Sermayesiz İş Kurma Fikirleri

Sermayeniz Olmadan Iyi mi İş Kurabilirsiniz?

Hepimiz kendi işini yapmak ve patron olmak ister sadece iş oluşturmak o denli da rahat bir vaka değildir. Hatta sermayeniz azca ya da asla yok ise bu daha olanaksız hale gelmektedir. Yetenekleriniz yada orjinal fikirleriniz ile sermayesiz iş kurma sizin için daha rahat olabilir. Birazcık özveri, kendine inanma, kolay pes etmemek ve fazla emek verme ile o denli da zor bir şey olmadığını görmüş olacaksınız.

Para Deposu Nereden Bulabilirsiniz?

Napolyon’un söylediği benzer biçimde yaşam maalesef ki ”para, para, para” üstüne kurulmuş dizgesel bir döngü olarak ilerlemektedir. Her şeyin anahtarı para olarak gözükse de fikirleriniz ve becerileriniz ile düşüncelerinizi paraya dönüştürebilirsiniz. Oluşturmak ya da yapmak istediğiniz iş para olmadan ilerleyemeyecek ise lüzumlu para kaynakları için önerilerimiz;

– Sermayesiz iş kurma için yakın çevrenizde size destek olacak borç para verecek ya da ortak olacağınız asla kimse yok ise iş kurma kredisi veren bankalardan yardım alabilirsiniz. Doğal olarak bunun için bankaların çeşitli şartları vardır. Ilk olarak bankaların kara sıralamasında olmamanız gerekmektedir. Kredi notunuzun yüksek yada oldukca düşük olmaması gerekmektedir. Kredi almak istediğiniz bankadan daha ilkin kredi yada kredi kartı kullanmış iseniz ödemelerinizin zamanında ödenmiş olması gerekmektedir. Kredi notunuz yüksek, bankalar ile olan geçmişiniz parlak ise dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir öteki nokta ise bankaların faiz oranları ve yaptıkları kampanyalar. Devlet destekli teşvik veren bankaları tercih edebilirsiniz. Oluşturmak istediğiniz işin mali boyutunu evvel planlamalı, kar oranını hesaplamalı her hangi bir olumsuzluk neticelerini da değerlendirmelisiniz ki kendi işinizin patronu olmak isterken daha sıkıntılı bir süreçte kendinizi bulmamanız için önlem almalısınız. Kullanacağınız kredi miktarını ihtiyacınızdan fazla ya da tamamlanmamış belirlenmesi de işinizi negatif etkileyebilir. Vade miktarını işinizin ilerleme süresine gore ayarlayınız. Uzun solukta ilerleyebilecek bir iş ise kısa vadeli kredi çekmek sizi bir an ilkin borç yükünden azaltabilir fakat kredi borcunuzu öderken güçlük çekebilirsiniz. Kredinizi rahat rahat ödemek için uzun vadeli kredileri tercih ederseniz de ilerde olabilecek ekonomik kriz, enflasyon hızı benzer biçimde faktörler de sizi negatif etkileyebilir. Kısacası sermayesiz iş kurma için daha oldukca ince eleyip sık dokumalı, pozitif negatif her şeyi düşünmeli, oldukca iyi hesap yapmalısınız.

İş kurma kredisi veren bankalar; Odeabank, Akbank, Ziraat Bankası, Vakıf Bank, QNB Finansbank, Denizbank, Halkbank.

  • Bankalardan negatif sonuçlar aldıysanız esnaf ve sanaatkarlar kooperatifinden de kredi alabilirsiniz. Yeni iş yeri açmak için başvurabilirsiniz.
  • Hem devlet destekli hibeli ya da hibesiz teşvikler alabileceğiniz üstelik ustalaşmış yardımda alabileceğiniz KOSGEB’e başvurabilirsiniz. KOSGEB ile faizsiz kredi alabilir iki yıl sonrasında ödemeli kredilere başvurabilirsiniz. KOSGEB her iş fikirleri için kredi vermez. Şartlarına uygun fikirleriniz var ise KOSGEB’in oldukca avantajlı kredileri ile sermayesiz iş kurma hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için iyi düşünülmüş bir iş planı oluşturmanız gerekmektedir. Uygun bir iş planınız yok ise maalesef krediniz onaylanmaz. İş oluşturmak için fikrinizin giriş gelişme ve neticelerini düzeni şekilde planlamanız gerekmektedir. KOSGEB’in imkanlarından yararlanmak için proje kayıt formuna kayıt olmanız ve girişimcilik kursuna katılmanız yeterlidir.

Sermayesiz İş Fikirleri Nedir?

  • İş yeriniz olsun istiyorsunuz ve bunun da ana para gerektirmemesini istiyorsanız kuvvetli ekibi bulunan firmalardan bayilik başvurusu yapabilirsiniz. Dükkan masraflarının neredeyse hepsini karşılamasının yanı sıra bayilik tutarı istense bile bunu iş yerinizi açtıktan sonrasında taksit taksit ödeyebilirsiniz. Sıfırdan sermayesiz iş kurma sizin için daha azca riskli ve borç ile işe başlamamış olmak avantaj olabilir. Bulunduğunuz il açacağınız dükkan konumu müşterilerin ilgisini çekebilecek gereksinimleri karşılayacak bir arz talep ilişkisi oluşturmalıdır. Aksi halde kazanç sağlayamayabilirsiniz. İş yeri kurma fikriniz başlamadan bitebilir.
  • Hızla gelişen teknolojinin getirisi ile artık her türlü gereksinimlerimizi web ortamından sağlıyor vaktimizin büyük birçoğunu bilgisayar, telefon, tablet başlangıcında geçiriyoruz. Hatta toplumsal medya yardımıyla yeni insanlarla tanışıyor yeni fikirler edinebiliyoruz. İnterneti hangi amaçla kullandığımız zararlarını bir yana bırakırsak web ortamını paraya çevirebilirsiniz. Her şey bir blog açmanız ile başlayabilir. Birden bire kazanamayabilirsiniz fakat bloğunuzu geliştirdiğiniz ve sabırlı davrandığınız takdirde web size para olarak dönebilir üstelik bunun için ana paraya de gerek duymazsınız. Yalnız bir bilgisayar lüzumlu donanımlar ve vakit harcamak kafi olacaktır.
  • El becerileriniz var ise yaptığınız el emeği göz nuru her şeyi internetten satışa çıkarabilirsiniz. Örgü bebek yaparak şu anda sermayesiz iş kurma hayallerini gerçekleştiren birçok ev bayanı var.
  • Yazı yazmayı seviyor iseniz ve aklınızda çeşitli fikirleri kurgulaya biliyorsanız kitap yazabilirsiniz. Gösterim evleri ile anlaşabilir belirli bir ana para karşılığı kitabınız yayınlanabilir.

İş Kurarken Dikkat Edilmesi Hususlar Nedir?

Sermayesiz iş kurma ne zor ne de kolay bir eylemdir. Riskiniz olacaktır fakat azimle ve sabırla çalışırsanız hayalleriniz gerçek olur. Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim nokta iyi bir iş planı yapmaktır. Sermayesiz kuracağınız işi belirli bir borç ile kuracağınız için mantıklı adımlar atmanız gerekir. Destek için bankaların ve devletin yapmış olduğu kampanyaları, teşvikleri takip edin.

Bundan önceki yazımız olan Fibabanka Kiraz Hesap Faiz Oranı %21 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir