Reeskont Nedir?

Reeskont Faizi Nedir?

Ekonomik yaşamın içinde faiz tabiri, oldukça sık hatta neredeyse derhal her mevzunun içinde ne olursa olsun yer verilmiştir. Oldukça değişik faiz türleri olsa da temel olarak gerçek değerin üstünde alınan miktara faiz denilebilir. Bunlar içinde yer edinen reeskont faizinin temel niteleyicisi olan reeskont bankalar arası piyasada yaygın bir terimdir. Reeskont Nedir? Reeskont Ne demek? benzer biçimde sorular bu terime yabancı olan kişilerce sıkça sorulmaktadır.

Reeskont Ne Anlamına gelir?

Reeskont bankaların ellerinde bulundurdukları vadesi gelmemiş senetleri bir başka bankaya ki, devletimizde TC Merkez Bankası’ na, değerinin altında nakde çevirmesi işlemine verilen ad olarak tanımlanabilir. Bu esnada senedin gerçek kıymeti ile alınan nakit kıymeti arasındaki farkı belirleyen oran yada faiz, reeskont oranı yada reeskont faizi olarak nitelenir.

Bankaların günlük yada daha uzun dönemli periyodik nakit akışlarını hızlandırmak yada güçlendirmek ya da değişik yatırım imkanları elde etmek için başvurdukları reeskont işlemi gerçek piyasadaki faktoring yada gayri resmi çek yada senet kırdırma işlemlerine ya da bankaları çeklerin güvence verilerek karşılığında kredi kullanma işlemine benzese de buradaki temel fark, işlemin bankalar içinde geçiyor olmasıdır. Reeskont Nedir? Reeskont Ne demek? mevzusuna özetle, bankalar arası iskontolu senet – nakit çevrim işlemi diyebiliriz. Burada en mühim gücü elinde bulunduran TC Merkez Bankası bu işlem için kullanılacak faiz oranını da belirleyen kurumdur. İşlem piyasadaki nakit gücü ve akışını direkt etkileyen bir işlem olması hasebiyle ekonomik değerlendirme, verilendirme noktalarında büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Bankaların ellerindeki ödeme vadesi hemen hemen dolmamış kıymetli kağıdı merkez bankası bünyesinde iskontolu nakde çevirmesi işlemine reeskont adı verilir. Reeskont Nedir? Reeskont Ne demek? sorusu için yanıt olarak temel tanımlama bu şekildedir ve piyasa için mühim bir mevzudur.

Bundan önceki yazımız olan Boş Senet Nasıl Doldurulur? | Detaylı Videolu Anlatım başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir