Seyyar Satıcılıkta En Çok Para Kazandıran Sektör 2021 ✅

Gezici satıcılık yapmak sadece en oldukça para kazandıran sektörün hangisi olduğuna dair fikriniz mi yok? Ufak ana para ile yapılabilecek bir oldukça iş bulunmaktadır. Azca ana para ile oldukça karlı işler yapabilirsiniz. Kısa sürede para kazanabileceğiniz pek oldukça iş fikri bulunmaktadır. Gezici satıcılığın püf noktaları, satışı yapılabilecek olan ürünler, en oldukça kazandıran sektör, en yeni gezici işler, vasıta ile gezici satıcılık ve azca sermayeli işlere ilişkin daha pek oldukça detayı içeriğimiz de bulabilirsiniz.

Gezici Satıcılık Yapmak

Eskiden günümüze gelen meslek dallarından birinin gezici satıcılık bulunduğunu söylemek mümkündür. Eskiden daha oldukça var olsa da günümüzde de rastlanılan gezici satıcılar bulunmaktadır. Aslına bakarsak gezici satıcılık yapmak zor bir iştir. Bilhassa soğuk hava şartlarında.. Sadece bu işi uzun senelerdir meydana getiren ve evinin geçimini elde eden pek oldukça insan bulunmaktadır. Bu işe başlamadan evvel nerede konuşlanacağınızı ve ne satacağınızı iyi belirlemelisiniz. Satılan ürünler standart şeklinde görünse de bulunulan bölgeye bakılırsa değişim göstermektedir.

seyyar-satıcılık-yapmak
Gezici satıcılık yapmak

Doğal olarak bu işi yapmak için resmi kurumlardan izin almanız durumu da yadsınamaz bir gerçektir. Aracın duracağı yerden, satılacak ürünlere hatta araca kadar pek oldukça mevzuda düşünmek ve bir iş planı hazırlamak gerekmektedir. İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde durmanız gerekiyor. Bu alanlar otobüs durakları, parklar, işlek caddeler, kermes ve fuarlar, çocuk parkları olabilir. Gezici satıcıların kar edebilmeleri için satacakları ürünleri toptan almaları gerekmektedir. Toptan alımlar hem maddi anlamda hem de süre bakımından size tutum elde edecektir. Yiyecek malzemelerinin stoğuna da dikkat edilmelidir. Satabileceğiniz miktarlarda almanız zarar etmenizin önüne geçmiş olacaktır. Cafe bistro bayiliği veren firmalardan da bayilik alabilirsiniz.

Gezici Satıcılık Yapmak İçin İzin Almak

Gezici satıcılık fiziki bir dükkan olmadığı için oldukça fazla prosedürü olmayan bir işti. Satıcılık yapmak isteyen ürünleri temin ederek isterse belirli noktalarda isterse de gezerek bu işlemi yapmaktaydı. Sadece meydana getirilen düzenlemeler ile fiziki bir dükkan açmaktan daha oldukça koşul getirildi. Şundan dolayı artık gezici satıcılar Zabıta memurları tarafınca sıkı bir denetim altında bulunmaktadır. İlk olarak belediyeden gezici tezgah ruhsatı alınması gerekmektedir.

Belediyeler tarafınca satış yapılmasına izin verilecek olan noktalar belirlenmiştir. Sadece belirlenen bölgelerde satış hayata geçirmeye müsaade edilir. Bu bölgeler dışına çıkılması durumunda ise ceza kesilmektedir. Kurallara uyulması dahilinde satıcıların belirlenen bölgelerde satış yapmalarına izin verilmektedir. Gezici satıcılık faaliyetlerinde bulunmak isteyen bağlı bulundukları belediyelere giderek buralara ruhsat almak için başvurmaları gerekmektedir. Ruhsat almak için bazı evraklar temin edilecektir. 

İzinsiz olarak etkinlik gösterenlerin korkulu rüyaları zabıtalar olmaktadır. Lüzumlu olan evraklar her belediyede farkılık gösterecektir. Belediyeler tarafınca hazırlanan yönergelerde bu evraklara yer verilmektedir. Lüzumlu şartları elde eden ve belgelerin teslimini eksiksiz olarak yapanlara ruhsat verilmektedir. Belediyelerce verilecek olan bu izinler yalnız durağan(durgun) bir yer için verilmektedir. Aracına el konulmasını ya da faaliyetlerin durdurulmasını istemeyenlerin izinli olarak emek vermesi gerekmektedir. Büfe ve şarküteri açabilir ya da devren satılık büfe ilanlarını inceleyebilirsiniz.

seyyar-satıcılık-yapmak-için-izin-almak
Gezici satıcılık yapmak için izin almak

Belediyeler tarafınca talep edilen evraklar ise genel anlamda aşağıdaki şeklinde olmaktadır. 

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Vergi dairelerinden alınacak olan vergi borcu ya da vergi ile ilişiği olmadığına dair belge
 • Toplumsal Güvenlik Kurumu’ ndan alınacak olan tertipli gelir olmadığını gösteren belge
 • Tam teşekküllü bir hastaneden alınacak olan sıhhat raporu 
 • Besin üretim izni alındığına dair belge ile besin sicil belgelerinin asılları ve bir nüshaları ile belediyelerden ruhsat alınmaktadır. Bu evraklar haricinde değişik evraklar da talep edilebilir. En doğru informasyon bağlı olduğunuz belediye başkanlıklarından alınacaktır. 

Gezici Satıcı Olmanın Şartları

Gezici satıcı olmak isteyenlerin bazı şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Sıhhat durumunuzun tabip  tarafınca belgelenmesi gerekmektedir. Şundan dolayı bu işi yapanların bulaşıcı bir hastalığa haiz olmaması gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu‘ na bağlı olmamanız ya da tertipli geliri olan bir işte çalışmıyor olmanız gerekmektedir.
 • Üretilen ürünlerin satışını yapıyor iseniz bu ürünlerin besin sicilleri ve üretim mevzusunda izinlerinin tam olması gerekmektedir.
 • Satıcının ikamet yerinin belediye sınırları içinde olması gerekmektedir.
 • Besin dışındaki ürünlerin belediyelerce belirlenen pazar yerlerinde, gene belediye tarafınca belirlenecek olan günlerde satış yapılmasına izin verilmektedir.
 • Gezici satıcı araçların satışı yapılacak olan simit, börek, lahmacun şeklinde ürünlerin Besin Tüketimi Kanunu‘ na bakılırsa üretilmesi ve bu belgenin herkesçe görülen bir yere asılması gerekmektedir.

Gezici Satıcıların Uyması Ihtiyaç duyulan Kurallar

Gezici satıcıların uyması ihtiyaç duyulan kurallar yönetmelikler ile düzenlenmektedir. Bu bağlamda aşağıdaki kurallara uymayanların Zabıta Amirleri tarafınca otomobillerine el konulabilmekte ve kendilerine ceza yazılmaktadır.

 • Fiyat listesinin müşterilerin görebilecekleri alanlarda olması gerekmektedir.
 • Satıcıların iş elbisesi giymesi ve elbiselerin hijyen kurallarına uygun olması gerekmektedir.
 • Belediyeler tarafınca izin verilen sürelerde ve yerlerde çalışmalarına izin verilmektedir. Bu bölgelerin ve süre dilimlerinin dışına çıkılmaması gerekmektedir.
 • İzin aldıktan sonrasında araçta herhangi bir değişim yapmaması gerekmektedir.
 • Araçların haricinde herhangi bir ürünün satılması ve yollara masa, iskemle vb. konulması yasaklanmıştır.
 • Araçlarda mevcut olan ve satışı yapılacak olan ürünlerin yönetmeliğe uygun olması gerekmektedir.
 • Satıcıların kişisel bakımlarına da imtina etmeleri gerekmektedir.
 • Şahıslardan istenen vasıta bedelleri bulunmaktadır. Bu bedellerin zamanında ödenmesi gerekmektedir.
 • Araçta ürünlerin tertipli ve temiz bir halde bulunması gerekmektedir. Vasıta ve gereçlerin bakımları zamanında yapılmalıdır.
 • Ürünlerin satışı yapılırken satıcıların bağırıp çevredekileri rahatsız etmemesi gerekmektedir.
 • Müşterilere de nazik bir halde yaklaşılması gerekmektedir.
 • Yetkililer tarafınca yapılacak olan denetimler esnasında faturaların gösterilmesi gerekir.
 • Mevzuata aykırı herhangi bir davranış içinde bulunmamak gerekir.
 • Ek olarak satılan ürünlerin kağıda sarılması gerekiyorsa bu kağıtlarda herhangi bir yazı vs. bulunmaması gerekmektedir.
seyyar-satıcıların-uyması-gereken-kurallar
Gezici satıcıların uyması ihtiyaç duyulan kurallar

Gezici Satılan Ürünler

Gezici olarak satılacak pek oldukça ürün bulunmaktadır. Hazır besin, aksesuar, giyim vb. ürünlerin satışını yaparak siz de oldukça para kazanabilirsiniz. Satılacak olan ürünlerin çeşitliliği ve kar marjı kesinlikle demografik şartlar ile ilgili olmaktadır. Mesela dinlence beldelerinde ve sahil kenarlarında midye, pamuk şeker, elma şekeri, tatlı ve çocuklar için oyuncaklar gezici olarak satılmaktadır. Sadece İzmir’ de gevrek ülke genelinde simit adında olan yiyecek her yerde gitmektedir. Yanında bir de su satarsanız, günlük durağan(durgun) bir kazancınız olacaktır.

Sabah saatlerinde, üstelik bir de kahvaltı etmemişseniz otobüs durağı vb. noktalarda gözleriniz bir simitçi arayabilir. Üstelik insanoğlu ile bir de söyleşi kurar, iyi sabahlar hayırlı işler şeklinde temennilerde bulunursanız satışlarınız daha da artacaktır. Simitin ekürisi çaydır. Bu anlamda bardakta çay da pazarlayabilirsiniz. Okulların, hastanelerin ve fabrikaların önlerinde de satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işi yapmak isteyen şehit ve gazi yakınlarına da belediyeler tarafınca daha kolay izin verilmektedir. Bazı bakkal ve marketler bayilik hizmeti vermektedir. Gezici satıcılık yapmak istemiyorsanız bu da iyi bir iş fikri olacaktır.

Belediyeler tarafınca lüzumlu izinleri aldıktan sonrasında kendinize bir simit tezgahı ya da otomobili almanız gerekir. Sadece hijyen en oldukça imtina etmeniz ihtiyaç duyulan mevzu olmaktadır. Yatırım maliyetleri de gözden kaçırılmamalıdır. Eğer bölgede tezgahını kiralamak isteyen biri var ise onla da antak kalma sağlayabilirsiniz. Satışların bölgemizde camekanı olan araçlar ile yapıldığı görülmektedir. 1000 TL ile 4000 TL içinde bir yatırım maliyeti olacağından dolayı bu tutarı hazır etmeniz gerekmektedir.

seyyar-satılan-ürünler
Gezici satılan ürünler

Simitlerin tutarları 1 TL, 1,5 TL olmaktadır. 1,5 TL’ den günde 300 simit sattığınızı farz edersek 450 TL kazanırsınız. Fırın ile de 1 TL’ ye antak kalma elde etmiş olsanız gene cebinize 150 TL kalacaktır. Bu anlamda karlı bulunduğunu söylemek mümkündür. Sadece satışlar tamamen izin aldığınız bölge ile doğru orantılı olmaktadır. İşlek caddelerde, insan ve vasıta sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde oldukça para kazanmanız mümkün olacaktır.

Gezici satıcılık hala eskimeyen bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır. Satacağınız ürünleri belirledikten sonrasında belediyelerden izin alarak ve kendinize bir vasıta temin ederek izin verilen noktalarda satışlara başlayabilirsiniz. 10 Bin TL. Sermaye ile Yapılacak İşler isminde içeriğimizi inceleyerek düşük maliyetle kurabileceğiniz işler hakkında düşünce sahibi olabilirsiniz.

Yerine bakılırsa değişim gösterse de Büyük şehirlerin kalabalık yerlerinde;

 • Gezici mısır satıcısı Günlük 750-1.000 TL.
 • Simitçi günlük Günlük 1.000-1.500 TL.
 • Gezici giyim satıcısı Günlük  1.000-1.500 TL.

para kazandığını biliyor muydunuz?

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir