Sağlık Kurulu Raporu Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Sıhhat kurulu raporu başvurusu için seçilen kurumlara dikkat edilmelidir. Yalnızca devlet  tarafınca yetkilendirilmiş kurumlardan alınan raporlar geçerli kabul edilebilmektedir. Sıhhat kurulu raporları çoğu zaman kişinin yasal olarak engelli kabul edilmesinde istenen belgeler içinde yer verilmiştir. Engellilere tanınan bazı haklardan yararlanabilmek için alınacak raporda %40’ın üstünde engel oranı bulunması gerekir. Engelli raporu kimlere verilir sorusu, engel oranı %40’ın üstünde olan kişiler olarak cevaplanabilir. Engel oranı bu oranın altında olan kişiler hem devlet kurumları hem de hususi kurumlar tarafınca engelli statüsünde değerlendirilmemektedir.

Sıhhat Kurulu Raporu Nereden Alınır?

Sıhhat kurulu raporunun alınacağı hastaneler çoğu zaman tam teşekküllü hastaneler olmaktadır. Rapor vermek için yetkilendirilmiş hususi hastanelere de başvurulabilir. Hastanelere müracaat yapmadan ilkin hastane hakkında araştırma yaparak ya da hastane ile iletişime geçerek yetki mevzusunda informasyon alınmalıdır. Tam teşekküllü sağlık raporu veren hastaneler bünyesinde iç hastalıkları, genel cerrahi, göz, kulak burun boğaz, nöroloji ya da ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanlarını bulunduran hastaneler olarak nitelendirilebilir.

Sıhhat Kurulu Raporu Almak İçin Hazırlanması Ihtiyaç duyulan Belgeler

Sıhhat kurulu raporu başvurusunda bulunmak için 3 tane belgenin hazırlanması gerekmektedir. Kimlik fotokopisi, 5 tane vesikalık fotoğraf ve dilekçe ile başvurular tamamlanabilir. Engelli raporu müracaat dilekçesi formu, rapor için başvurulacak hastanelerden temin edilebilir. Biçim üstündeki boş alanların, istenen detayları ile doldurulması gerekmektedir. Hastaneler, müracaat dilekçelerinin hangi amaçlarla alınmak istediğini sorabilmektedir. Bu bölümde da açık bir halde raporun alınma sebebi belirtilmelidir.

Sıhhat Raporu Alınması Süreci Iyi mi İlerler?

Heyet raporu nasıl alınır diye merak edenler, ilk olarak lüzumlu belgeleri hastanelere teslim etmelidir. Lüzumlu belgeler hastanelere teslim edildikten sonrasında, hastanede bulunan branşlardaki uzmanlar tarafınca muayene olunması gerekmektedir. Muayeneler tamamlandıktan sonrasında heyete girilmesi için buluşma günü belirlenecektir. Çoğu zaman 1 hafta sonrası için gün verilmektedir. Hastanelerdeki yoğunluğa gore daha ileri bir tarihte gün verilebilir. Belirlenen günde yeniden hastaneye gelinerek kurulun verdiği karar hakkında informasyon sahibi olunabilir. Kurum müracaatı söz mevzusu olduğunda üç nüsha olarak rapor düzenlenmektedir. Kişisel başvurularda ise iki nüsha hazırlanmış olur. Raporlarda başhekim imzası da yer verilmiştir. Nüshalardan biri hastanede kalırken ötekiler kişiye ve kuruma verilmektedir.

Sıhhat Kurulu Raporuna İtiraz Edilebilir Mi?

Sıhhat kurulu raporunda nelere bakılır mevzusunda en eleştiri informasyon, engel oranı olmaktadır. Oranlar sebebiyle raporlara itiraz edilebilmektedir. Sıhhat kurulu raporlarına itiraz, oldukca sık gözlenen bir durumdur. Engellilere hususi haklardan yararlanabilmek için belirli bir oranın sağlanması gerektiğinden, raporlarda daha düşük bir oran çıktığında itirazlar yapılabilmektedir. İtiraz etme hakkı bulunmaktadır. Raporda belirtilen oranın gerçekliğinden şüphesi olanlar, itiraz için belirli adımları izleyerek tekrardan oran belirlenmesini isteyebilir. İtiraz edebilmek için alınan sıhhat kurulu raporunun aslı ya da “aslı gibidir” ibaresi yer edinen noter onaylı nüshasını kullanmakta fayda vardır. Bu yüzden ilk olarak bu belgenin lüzumlu şartları sağlamasına dikkat edilmelidir. Rapor ile beraber dilekçe hazırlanarak, İl Sıhhat Müdürlüklerine müracaat yapılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

İl Sıhhat Müdürlüklerine müracaat yapanlar başka bir hastaneye sevk edilerek yeniden muayene olmaları sağlanır. Sıhhat kurulu raporu verme yetkisine haiz başka bir hastane olmaması durumunda ise en yakın ile sevk edilmektedir. Sevk edilen hastanede de rapor hazırlanarak, iki hastaneden alınan raporlar arasındaki farklılık incelenir. Eğer oranlar aynı çıkarsa, rapor sonucu kesinleşmiş olur ve yeniden itiraz etme hakkı tanınmaz. Raporlardaki oranlarda farklılık var ise, kişiler yargıcı hastanelerine sevk edilir. Yargıcı hastanesinden alınacak netice nihai netice olarak kabul görecektir. Yargıcı hastanelerden çıkan raporlar için itiraz hakkı söz mevzusu değildir.

Engellilik Oranının Hesaplanması

Kişinin engel durumunun derecesi incelenirken “sakatlık oranı cetveli”  kullanılmaktadır. Bazı durumlarda cetvel aracılığı ile net bir oran belirlenebilirken, bazı durumlarda doktorun kişisel kararını vermesi söz mevzusu olmaktadır. Bu benzer biçimde durumlarda doktorlar, hastalığın şahıs üstündeki tesirini inceleyerek oran belirler. Birden fazla hastalık söz mevzusu ise tüm oranlar ayrı ayrı hesaplanmakta ve netice Balthazard hesaplama yöntemi ile oluşturulmaktadır. Engelliler, tam teşekküllü sıhhat raporu tutarı ödemek zorunda değildir.

Engelli (Özürlü) Raporu İle Araç Nasıl Alınır?

Engelli İşçi Gece Çalıştırılabilir Mi?

Malulen Emeklilik ve Vergi İndirimi ile Erken Emeklilik Şartları Neler?

tıkla sorunu sor

Sıhhat Kurulu Raporu Başvurusu İçin Lüzumlu Belgeler İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir