Senetle Acil Nakit Veren İkrazat Firmaları (RESMİ – YASAL)

İkrazat firmaları senetle acil nakit para verir mi? Ankara, İstanbul yada İzmir’de İkrazat firmalarından senet imzalayarak kredi çekilebilir mi? Bu firmaların adresleri, telefon numaraları yada kontakt bilgilerini bulabilir miyiz? Bu içeriğimizde ikrazat sektörünü inceledik..

İkrazat firmaları günümüzde bazı kişiler tarafınca sanal tefeciler olarak adlandırılasa da, ikrazat firmaları ticarette senetin paraya çevrilmesini elde eden kuruluşlardır. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa şeklinde büyük illerimizde oldukça sayıda bulunmakta idi. Son yıllarda 6361 Sk. hükmü gereğince birçok ikrazat şirketi kapanık, bazıları ise BBDK bünyesine katılarak yasal faktoring, finansal kiralama Anonim Şirketine dönüşmüştür. İkrazatçıların verdikleri hizmetler ve senetle acil nakit sağlama işlemleri şunlardır;

 • Vadesi gelmemiş senet,
 • Faturalı çekler,
 • Faturasız çekler,
 • Karşılığı bulunan kıymetli evraklar
 • bu firmalarda nakit paraya çevrilebilmektedir.

İkrazatın ne işe yaradığını özetleyen bir youtube videosu ile içeriğimize devam edelim.

Ticaretin naturel bir yönü olarak, borçlanmak, gider göstermek, kefil olmak oldukça doğaldır. Kimi zaman firmalar alacaklarını ileri vadelere yaymak için çek yada senet verirler. Firmaların ne kadar sağlam ve güvenilir olduğu ikrazatçıların incelemiş olduğu en mühim mevzudur. Zira karşılığı olmayan bir senet vadesi vardığında ödenmediğinde firmanın zarar edeceği şeklinde, kırdırma parasını geri alması da ikrazat firmaları için oldukça zor olsa gerek.

İkrazat Firmaları Senetle Kredi Verir mi? konusunu okuyun, borç para alıp alamayacağınızı öğrenin.

İkrazat İstikraz Farkı Nedir?

Günümüzde ikrazat kelimesi istikraz kelimesi ile karıştırılmaktadır. İktikraz borç para almak, taviz almak terimini karşılarken, ikrazat ise ipotek yada belli bir malın güvence altına alınması koşuluyla borç para vermek anlamına gelmektedir.

Borç para veren ikrazat firmaları
Borç para veren ikrazat firmaları

Faktoring firmaları ile İkrazat Firmalarının Farkı Nedir?

Birde hepimizin bilmiş olduğu faktoring firmaları mevcuttur. Bu firmalar ile ikrazat firmalarının tek farkı, faktoringlerin BBDK kayıtlı A.Ş. tarzında firmalar olması ikrazatçıların ise kişi şirketi olmalarıdır. Her iki kuruluşun verdiği hizmetler şirket vizyonları saklı kalmak kaydıyla birbiriyle aynıdır.

İkrazat Firmalarının Kuruluşu

Birçok değişik web sitesinde bu firmaların tefeci oldukları, yasal işlem yapmadıkları söylense de, bu kuruluşlar 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanununda belirtilmişlerdir.

 6361 S.K. yürürlüğe girmiş olduğu tarih itibariyle ikrazat firmaları kanunda belirtilen faaliyetleri yürütmek için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunu başvuruda bulunabilirler.

borç veren ikrazat firmaları
borç veren ikrazat firmaları

İkrazat Firmalarının Faktoring Firmalarına Dönüşmesi

Bu kanun gereğince Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna başvuruda bulunan ikrazat firmaları faaliyetlerine faktoring şirketi, finansman şirketi yada finansal kiralama şirketi olarak devam ederler.

İkrazat firmasından faktoring firmasına geçiş yapabilmesi için 3 yıl içinde Nakden ve her türlü muvazaadan ari olarak ödenmiş sermayesinin minimum yirmi milyon Türk Lirası olması gerekir.

20 milyon lira ana paradan azca parası olan ikrazat firmaları başka bir işleme gerek kalmadan sonrasında erer denmektedir.

Bu demek oluyor ki, 6136 sayılı Kanun senetle para veren ikrazat firmalarını daha ilkin ki alacaklarının tahsili için yetkilendirirken, kanunun yürürlüğe girmiş olduğu tarihten 6 ay sonrasında finansal şirket olmaları yönünde telkinde bulunmuş, bu uygulamayı gerçekleştirmeyen şirketlerin izinlerinin iptal edileceğini belirtmiştir. Borç Para Arayanlara 1 Saatte Nakit Bulma Yöntemi adlı içeriğimizden detaylı informasyon alabilirsiniz.

İkrazat (Borç Para Veren) Firmalar

İkrazat şirketi olmasına karşın faktoring firmasına dönüşen ikrazatçılar (kişi şirketleri) halen senet bozdurma, nakit paraya çevirme, vadeli alacakları peşin paraya çevirme işlemi hayata geçirmeye devam ederler. Sadece senetle borç para veren ikrazat firmaları yoktur. Eğer elinizde bozdurabileceğiniz bir senetiniz var ise BBDK bünyesine kayıtlı Anonim Şirketi olan faktoring kuruluşlarına müracaat yapabilirsiniz.

Daha Ilkin Etkinlik Gösteren İkrazat Firmaları Sıralaması

FİRMA ADI FİRMA ADRESİ FİRMA TELEFONU
Yaygın İkrazat Gayrettepe Mahallesi, Şehit Ahmet Sok. Mecidiyeköy İş Merkezi No:114, 34387 Beşiktaş 0212 272 01 88
Uysal İkrazat Şirketi 0212 274 79 60
Altan İkrazat Şirketi Topçular Mahallesi, Kışla Cad. Gün İş Merkezi No:41 D:15, 34055 Eyüp 0212 612 25 25
Arda Finans İkrazat Fulya Mahallesi, Han Sk No:86, 34387 Şişli/İstanbul
 • Enes ikzarat
 • Sozer İkrazat,
 • Ağırbaş ikrazat,
 • Salih ikrazat,
 • Kaya ikrazat,
 • Cesa finans,
 • Serkan İkrazat,
 • Katar finans ikrazat,

Yukarıda bu ikrazat firmalarının faaliyetleri ve faktoring şirketlerine dönüşmeleri hakkında informasyon vermiştik.

Eğer acil nakit ihtiyacınız var ise, günümüzde ikrazat firmalarına ulaşmak yerine düşük meblağlarda kredi veren bankalara başvurabilir,

 • Eksi bakiye ve kredili mevduat limiti açtırabilir,
 • 1.000 – 2.000 TL. limitli kredi kartı alıp, bu limitler dahilinde nakit ön ödeme çekebilir,
 • Senetle cep telefonu satışı icra eden kuruluşlara başvurarak bozdurma cep telefonu alıp satabilir,
 • Kredi notunuz düşükse, kredi notuna bakmayan bankalara başvurarak 20 bin liraya kadar (faiz oranı birazcık yüksek) kredi çekebilirsiniz.

İkrazat firmaları yerine senetle altın satan kuyumculardan altın alarak finansman ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz.

Kişi şirketi olmamasına karşın, senetle para veriyoruz ilanı veren, ikrazat şirketi bulunduğunu öne devam eden sadece yasal bir ikrazat etkinlik bulunmayan şirket, kurum, şahıs, tefeci yada şahıslardan uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ihmal etmeyin ki, acil nakit elde eden ikrazat firmaları yalnız karşılığı olan çek ve senet şeklinde kıymetli kağıtların nakit paraya çevrilmesinde aracılık ederler. Bu firmalar yüksek faiz oranları ile senet imzalatarak kredi vermezler.

Loading…

2 comments

 1. KÜRŞATKESKİN

  merhaba 60000 tl faturalı müşteri çekim var işlem yaptırmak istiyorum yardımcı olurmusunuz

 2. Slm bana acil 20 bin lira para lazım yardımcı olursanız sevinirim saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir