları sağlamadığınız için size bu şekilde bir ödeme yapılmaz.

Rapor Parası ve Sağlı Raporu ile İlgili Bilinmesi Ihtiyaç duyulan Hususlar

Rapor parası PTT’den iyi mi alınır mevzusundaki bir öteki husus ise hastalık durumunun belgelendirilmesidir. Hasta olan kişinin bunu resmi bir belge ile işyerine sunması gerekmektedir. Bu da sıhhat raporudur. Sıhhat raporu sunulmayan hastalıklarda rapor parası ödenmemektedir. Ek olarak söz mevzusu sıhhat raporunun da minimum 3 günlük olması gerekmektedir. 1 ya da 2 günlük rapor alan kişilere de bu ücret ödenmemektedir. Bu hususlara dikkat edilmesi ve ona bakılırsa bu ücretin talep edilmesi gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Rapor Parası PTT’den Ne Vakit Alınır, Süreç Iyi mi İşler?

Rapor parası için ihtiyaç duyulan şartları belirttikten sonrasında rapor parası PTT’den ne süre ve iyi mi alınır mevzusuna geçebiliriz. Bu probleminin net bir cevabı yoktur. Şu sebeple yapılacak olan işlemler ne kadar süratli yapılırsa para o denli erken yatacaktır fakat geç yapılması durumunda ise geç bir halde PTT’ye yatacaktır.

Rapor parasının alınma süreci genel olarak şu şekilde olmaktadır:

 • Hastalanan kişiler buna dair aldıkları sıhhat raporunu işyerine teslim etmek zorundadır.
 • İşyerine teslim edilen rapor sonrasında işyeri sahibi ya da muhasebecisi bu raporu e-rapor sistemine işler.
 • E-rapor sistemine işlenmesi için işyerlerine 5 gün süre verilir ve bu süre içinde rapor işlenmez ise işyerlerine yönetimsel para cezaları uygulanır.
 • E-rapor sistemine işlenen rapor SGK sisteminde görünür.
 • İlgili kişiler raporu inceler ve herhangi bir problem bulunmaz ise onaylanır.
 • Onay verildikten sonrasında ise rapor parası PTT’ye şahıs adına yatar.

Rapor Parası PTT’den Iyi mi Alınır?

Yukarıda bahsedilen işlemlerin uzunluğuna bakılırsa paranın yatma süresi değişim göstermektedir. Rapor parası PTT’den ne süre ve iyi mi alınır mevzusunda bir sonraki husus paranın tam olarak ne süre yatacağı ile ilgilidir. Daha önceki süreçlerde rapor paraları her ayın 8’i ile 14’ü içinde yatıyordu. Fakat o uygulama kaldırılmış ve ayın her günü PTT’ye yatırılır hale getirilmiştir. İnsanlar paranın tam olarak ne süre yattığını e-devlet üstünden sorgulama imkanı bulunmaktadır. Bunun için izlenmesi ihtiyaç duyulan yollar ise şu şekildedir:

 • Rapor parası PTT’den ne süre alınır sorusunun yanıtını tam olarak öğrenebilmek için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile siteye giriş yapılır.
 • Sonrasında burada yer edinen hizmetler kısmına geçiş yapılır.
 • Değişik kurumlar arasından Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca verilen hizmetlerin tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca verilen hizmetlerden 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme hizmetine tıkladığınız süre rapor parasının yatıp yatmadığını görebilirsiniz.

Rapor parasının ne süre yatacağı mevzusu öğrenildiğine bakılırsa insanların aklındaki bir öteki sual olan rapor parası PTT’den iyi mi alınır mevzusuna değinelim.

Yazımızın üst bölümlerinde de bahsedilmiş olduğu şeklinde paranın yatma süresi farklılık göstermektedir. Tam olarak ne süre yatmış olduğu ile ilgili data e-devlet üstünden alınabildiği şeklinde ALO170 numarasından da öğrenilebilmektedir. Bazı kişilere ise bu durum SMS ile bildirilmektedir. Bu aşamadan parayı almak için nüfus cüzdanı ya da kimlik yerine geçen bir belge ile PTT şubelerinden bir tanesine gitmek yeterlidir.

SGK Rapor Parası Sorgulama

Rapor Parası Nereden Alınır?

SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır?

tıkla sorunu sor

Rapor Parası PTT’den Ne Vakit ve Iyi mi Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir