Sermayesiz 25 İş Kurma Yolu Fikiri

Ana para olmadan iş kurulur mu? İnsanoğlunun fıtratında özgürlük oldukca ağır basmış olduğu için; genel anlamda yaptığımız iş kimi süre bizi sıkar, kendi işimizi yapmanın hayallerini kurarız. Sadece iş ne zamanki bir ana para bulmaya gelirse, işte o noktada çoğumuz tıkanmakta, hayaller de gerçeğe dönüşmeden yıkılıp gitmektedir. Aslına bakarsanız; bu mevzuda da yapılabilecek birçok şey vardır, yeter ki insanoğlu istesin… Her ne olursa olsun, ne iş olursa olsun yaparım diyenler için şimdi sizlere sermayesiz tek kuruş harcamadan yapılabilecek 25 iş fikrini paylaşmaya çalışacağız.

Sermayesiz İş Fikirleri

Evin bir odasını kiralama

Kim bilir en oldukca hoşunuza gidecek işlerden birisi de güvenilir olun bu iş olacaktır. Evinizin kullanmadığını bir odasını kiraya verebilirsiniz. Kimileri burada yaşamak için kimileri ise bu alanı depolama yapmak için kiralayacaktır. Bilhassa bekar ve öğrencilerin bu şekilde evlerinin bir bölümünü kiralaması ile bırakın kira harcamalarını düşürmeyi üstüne para bile kazananlar vardır. Süre geçtikçe İşi birazcık daha ilerletip, bir ev daha kiralayıp, onun da odalarını kiraya vermeye başlarsanız şaşırmayın.

E tecim

Bir ihtimal birazcık klişe bir başlık olacak fakat; sermayesiz iş fikirleri mevzusu bahis olunca bu şekilde bir mevzuda e-ticareti ilk sıralarda saymamak uygun olmayacaktır. Dünyadaki tecim hacminin büyük bir kısmı e-ticarete doğru hızla kayıyorken, ortadaki pasta da aynı şekilde her geçen gün büyümeye devam etmektedir. Bu büyük pastadan alacağınız minik bir dilim bile sizi yeterince ihya edecektir. E tecim sitelerinde stoklu çalışmanıza bu yüzden bir sermayenizin olmasına da gerek kalmamıştır. Teslimat süresini birazcık uzun tutarak, müşterilerinizin yapmış olduğu ödeme ile malı satın alıp, hemen sonra müşteriye satın almış olduğu ürünü gönderebilirsiniz Olur mu demeyin bu sebeple bu işi şu anda ciddi meblağlarda icra eden birçok şirket vakaya bu şekilde başladı.

İnternetten satış

devamlı Bir malı üretmek; pazarlayıp satışını halletmeye nazaran oldukca daha kolaydır. Hele hele eskiden müşteriye ulaşmanın oldukca daha zor bulunduğunu da düşünürsek durum daha da anlaşılır hale geliyor Sadece günümüzde web ile beraber her insanın şansı birazcık eşitlenmiş durumda. Bugün bir internet sayfası ile milyonlara bile ulaşılabiliyor. Dolayısıyla ana para gerektirmeksizin web üstünden satabileceğiniz birçok ürün var

Simit Satma

Her ne kadar yapılabilecek işler içinde simit satma konusunu her ne kadar küçümsenebileceğini düşünsek de; kesinlikle listeye eklememiz gerekiyor. Iyi mi ana para olmadan simit satacağınıza gelirsek; formülümüz oldukça rahat. Yapmanız ihtiyaç duyulan size en oldukca kar marjı sağlayacak bir fırınla anlaşarak, simitleri sattıktan sonrasında günlük olarak ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Doğal ki bu tamamen size güvenecek bir fırın bulmanızla da ilgili. Ne kadar kazanacağınıza gelirsek; iyi bir mevkide günde 250 300 tane simit satabilir, toplamda da yevmiyenizi 125 – 150 TL ye dek getirebilirsiniz.

Tekstil ürünleri

Gene peşin ödeme yapmadan kısaca ana para olmadan yapabileceğiniz bir öteki iş de; tekstil ürünü satışıdır. Bilhassa sosyete pazarlarında ciddi kârlar elde edecek satışlara imza atabilirsiniz. Satacağınız ürünler mevzusunda da üretici şirket ile anlaşarak ödemeyi gün sonunda yapabilirsiniz. Bu şekilde çalışan firmalar da bulunmaktadır. En azından bu işe yeni başlayacaklara ve sermayesi olmayanlara bu şekilde talih verebilmektedir. Gene karşı tarafa vereceğiniz itimat önemlidir.

Organizasyon

Aslen kimi zaman para kazanmak için herhangi bir iş halletmeye ya da bir ürün alıp satmaya bile gerek yok. Herhangi bir işi organize etmeniz kafi. Mesela herhangi bir yere bir seyahat düzenleyerek; tur şirketlerinin gezi için vereceği sayılara minik kârlar koyup, bunun yanında bununla birlikte bu gezilere katılanlara aperatif yemekler satıp, ya da gidilen yerdeki mekanlarla anlaşıp, kısacası işi bir tek organize ederek de para kazanabilirsiniz.

Eğlence işleri

Aslen birazcık organizasyon işine benzese de eğlence işleri mevzusunda sahanın birazcık daha belli bir kesime hitap ettiğini söyleyebiliriz. Partiler, düğün organizasyonları, kına organizasyonları, vs birçok mevzunun organizesini yapmak o kadar da zor bir iş değil. Bu mevzuda sağlam bir ekibinizin olması kafi. Üstelik bu iş de ana para gerektirmeyen işler içinde.

Yazarlık

İnternet üstünden yazı ihtiyacı duyan kişilerle tanışıp, bu kişilerin talepleri doğrultusunda ilgilendiğiniz alanlarda minik yazılar hazırlayabilirsiniz. İşinizi iyi yapmanız halinde devamlı aranan yazar olacağınızı ve işi olmayan kalmayacağınızı da ihmal etmeyin.

Yiyecek işi

Besin işi kesinlikle bitmeyecek ve ardı arkası kesilmeyecek işlerden birisidir. Paranız yoksa besin işi mevzusuna da eğilebilirsiniz. Doğal ki parasız derken; kast etmek istediğimiz 5 yıldızlı bir lokanta açmanız değil. Evinizde yapacağınız pilav, poğaça, börek, vs. benzer biçimde daha birçok ürünün satışını işporta ile yapabilirsiniz. Bilhassa kalabalık pazarlar, otomobil pazarları, stadyum etrafları, parklar, vs. benzer biçimde bölgeler hedefinizde olmalı.

Hususi Ders Öğretmenler İçin

Hususi ders konusunu ikiye ayırmak gerekiyor. Sermayesiz işler mevzusunda en talihli meslek gruplarından biri öğretmenler. Hele hele Skype, Tango, WhatsApp benzer biçimde telekonferans sistemlerinin geliştiği bu zamanda, evlerinden oturdukları yerde kahvelerini yudumlayarak hususi ders verebiliyorlar. Ve emin olun bu son günlerde oldukça revaçta.

Hususi Ders – Sanat ve Spor Eğitimi

Müzik aletleri eğitimi, kayak eğitimi, yakın dövüş sporları eğitimi, yüzme eğitimi, vs daha bir oldukca alanda da hususi ders verilebilmektedir. Bunun için kendinize minik bir site yapabilir ya da toplumsal medya hesaplarınızdan bu şekilde ders verdiğinizi duyurabilirsiniz. Daha ilkin sizden ders alan kişilerin sayfanıza yorum bırakmasını da sağlamanız yararınıza olacaktır.

Kendi Hususi Tasarımlarınızı Satmak

Bilhassa bayanları ilgilendiren bu mevzu; birazcık beceri işidir. Modayı takip edip, son olarak trendlerin üstüne kendiniz de bir şeyler ekleyip kendi hususi tasarımlarınızı oluşturun. Bunun için ihtiyacınız olan birazcık kumaş ve incik boncuk Bir çok terzi kumaşı da müşterilerine aldırmış olduğu için tuhafiye malzemeleri için de herhangi bir ana paraya ihtiyacınız yoktur. Pazarlama kısmını da dert etmeyin. Gene bu mevzuda da toplumsal medya imdadınıza yetişecektir.

Fotoğrafçılık

Internet sayfaları olsun, dergiler olsun, gazeteler olsun devamlı olarak güzel ve örneksiz fotoğraf ihtiyacı duymaktadırlar. Bu gereksinimlerini karşılamak için de fotoğrafları satın alma yoluna da gidebiliyorlar. Dolayısıyla garip kareleri yakalayarak kendinize bir kazanç kapısı sağlayabilirsiniz.

Program Yazma

Tamamen bilgisayar bilginizle ilgili olan bu iş ile ilgili olarak, birazcık fedakarlık, birazcık azim ve birazcık da teknolojiyi yakından takip ederek ciddi projelere imza atabilirsiniz. Bilhassa meslek gruplarına yönelik gereksinimleri ya da vatandaşın gereksinimlerine yönelik bir program keşfetmek ve bunu yazmak sizi oldukca kısa bir sürede varlıklı edebilir.

Web Sitesi Kurma

Gene bilgisayarla ilgili işlerden birisi de bir internet sayfası yapmaktır. Sitenin içinde ne olduğunun örneksiz olması ve web kullanıcıları tarafınca ilgi gösterilerek oldukca tık alması halinde Google ‘dan ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Eve İş Alma Genişletilebilir

Gene daha oldukca bayanlara hitap eden bu iş kolu oldukça geniş olup, daha oldukca hizmet ve emek ile meydana getirilen bir iştir. Sermayesiz işler içinde en kolay başlanabilecek işlerden olan eve iş alma mevzusu; bilhassa işletmeler tarafınca daha ucuz maliyetli olduğundan oldukca sık tercih edilmekte ve evlere iş verilmektedir. Bunlar ütü yapma, paket yapma, kutulama, katlama, vs. birçok çeşitli şekilde olabilir. Ek olarak bu mevzuda çalışmak zorunda da değilsiniz. Arzu ederseniz kendi ekibinizi kurarak iş bağlayan pozisyonunda da olabilirsiniz.

Aracınızı Reklamla Kaplama

Hususi aracınızın üstüne herhangi bir şirket ile antak kalma yaparak, bu firmanın reklamını içeren bir kaplama yaptırabilirsiniz. Bir ihtimal oldukca kazanç getirmese de gene ana para olmadan para kazanılabilecek işler içinde sayabiliriz.

Mobil Uygulama

Ilk olarak bilgisayarı bir tek açıp kapamayı biliyorsanız maalesef bu iş size bakılırsa değil. Sadece olanaksız da değil. Azmin elinden hiçbir şeyin kurtulmayacağının da altını çizdikten sonrasında; artık webin büyük bir bölümünün mobil uygulamalardan kullanıldığı şu günlerde, yapacağınız bir mobil uygulama ile sabah varlıklı uyanabilirsiniz. Iyi mi derseniz; bir oyun yapmış olup bunu da 1 TL ‘ye ücretli yaptıktan sonrasında, bu oyunun 1  gece 1 milyon kez indirilmesi halinde sabah 1 milyon TL sahibi bir şahıs olarak uyanacaksınız. İmkansız değil, bir tek kafanızı çalıştırın.

Saçınızı Satın

Saç uzatıp satmak da bir iş kadar sirkülasyonu olmasa da; dönemsel nakit ihtiyacınız olan şeyleri gidermek için kafi olacaktır. Bu mevzuda kuaförlere müracaatta bulunabilirsiniz.

Youtuber Olun

Youtube ile video yayınlayıp varlıklı olanların öyküsünü çoğumuz duymuşuzdur. Videonun neyle ilgili bulunduğunun bir önemi yok. Yalnız Youtube kurallarına uysun ve yeteri kadar tıklansın. Aylık 100 bin TL kazanan 18 yaşlarında birçok örneği var… Bu size esin verecektir.

Bakıcılık

Niçin ana para, iş, vs. benzer biçimde şeylerle uğraşasınız ki.. Minik evladı kabul eden ve bakıcı arayan bir aile bularak, çocuklarına bakabilir. Suya sabuna dokunmadan rahat bir halde para kazanabilirsiniz.

Anket Doldurma

Anket doldurma işini bilhassa web kanalından yapmış olup, bu hizmeti veren sitelere üye olup kendinize de alt üye bulabilirseniz hatırı sayılır paralar kazanabilirsiniz. Azca deyip küçümsemeyin, uzun vadeli getirilerine odaklanın.

Kitap Yazmak

Eğer hakkaten kaleminize güveniyorsanız ve insanların ilgisini çekecek bir şeyler yazabileceğinizi düşünüyorsanız yazarlık konusunu kesinlikle denemelisiniz. Çıkaracağınız tek bir kitapla bile köşeyi dönebilirsiniz. Asla bilemezsiniz 500 bin satacak bir kitabınız sizi 2 – 3 ayda milyonerler kulubüne dahil edecektir.Bunun için ana paraya ihtiyacınız bulunduğunu ve basım evlerinin bunun için para istediğini de düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu şekilde çalışan basımevlerinin yanı sıra yüzdeli olarak çalışan basımevleri de bulunmaktadır.

Pazarlama Sistemi Oluşturmak

Daha önceki birçok yazımızda söylediğimiz suretiyle bu yazımızda da bir ürünü üretmenin, satmaya nazaran oldukca kolay bulunduğunu hatırlatalım. Aslolan olan ürünün satışıdır. Üretim icra eden firmalarla irtibata geçerek bu ürünlerini pazarlayabilir, karşılığında da % ‘li olarak hisse alabilirsiniz. Hem böylelikle herhangi bir ana para ihtiyacınız da olmayacaktır. Bu şekilde devasa yükseklikte sayılara varan para kazanan birçok örnek şahıs vardır. Dolayısıyla sermayesiz işler diyince pazarlama konusunu da sizlere hatırlatmış olalım.

Midye Satma

Midye işi denilince ilk etapta ana para gerektiren bir iş olduğu benzer biçimde bir düşünceye kapılabilirsiniz. Aslına bakarsanız ana para de gerektirebilir sadece herhangi bir ana para yapmadan da bu işi yapabilirsiniz. Midye hazırlan iş bölgeleri ile irtibata geçip, midyeyi alıp, satışını gerçekleştirdikten sonrasında da ödemesini gerçekleştirebilirsiniz  Bu şekilde çalışan bir oldukca midye dolma üretimi icra eden iş yeri bulunmaktadır.

Bundan önceki yazımız olan Para Kazanmak İsteyen Ev Hanımlarına 8 Öneri başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir