Sakatlık Belgesi Olanların Emeklilik Şartları Nelerdir?

Gelir Vergisi Kanunu’nun 31. maddesi 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren geçerli olmak suretiyle son kez değiştirilmiş ve burada sakatlık belgesi olanların emeklilik şartları nedir mevzusuna açıkça değinilmiştir. Buna nazaran:

  • Emek harcama gücünün %80’ini yitirmiş olan çalışan birinci aşama engelli
  • Emek harcama gücünün %60’ını yitirmiş olan çalışan ikinci aşama engelli ve
  • Emek harcama gücünün %40’ını yitirmiş olan çalışan üçüncü aşama engelli sayılmaktadır.

Engellilik durumunda hususi sektörde çalışıyor olmak ya da devlet memuru statüsünde istihdam ediliyor olmak fark etmemektedir.

Bağ-Kur’lular Sakatlık Belgesi İle Emekli Olabilir mi?

Söz mevzusu emeklilik yalnız SSK’lı ve devlet memuru olarak ücretli çalışanları etkilediği için Bağ-Kur grubundan sigorta yatıranlar vergi indirimi ve öteki hususlar için sakatlık belgesi alamamaktadırlar.

Öte taraftan bu cümle Bağ-Kur’luların erken emekli olamayacağı anlamına da gelmez. Yasalar bu mevzuda onlara belli başlı haklar tanımıştır. Mesela, Bağ-Kur’lular da tıpkı ötekiler benzer biçimde bir hastalık ya da direkt iş gücünde ciddi bir yitik yaşadığında daha azca gün sayısı ile emekli olabilmektedirler. Kısaca bir Bağ-Kur’lu için genelleme meydana getirecek olursak,

“Sigortalılık süresi ilk işe giriş geçmişine nazaran değişim göstermek ile beraber, 15 ve 20 yıl aralığında ve 3600 ile 4400 gün içinde emekli olabilmektedir.” Sadece aradaki farkı birazcık daha açıklamakta yarar var.

Sponsorlu Bağlantılar

Engelli Emeklilik – Malulen Emeklilik – İş Görmezlik Ödeneği Arasındaki Fark

Eğer şahıs sakatlık belgesi olanların emeklilik şartları mevzusundaki bilgileri yerine getirebiliyorsa yeni bir işe başlasa dahi toplumsal güvenlik destek primi ile işe girmişse maaşı kesilmemektedir.

Eğer şahıs malulen emekli olmuş ise hangi şartlarda bir işe başlarsa başlasın emekli aylığı direkt kesilmektedir.

Eğer şahıs iş görmezlik ödeneği alıyorsa ve düzgüsel bir işçi benzer biçimde yeni bir işe başlamışsa emekli maaşı kesilmemektedir.

Bu üç noktaya dikkat edilirse emeklilik sonrasında büyük problemler çıkmayacaktır.

Sakatlık belgesi olanların emeklilik şartları nedir?

Herhangi bir sakatlık sebebi ile vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanan her şahıs sakatlık belgesi emeklilik şartları mevzusundaki bilgileri yerine getirmiş olduğu takdirde aylık ödeme almaya başlayabilmektedir. Burada kati bir yaş şartı bulunmamaktadır. Sadece kişinin minimum 15 senelik sigortalılık hali ve bu süre içinde minimum 3.600 prim gününü ödemiş olması gerekmektedir. Buradaki en mühim detay ise son yasa değişikliğinde de belirtilen ve 1 Nisan 1981 sonrası işe girenleri kapsayan kuraldı. Bu kurala nazaran bir şahıs eğer 1 Nisan 1981’den sonrasında işe başlamış ise 18 yaş da göz önünde tutularak en erken 33 yaşlarında emekli olabilmekte idi.

Sadece 506 sayılı Kanun 60. madde C fıkrası b alt bendine nazaran sakatlık belgesi olanların emeklilik şartları en baştan düzenlendi. Bu kanun da 29 Temmuz 2003 tarihinde TBMM’de kabul edildi ve 6 Ağustos 2003 tarihinde Resmi Gazete’de gösterildi. 4958 sayılı Kanun’u kapsayan bu değişikliklere nazaran:

  • Birinci aşama sakatlığı bulunan şahıs yaş farkı gözetilmeksizin minimum 15 yıl sigortalı ve minimum 3600 prim günü yatırmış ise ve ayrıca ölüm, yaşlılık ve malullük sigorta primlerini de yatırmış ise
  • İkinci aşama sakatlığı bulunan şahıs yaş farkı gözetilmeksizin minimum 18 yıl sigortalı ve minimum 4000 prim günü yatırmış ise ve ayrıca ölüm, yaşlılık ve malullük sigorta primlerini de yatırmış ise
  • Üçüncü aşama sakatlığı bulunan şahıs yaş farkı gözetilmeksizin minimum 20 yıl sigortalı ve minimum 4400 prim günü yatırmış ise ve ayrıca da ölüm, yaşlılık ve malullük sigorta primlerini de yatırmış ise emekli aylığından faydalanabilmektedir.

Öte taraftan çalışanların derhal bu durumdan pozitif yönde ya da negatif etkilenmemeleri için bir de 506 sayılı Toplumsal Sigortalar Kanunu’na geçici 87. madde ilave edildikten sonra sakatlık belgesi emeklilik şartları için son bir değişim yapılmıştır. Değişikliğe nazaran, bu maddenin yürürlük zamanı olan 6 Ağustos 2003’teki hali hazırda devam eden sigortalılık süresi ile ilgili kademeli bir yaş haddi eklenmiştir.

Sakatlık belgesi olanlar için kademeli geçiş tablosu düzenlemesi

Ne Zaman Emekli Olacağınızı Öğrenin

4500 Gün Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

Malulen Emekliliğe Başvurdum Maaşım Ne Zaman Bağlanır?

tıkla sorunu sor

Sakatlık Belgesi Olanların Emeklilik Şartları Nedir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir