Sanal Kredi Kartı Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Sanal Kredi Kartı Nedir?

Sanal kredi kartı, son zamanlarda web alışverişlerinde güvenliği çoğaltmak amacı ile oluşturulmuş bir kart çeşididir. Gerçekte var olmayan bu kart aslolan kredi kartına bağlı olarak oluşturulan sanal bir versiyondan ibarettir. Sanal kredi kartı

Sanal Kredi Kartı Ne İşe Yarar?

Sanal kredi kartı, web alışverişlerinde maksimum düzeyde güvenlik sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir karttır. Bu kart ile kişiler web üstünden güvenli bir halde alışveriş yapabilirler. Sanal kart, aslolan kredi kartına bağlı olmasına karşın kartın; kart numarası, güvenlik kodu, son kullanma zamanı vb. tüm detayları aslolan karttan değişik olarak oluşturulur. Bu farklılık, sanal kredi kartının bağlı olduğu aslolan kredi kartından görünürde değişik olmasını sağlar.

Sanal Kredi Kartı Iyi mi Kullanılır?

Sanal kredi kartının kullanımı, tıpkı aslolan kredi kartının kullanımı gibidir. İnternet üstünden meydana getirilen alışveriş esnasında sistem tarafınca talep edilen bilgiler girilir ve alışveriş yapılır. Fakat bundan ilkin sanal kredi kartının limitinin belirlenmesi gerekir. Sanal kredi kartının normalde limiti 0’dır. Yalnızca alışveriş esnasında kullanıcı tarafınca limiti bir defaya mahsus olmak sureti artırılır ve alışveriş sonrası kartın limiti tekrardan 0’a düşürülür. Böylelikle ihtimaller içinde bir dolandırıcılık faaliyeti önlenir.

Sanal Kartın Limiti Iyi mi Belirlenir?

Sanal kredi kartının limiti alışveriş esnasında belirlenir. Bu limiti belirlemek için web bankacılığı yada mobil bankacılık kullanılabilir.

Sanal Kartın Borcu Iyi mi Ödenir?

Sanal kart, normalde var olmayan bir kart olduğundan ve tümüyle aslolan kredi kartına bağlı olduğundan borç ödemeleri de aslolan kredi kartı üstünden gerçekleştirilir. Sanal kart kullanıldıkça aslolan kredi kartının limiti düşer borç miktarı artar. Ek olarak sanal kartın hesap kesim zamanı ve son ödeme zamanı de aslolan kredi kartı ile aynıdır.

Sanal Kredi Kartı Nerelerde Kullanılabilir?

Sanal kredi kartı yalnızca web ortamında var olabilen bir karttır. Bu yüzden düzgüsel alışverişlerde kullanılması mümkün değildir. İnternet ortamında aslolan kredi kartı ile yapılabilen tüm alışverişler sanal kredi kartı ile de yapılabilir.

Sanal Kredi Kartı Güvenli midir?

Sanal kredi kartı oldukça yüksek güvenlik sistemi ihtiva eder. O şekilde ki sanal kartın kart detayları aslolan karttan değişik olduğundan görünürdü bu iki kart içinde hiçbir bağ bulunmamaktadır. Bu yöntem yardımıyla kişinin aslolan kredi kartı güvende kalır. Ek olarak sanal kredi kartın düzgüsel limitinin 0 oluşu ve yalnızca alışveriş esnasında alınacak ürün kadar artırılabiliyor olması da sanal kartı dolandırıcılık faaliyetlerinde korur.

Bu mevzu hakkında şu mevzu başlığımızı da kesinlikle incelemelisiniz: Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sanal Kredi Kartı Çıkarmak Ücretli midir?

Bankalar genel olarak sanal kredi kartı oluşturmak için müşterilerinden herhangi bir ücret talep etmez.

Sanal Kartın Senelik Kart Aidatı Var mıdır?

Sanal kart normalde var olmayan bir kart olduğundan senelik kart aidatı da bulunmamaktadır.

Sanal Kart İnternet Alışverişlerinde Puan Kazandırır mı?

İnternet üstünden sanal kredi kartının kullanılması ile meydana getirilen tüm alışverişlerde tıpkı aslolan kredi kartı benzer biçimde puan kazanılması mümkündür.

Sanal Karta Alışverişlerde Taksit Yapılır mı?

Sanal kart, aslolan kredi kartın haiz olduğu tüm özelliklere haiz olduğundan banka ile anlaşmalı üye iş yerlerinden sanal kart alışverişlerinde taksit yapılabilir. Ek olarak dönemlik düzenlenen kampanyalardan, indirimlerden ve çekilişlerden de sanal kart aracılığı ile yararlanılabilir.

Bundan önceki yazımız olan Tüm Bankaların Çalıştıkları Kurye Şirketleri ve Telefon Numaraları başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir