SGK Aylık Hesaplama 2021

SGK aylık hesaplama 2021 değişik statüde olan çalışanlara nazaran değişmektedir. SSK sigortalısı kısaca 4/a kapsamında olan yada BAĞ-KUR (4/b) ya da Emekli Sandığı(4/c) kapsamında olanların aylıkları farklılık göstermektedir. Çalışmaya başladığınız tarih ve hizmet süresine nazaran de farklılıklar söz mevzusudur.

İnsanlar hayatlarının büyük bir kısmını emek vererek geçiriyor. İleride çalışamayacak duruma ulaştığında ya da yaşı ilerlediğinde rahat etmek, ferah içinde yaşamak ister. Bu sebeple emek verme yaşantımız süresince bir toplumsal güvenlik sisteminin içinde bulunmak için çaba gösteririz. Senelerce pirim ödedikten sonrasında emekli maaşlarını almaya hak kazanacağımız günü iple çekeriz.

2021 yılının ikinci yarısında meydana getirilen son zamlar ile SGK aylık tutarları değişti. Unvan, aşama, kıdem, işe başlama zamanı, hizmet yılı, şeklinde kriterlere nazaran farklılıklar göstermektedir.

SGK Aylık Hesaplamadaki Farklar

SGK(Toplumsal Güvenlik Kurumu), 2006 yılından sonrasında Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK aynı çatı altında topladı. Toplumsal güvenlik hizmetleri bir elden yürütülmeye çalışılsa da ayrılıklar ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de aylık hesaplamalarıdır. Bu gün emekliliğe hak kazanan bir devlet memuru ile işçinin yada özgür meslek mensubunun emekli aylıkları içinde büyük farklar vardır. Alınan maaş ve ödenen pirim miktarları birbirinden oldukça değişik olduğundan SGK emekli maaşları da farklılık gösterir.

Emekli Sandığına(4/c) mensup çalışanlar için durum daha nettir. Şundan dolayı maaşları devlet tarafında ödenmekte ve pirimler de devlet tarafınca yatırılmaktadır. Denetim tamamen devletin elindedir. Memurların aylık tutarlarındaki farklılıklar memuriyete başlama zamanı, hizmet süresi, unvan ve derecelerine nazaran farklılıklar gösterir. BAĞ-KUR(4/b) ve SSK(4/c) çalışanları için durum farklılıklar gösterir.

Sponsorlu Bağlantılar

BAĞ-KUR ve SSK Aylık Hesaplaması

  • BAĞ-KUR Aylığı Hesaplaması: Bu kapsamdaki çalışanlar gelirlerini kendileri belirler ve primlerini kendileri öderler. Özgür meslek çalışanları, esnaflar, çiftçiler, kendi adına iş yeri olan hekim ve avukatlar da bu kapsamdadır. Kazançlarını düşük göstererek daha düşük vergi ödeme yoluna gidebiliyorlar. Prim ödemeleri de gelirine bağlı olarak ödendiğinden aylıkları da farklılık gösterir. Prim ödemeye başladıkları tarih ve prim tutarıyla emekli maaşları direk alakalıdır. Ne kadar uzun süre ne kadar yüksek prim ödenirse emekli aylıkları da o oranda yüksek olacaktır.
  • SSK Aylığı Hesaplaması: 4/a kapsamındaki SSK çalışanları çoğu zaman bu mevzularda en mağdur olan kesimdir. SSK’lı çalışan bir işçinin pirimi işvereni tarafınca yatırılmaktadır. Günümüz şartlarında sigorta primlerinin takibini yapmak oldukça kolaylaştı sadece geçmişte bu hiçte kolay değildi ve çalışan bunun öneminin bu kadar bilincinde değildi. İşe gereksinim duyan bir çok vakit priminin yatıp yatmadığını sorgulamadan, işini kaybetmemek adına göz yumuyor. Geçmişte çalmış olduğu günlerin primi tam ödenmediği için emekli olamayıp, primlerini tamamlamak için hala çalışmak zorunda olanlar var. Son yıllarda teknolojik gelişmelerin eşliğinde ve devletin kayıt dışı çalışmanın önüne geçmek adına yapmış olduğu emek harcamalar sonucu bu mevzuda ilerlemeler kaydedildi.

SGK aylık hesaplama 4/a kapsamındaki çalışanların için yapılırken işe başlama zamanı, ödenen prim miktarı, prim hangi tutardan ödenmiş olduğu ehemmiyet taşımaktadır. Bazı art niyetli işverenler, çalışanlarını kayıt altına almadan sigortasız çalıştırmakta. Çalışanının sigorta primlerini ödemeyerek kanuni sorumluluklarını ihlal etmekteler. Bazı işverenler de çalışanlarının ücretini tam göstermeyerek, maaşı yüksekte olsa asgari ücret üstünden prim ödeyebilmekteler. Emekli maaşınızın yüksek olması için prim miktarınızın yüksek olması gerekmektedir. Tam maaş üstünden prim yatırılmış olmasına dikkat edin.

Emeklilik Yasasında Meydana getirilen Değişimler

Emeklilik yasalarında vakit içinde meydana getirilen değişimler doğrultusunda emeklilik yaşlarında ve prim günü ödemelerinde farklılıklar vardır. Geçmişte emeklilik yaşı erkeklerde 44, hanımlarda 38 iken günümüzde erkeklerde 60, hanımlarda 58 olmuştur. Emeklilik şartları her geçen gün ağırlaşmıştır. Değişen yasalar ve yönetmelikler gereği emekli aylıklarının hesaplamaları da farklılıklar gösterir. 2000 yılından öncesi ödenen primler, 2000 – 2008 Ekim ayı arası ödenen primler, 2008 Ekim ayı sonrası ödenen primler ayrı ayrı hesaplanarak emekli maaşı belirleniyor.

Emek verme yaşamı süresince primleri tertipli ödenmemiş olan çalışanlar ne olursa olsun vardır. Prim günlerini tamamlayabilmeleri ve vaktinde emekli olabilmeleri için yollar var. Geriye dönük borçlanma yaparak prim günlerini tamamlamaları ve erken emekli olmaları mümkün. Yeni meydana getirilen düzenlemelerle bayanlar doğum borçlanması ve erkekler askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik hakkına haiz.

2021 SGK Aylık Hesaplaması Iyi mi Yapılır?

SGK aylık hesaplama 2021 yılı itibarıyla oldukça kolaylaştı. Emekli Sandığı,  SSK yada BAĞ-KUR kapsamında olmanız fark etmez web üstünden bu hesaplamaları kolaylıkla yapabilirsiniz. Lüzumlu olan bir tek e-devlet şifresi ve TC kimlik numaranız. E-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek alabilirsiniz.

-4/a (SSK) kapsamında olanların aylık hesaplaması için; Toplumsal Güvenlik Kurumunun web sitesine girerek “Yurttaş” sekmesini tıklayın“ Emekli Aylığı ve İkramiye Hesaplama” kısmına girin. Kurumunuzu seçin, TC kimlik numaranız, SSK sicil numaranız, baba adı, nüfusa kayıtlı olduğu il ve doğum zamanı kısımlarını doldurarak sorgula butonuna basarak SGK aylık hesaplama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

-4/b (BAĞ-KUR) kapsamında olanların aylık hesaplaması için; e-devlet uygulamasına girin. Oluşturulan sayfada” kimliğimi şimdi doğrula” butonu tıklayın. TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girdikten sonrasında oluşturulan sayfada kurum kısmından esnaf mısınız, ziraatçi misiniz ona nazaran seçim yapın. Hemen sonra sorgula butonunu tıklayarak SGK aylık hesaplama işleminizi tamamlayınız.

-4/c (Emekli Sandığı) kapsamında olanlar için aylık hesaplama da SSK’lılar şeklinde SGK web sitesinden “Aşama, Aşama, hizmet Yılı, Hizmet Ayı, Kıdem Yılı, Aylık Zamanı, Hisse/Payda “ sekmeleri doldurularak sorgulanmaktadır.

SGK Aylık Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ

tıkla sorunu sor

SGK Aylık Hesaplama 2021 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir