Sertifikalı Tohum, Fide ve Fidan Kullanım Kredileri

Vatanımızda ziraat sektörünün geliştirilmesi, kırsal kesimlerde istihdamı arttırma adına birçok kurum ve kurum çeşitli desteklerde bulunmaktadır. Ziraat sektörüne verilen bu destek sunar gerek devlet gerekse de hususi girişim kuruluşları tarafınca da yapılmaktadır. Verilen destek sunar ziraat alanı bazında geniş bir yelpazeyi kapsadığından dolayı her biri ayrı ayrı sınıflara ayrılmıştır. Bu bağlamda en dikkat çekici olanı sertifikalı tohum, fide ve fidan kullanım kredileridir.

Bitkisel üretime destek verme adına çeşitli finans kuruluşları aracılığı ile sunulan kredilerin öncüleri içinde ilk sırada Ziraat Bankası gelmektedir. Ziraat Bankası sertifikalı tohum, fide ve fidan kullanım kredileri adı altında tarla ve bahçelerde ziraat faaliyetini sürdüren müşterilerinin kullanımına sunmaktadır.

Ziraat Bankası tarafınca verilen bu kredi ürünlerini yurttaşlarımız kendi tohum üretimi noktasında ıslah, AR-GE aşamasında sera yatırımı, kontrol laboratuvarları, iklimlendirme sistemi, sulama, yenilebilir enerji kapsamlarında çeşitli alet, edevat, ekipman ve çeşitli alt yapı hizmetleri için kullanabilirler. Ek olarak hasadın sonunda tohum alımı, tohum çıkarılması, temizleme, ilaçlama, işleme, etiketlendirme, ambalaj, depolama ve sertifikalandırma adı altında faaliyetlere yönelik olarak da finansman desteği sunmaktadır. Ziraat Bankası sertifikalı tohum, fide ve fidan kullanım kredileri sebze tohum ve pazarlama, çilek fidesi üretimi ve pazarlama, meyve fidanı ve üretim materyalleri, yemeklik tane baklagiller ile yemlik nebat tohumu esaslarına bakılırsa üretim icra eden belge sahiplerine kullandırılmaktadır.

Ziraat Bankası tarafınca verilen bu krediler banka şubeleri aracılığı ile verilirken, lüzumlu evraklar bankanın çeşitli hizmet kanalları üstünden bulunmakta olup ek olarak tüzel yada gerçek kişilere bakılırsa gerek duyulan evraklar istenmektedir. Devlet destekli olarak verilen bu kredileri kullanmak suretiyle ülke tarımına tohum, fide ve fidan yetiştiriciliğinde lüzumlu hizmeti vermek isteyenlere büyük bir katkı sağlamaktadır. Kullanılan kredilerin birçoğunu geri dönüşü ertelemeli olduğu benzer biçimde hem de hasadın elde edilmesinden sonrasında krediyi kullanan kişiden talep edilmektedir. Ziraat Bankası sertifikalı tohum, fide ve fidan kullanım kredileri ile değil hem de öteki ziraat faaliyetleri için sunmuş olduğu krediler ile de yurttaşlarımıza büyük destek sağlamaktadır.

Bundan önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir