SGK 4/A Hizmet Dökümü Sorgulama ve Nasıl Alınır?

SGK 4A hizmet dökümü alınması bu statüde sigortalı olarak çalışan kişilerin arzu ettikleri bilgilere ulaşmalarını elde eden bir sorgulama olmakla birlikte alınan dökümlerin birçok resmi işlemde kullanıldıkları da görülmektedir. Bilhassa web üstünde meydana getirilen sorgulamaların her geçen gün daha ergonomik hale gelmesi, 4A hizmet dökümü sorgulaması için de kullanıcılara oldukça avantajlı hususlar sağlamaktadır.

4/A Hizmet Dökümü Nerelerde Kullanılır?

4A hizmet dökümü her şeyden ilkin sigortalı olarak çalışanların primlerinin doğru bir halde ödenip ödenmediklerini sorgulayabildikleri mühim bir belgedir. Bu yönde;

 • Sigortalı olarak çalışan kişilerin tüm toplumsal güvenlik detayları 4A hizmet dökümü vasıtasıyla kullanımlarına sunulmaktadır.
 • 4A hizmet dökümünde yer edinen çalışanın işe giriş zamanı, brüt maaşı, sigortasının aylı kaç gün ödendiği, giriş-çıkış detayları aylık olarak sistemden takip edilebilir.
 • Kişinin sıhhat ve bankacılık işlemleri başta olmak suretiyle birçok resmi işlemde kurumlar tarafınca 4A hizmet belgesi talebinde bulunulmaktadır.
 • 4A hizmet belgesi sigortalı çalışanın bilhassa son yılları başta olmak suretiyle emek verme geçmişinin detaylı bir şekilde sorgulanması anlamına gelmektedir.
 • Evvelde 4A Toplumsal Sigortalar Kurumu, 4B BAĞKUR ve 4C Emekli Sandığı olarak ayrılan, sonrasında SGK çatısı altında birleştirilen kurumların her biri için ayrı dökümler almak gerekiyorsa da (her bir sandıkta ayrı emek verme süreleri bulunması durumunda) evvelde değişik kanallar vasıtasıyla haiz olunan hizmet dökümlerinin tamamına şu anda e-devlet vasıtasıyla ulaşılabilmesi mümkündür.

4/A Hizmet Dökümü Iyi mi Alınır? 

E-devletin yaşamımıza girmesi birçok bürokratik işlem ve sorgulamanın tek kanal vasıtasıyla ve kolaylıkla yapılmasına imkân tanırken, bir dakikadan daha kısa bir sürede 4A hizmet dökümünün alınabilmesi de mümkün hale gelmiştir. Bu sayede çalışanlar SGK hizmet dökümü erişimini sağlarken, kendi sigortalarıyla ilgili SGK giriş başta olmak suretiyle her tür detaya da kolaylıkla yetişebilme şansına haiz olurlar.

Önceki yıllarda en rahat bir hizmet dökümünün alınabilmesi için kurum önlerinde uzun kuyruklar oluşması düzgüsel karşılanırken, kişinin birden fazla statüde hizmetlerinin bulunması, (SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı) her biri için ayrı çaba sarf edilmesini de lüzumlu kılıyordu. Kurumlar tarafınca hizmet dökümü sorgulamaları sonrasında ESGM adında olan Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü’ne devrolurken günümüzde e-devlet vasıtasıyla sorgulamaların kolaylıkla yapılması da mümkün hale gelmiştir.

E-Devlet üstünden SGK 4/A Hizmet Dökümü Alınması

4A Hizmet Dökümü alınabilmesi için kullanılan e-devlet vasıtasıyla bu yönde yapılmak istenen tüm işlemler bir dakikadan kısa bir sürede gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için ilk olarak e-devlete giriş yapılması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

4/A Hizmet Dökümü Al

 • E-devlet girişleri web üstünden turkiye.gov.tr adresi kullanılarak yapılabileceği benzer biçimde, Android ya da İPhone kullanıcıları için cep telefonlarına uygulama olarak da indirilebilmektedir.
 • E-devlet girişleri kullananların T.C kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri kullanılarak kolaylıkla yapılabilir.
 • E-devlet girişi yapıldıktan sonrasında ana ekran üstündeki arama kısmına “4A hizmet dökümü” yazılması yeterlidir.
 • Gelen ekranda “Toplumsal Güvenlik Kurumu / 4A Hizmet dökümü linkine tıklandığında SGK hizmet dökümü sorgulama ekranına giriş yapılabilecektir.
 • Burada tescil detayları adı altında sigortalının adı soyadı, cinsiyeti, T.C kimlik numarası, baba adı, ana adı, doğum yeri ve zamanı, ilk işe giriş zamanı, durumu ve toplam uzun vade gün sayısı benzer biçimde bilgilere ulaşılabilirken alt bölümde 4A özet hizmet dökümü adı altında son altı aylık hizmet bilgilerine, derhal tarafındaki 4A detaylı hizmet dökümü adı altında da sigortalının işe giriş tarihinden itibaren hizmet dökümü bilgilerine ulaşılabilmesi mümkündür.
 • Hem de gelen ekranda linki de mevcut olduğu suretiyle resmi işlemlerde kullanılabilen barkotlu hizmet dökümü alabilmek için SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsüne tıklanması da kafi olacaktır.

4/A Hizmet Dökümü Sorgulaması Iyi mi Yapılır ?

SGK 4/A Hizmet dökümü sorgulamak isteyen kişiler artık bu işlemleri E-Devlet aracılığı ile oldukca kolay bir halde yapabilecekler. 4/A Hizmet dökümü sorgulaması yapmak için öncelikle yapmanız ihtiyaç duyulan turkiye.gov.tr sitesine giriş yapmanız olacak. E-Devlet şifreniz var ise edevlet şifreniz ile giriş yapabilir, dijital imzanız var ise dijital imza ile giriş yapabilir yada mobil bankalar aracılığı ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonrasında, SGK sekmesine tıklayın ve karşınıza çıkan ekrandan 4/A Hizmet dökümü sekmesine tıklayarak sorgulamanızı yapabilirsiniz.

SGK 4/A Hizmet Dökümü Sayfasında Neler Var ?

Hizmet dökümünüzü sorguladığınız da sizin işinize yarayacak bir oldukca informasyon yer verilmiştir. Bunlardan bazıları şu şekilde ;

 • Kişinin resmi detayları
 • Kişinin, sigortalı gün sayısı
 • Kişinin, sigorta ödeme detayları
 • Kişinin, sigorta primlerinin miktarı
 • Kişinin, işe başlama zamanı

ve daha bir oldukca bilgiyi bulabilirsiniz.

SGK, SSK Rapor Parası Hesaplama Tablosu

SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama

tıkla sorunu sor

SGK 4/A Hizmet Dökümü Sorgulama ve Iyi mi Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir