SGK 65 Yaş Aylığı Sorgulama

Çalışmayan ya da sıhhat durumlarından dolayı çalışamayan ve herhangi bir toplumsal güvencesi olmayan yurttaşlarımıza hayatlarını daha kolay yönetim edebilmeleri için devlet tarafınca belirli bir tutarda ödeme yapılmaktadır. Resmi adı “Muhtaç Aylığı” olan bu yardım halk içinde “SGK 65 yaş aylığı” olarak yada “yaşlılık maaşı” olarak da bilinir. Bu şekilde bilinmesinin sebebi aylığa müracaat için istenen şartlardan birinin 65 yaşını doldurmuş olmak olmasıdır. Bu yazımızda SGK 65 yaş aylığı sorgulama hakkında da detaylı informasyon vereceğiz.

SGK 65 Yaş Aylığı Iyi mi Alınır?

SGK 65 yaş aylığına müracaat yapmak için kişilerin sağlaması ihtiyaç duyulan dört koşul vardır:

  1. 65 yaşını doldurmuş olmak
  2. Toplumsal Güvenlik Kurumundan (SSK, Emekli Sandığı, Bağkur) gelir ve aylık hakkından yararlanmıyor olmak
  3. Toplumsal Güvenlik Kurumu’na prim ödemiyor olmak
  4. Geliri muhtaçlık sınırından azca olmak  (2017 itibariyle 423 TL)

Eğer siz de bu dört şartı sağlıyorsanız 65 yaş aylığı almak için Toplumsal Güvenlik Kurumuna müracaat yapmanız gerekiyor. Doğal ki öncesinde almanız ihtiyaç duyulan bazı evraklar var.

  • Müracaat Evrakı
    SGK 65 yaş aylığı almak için müracaat dilekçesi edinmeniz ve bu dilekçeyi doğru bilgilerle doldurmanız gerekiyor. Bir örneğini aşağıda vereceğimiz linkte de bulabileceğiniz bu müracaat belgesini bulunduğunuz yerdeki kaymakamlık yada valiliklere bağlı Defterdarlık ya da Mal Müdürlüklerinden edinebilirsiniz.
  • Muhtaçlık Sonucu Belgesi
    Aylık gelirinizin muhtaçlık sınırının altında bulunduğunu belgelemeniz gerekiyor. Muhtaçlık sonucu belgesi müracaat evrakını aldığınız kaymakamlık yada valilikler tarafınca veriliyor. Eskiden başvuran kişilerin gelirlerinin muhtaçlık sınırının altında kalıp kalmadığı belirlenirken ailelerinin geliri de hesaplanıyordu. Sadece yeni kararla beraber yalnızca kişinin ve hayattaysa eşinin geliri dikkate alınıyor.

Bu evrakları da tamamladıktan sonrasında 65 yaş aylığı almak için yapmanız ihtiyaç duyulan şey evrakları Toplumsal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim etmek. SGK bu konudaki talebinizi ve belgelerinizi inceleyerek tarafınıza 65 yaş aylığı bağlanıp bağlanmayacağına karar verecektir.

SGK 65 Yaş Aylığı Ne Kadar?

SGK 65 yaş aylığının amacı temelde yaşlı yurttaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak olduğundan yurt içindeki ürünlere meydana getirilen zamlarla doğru orantılı olarak bu aylığın tutarı değişmektedir. 2017 itibarıyla belirlenen 65 yaş aylığı tutarı 705 TL’dir. Bu aylık 3 ayda bir ödendiği için her ay için 235 TL’lik bir ödeme alındığı da söylenebilir. Aylıkların bağlanması ise Defterdarlıklar / Mal Müdürlükleri tarafınca tüm belgelerin eksiksiz olarak ulaşmasına ve geliş sırasına bakılırsa yapılıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Ödemelerin ilki başvuruyu yapanın istediği bir Ziraat Bankası şubesine yapılırken sonraki ödemeler PTT şubelerine aktarılıyor. Ödemelerin zamanı ise Mart, Haziran, Eylül, Aralık ayları olmak suretiyle senede 4 kez.

SGK 65 Yaş Aylığı Sorgulama

Müracaat yaptıktan sonrasında aylığın bağlanıp bağlanmadığını veya tutarını sorgulamak için Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün web sitesi kullanılmaktadır. SGK 65 Yaş aylığı sorgulama için ilk olarak aşağıdaki bağlantıya tıklamalısınız.

Karşınıza gelecek ekranda istenen TC Kimlik Numaranızı da girdikten sonrasında derhal altındaki “Sorgula” butonuna tıklayarak SGK 65 yaş aylığı sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

SGK 65 Yaş Aylığı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

SGK 65 Yaş Aylığı Müracaat Evrakı Örneği İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

SGK 65 Yaş Aylığı Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir