SGK AFFI

SGK AFFI

6385 sayılı kanunca ;
-Şirket ortağı olan ya da kişinin Bağ-Kur’lu olmasını gerektiren bir işte çalışmasından dolayı kendisine borç çıkartılan emekliler SGK Affı’ndan yararlanabilecekler.
-Toplumsal Güvenlik Kanunlarınca emeklilik yada yaşlılık aylığı alması gerekir iken 5335 sayılı kanun ile kamuya ilişkin iş yerlerinde emek harcamaları sebebi ile aylıklarının kesilmesi gerekenler yapılandırmadan SGK affından faydalanabilecektir.

SGK’ya Borçlu Olan Emekliler SGK Affı İçin Lütfen Dikkat!

Bu durumda olan emekliler, lüzumlu zamanlarda başvurmaları halinde bazı alacakların tekrardan yapılandırılması ile Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu ve öteki bazı kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişim Yapılması Hakkında Kanunun ilgili maddelerine bakılırsa SGK Affı yapılandırılacaktır.
Yapılandırma da borçların faizden oluşan mühim kısımları silinecek ve geriye kalan kısımlara ise taksitlendirilme imkanı verilecektir. Bu SGK Affı ile yapılandırma içinde borçları 36 aya kadar taksitlendirme ve 2 ayda bir ödeme yapmak mümkün olacaktır.

Maaşında Kesinti Olanlar Ne Yapmalıdır?

SGK daha ilkin SGDP kesintisini maaşlarda %15 şeklinde uygulamaya başlamış böylece 2008 yılından itibaren biriken SGDP kesintilerine de gecikme zammı ve faizi uygulanmış, emeklilere borç çıkmıştır.
Emeklilere gelen, milyarları gören ödeme emirleri ve icra kesintileri ve bu kesintiler ile beraber maaşlarda ki düşüş %40’a kadar varıyordu.
İşte bu şekilde maaşında yüksek kesinti olanlar 1 Şubat’tan itibaren SGK’ya lüzumlu zamanlarda dilekçe ile başvurmaları halinde maaşlarında olan kesintiyi giderebilecekler. Böylelikle, icra kesintileri, gecikme zamları ve faizi de kapsayarak SGK Affından yararlanmış olacaklardır.

GSS Borçlularına SGK Affı Süresi Yok!

Kendisi Genel Sıhhat Sigortası ya da bakmakta olduğu şahıs kapsamında asli olarak hak etmediği bir kapsamda sıhhat hizmeti alanlara 31 Ocak 2012 geçmişine kadar verilen sıhhat hizmetlerine, verilecek olan SGK Affı için ise herhangi bir süre şartı öngörülmüyor.
Bu kişilerin Toplumsal Güvenlik Kurumlarına olan anlaşmazlıkları mahkemelik olmuşsa eğer mahkemeden vazgeçmeleri halinde borçları silinecek ve SGK Affı uygulanacaktır.

tıkla sorunu sor

SGK AFFI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir