SGK Çocuk Parası Alma Şartları ve Başvurusu 2021

Çocuk parası hakkında tüm çıkan haberleri bilgileri ile beraber sitemizde sizlerle paylaşmaktayız. Çoçuk parası ne kadar? Çocuk parası nereden alınır? Başvurusu iyi mi yapılır? Ödemesi nereden alınır? Ne kadar yardım yapılır? benzer biçimde sorularınızı cevapladık. Kaymakamlık çocuk parası için detaylar burdadır.

Çocuk Parası Bilgileri

Devletimizde toplumsal mesuliyet projeleri kapsamında bir oldukça yeni düzenlemelere gidildi. Bu düzenlemeler ile beraber vatandaşlara, ilgili şartların yerine gelmesi halinde bazı ödemeler yapılmaya başlandı. Bunlar içinde 2022 Engelli aylığı, 65 yaş aylığı, süt parası, doğum parası, vs. benzer biçimde ödemelerin yanı sıra bir de çocuk parası dediğimiz bir ödemeler bulunmakta olup, daha ilkin bir bir çok ile ilgili sizleri bilgilendirdiğimiz suretiyle bugünkü yazımızda da sizlere çocuk parasının bilgileri ile ilgili data paylaşımında bulunacağız. Şimdi kronolojik olarak devam edelim.

Çocuk Parası Alma

Çocuk Parası Yardımı Nedir?

Çocuk parası; devlet tarafınca anası ve babası Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan ya da anne yada babadan birisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonrasında dünyaya gelecek olan çocuklar için bir defaya mahsus olmak suretiyle meydana getirilen bir yardım ödemesidir. Bu mevzuda yurttaş içinde doğum parasının devamlı yapıldığı yönünde bir yanlış idrak bulunmaktadır. Söylediğimiz suretiyle; bu ödeme her doğan çocuk için bir tek bir defaya mahsus olarak yapılmaktadır. Doğum yardımı parası için https://www.aile.gov.tr/duyurular/dogum-yardimi-hakkinda-bilgilendirme linkine tıklayarak hem daha detaylı data alabilirsiniz hem de doğum yardımı için dilekçeye ulaşabilirsiniz.

Çocuk Parası Başvurusu Iyi mi Yapılıyor?

Çocuk yardım parası projesi; Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı tarafınca yürütülmektedir. Başvurular da Bakanlık ve gene Bakanlık tarafınca yetkilendirilen kurumlara yapılmaktadır. Yetkilendirilen kurumlar ise; bu aşamada her ilde bulunan Aile ve Toplumsal Politikalar İl Müdürlükleridir. Müracaat için hastaneden alınacak doğum raporu ile beraber web üstünden temin edeceğiniz formu doldurmak suretiyle şahsen yapılır. Başvuruyu baba da yapabilmektedir. Memurlar açısından ise durum farklılık arz etmekte olup, vazife meydana getirilen ilgili kuruma müracaatta bulunulacaktır. İlgili kurum tarafınca başvuruya mevzu belgeler Aile ve Toplumsal Politikalar İl Müdürlüğüne gönderilmektedir.

Gurbetçi Vatandaşlar da Çocuk Parası Yardımı Alabilir mi?

Yurt haricinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da bu yardımdan faydalanabilmektedir. Başvurular ise; Türk Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları kanalıyla yapılmaktadır. Doğum belgesi ile beraber müracaat edilmesi kafi olacaktır.

Çocuk Parası Yardımı Hangi Doğumları Kapsıyor?

Uygulamanın yürürlüğe girmiş olduğu tarih olan 15 Mayıs 2015 zamanı itibariyle doğan çocuklar proje kapsamına girmekte ve yardımdan faydalanabilmektedir. Geri dönük olarak herhangi bir yardım ödemesi söz mevzusu olmadığı için bu tarih öncesinde doğan ufaklıklara bu ödeme yapılmamaktadır. Sadece Çocuk parasının ne kadar olacağı mevzusunda çocuk sayısı ehemmiyet arz etmiş olduğu için; bu sıralama yapılırken 15 Mayıs 2015 tarihinden ilkin doğan çocuklar da dikkate alınacaktır. Bir örnek verecek olursak; 2014 doğumlu olan çocuk için çocuk parası alınamayacak, sadece 2016 ‘da doğan bir çocuk için verilecek yardım hesaplanırken 2014 senesinde doğan çocuk da hesaplamaya dahil edilecek, 2016 da doğan çocuk için ikinci çocuk için belirlenen meblağ ödenecektir.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor?

Çoçuk yardım parası, kız evlatları için işe başlayana yada evlenene kadar devam etmektedir. Adam çocuklar içinse çocuk parası kanunda belirlendiği benzer biçimde çocuk yardım parasının ödenme yaşı en fazla 25 yaş olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra işe başladıktan sonrasında da bu yardımdan alamazlar.

Çocuk Parası Ne Kadar Ödeniyor?

Azca ilkin de belirttiğimiz suretiyle çocuk parası yardımının miktarı; doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna bakılırsa değişkenlik gösterecektir.

Çocuk Parası Yardımı Yardım Miktarı
İlk Çocuk için 300 TL
İkinci Çocuk için 400 TL
Üçüncü ve Sonraki Her Çocuk için 600 TL

15 Mayıs 2015 tarihinden ilkin doğan çocuklar da bu sıralamaya dahil edilecektir.

Çocuk Parası Başvurudan Ne Kadar Sonrasında Ödenir?

Çocuk parası başvurusu yapıldıktan sonrasında ödeme işleminin ne kadar süre sonrasında yapılacağı, ilgili birimin yoğunluğuna bakılırsa değişkenlik gösterebilmekle beraber yaklaşık 1 ay içinde gerçekleşecektir. Bu süre daha kısalacağı benzer biçimde bir miktar daha uzayabilir. Bunun için çocuk parası sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Çocuk Parası Nereye ve Kimin Adına Yatar?

Çocuk parası; eğer anne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise annenin adına yatırılmaktadır. Ve bu para anne haricinde başkası tarafınca çekilemeyecektir. Baba Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da olsa bu parayı çekemeyecektir. Ödemeler ise; PTT şubelerine yapılmaktadır. Anne nüfus cüzdanı ile beraber herhangi bir PTT şubesine giderek çocuk parası yardımını çekebilir. Çocuk parasının kimin adına yatacağı bazı durumlarda farklılık izah edebilir.

  • Eğer anne yabancı uyruklu ise; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı babanın adına,
  • Eğer anne vefat etmiş ise; babanın adına,
  • Eğer anne ve baba vefat etmiş ise; belirlenecek vasi adına yatırılacaktır.

Çocuk Parasının Yatıp Yatmadığı Iyi mi Öğrenilir?

Bu mevzuda E Devlet üstünden Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı ‘nın hizmetleri içinde çocuk parası yardımı ile ilgili bir sorgulama yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra PTT şubelerine giderek çocuk parasının yatıp yatmadığını da sorabilirsiniz. Çocuk parası sorgulaması yapabileceğiniz bir öteki platform da ALO 170 hattıdır. Bu numarayı arayıp, mevzuyla ilgili data alabilirsiniz.

Çocuk Parası Alabilmek İçin Lüzumlu Şartlar

Çocuk parasının alınabilmesi için doğan bebeğin ve gene bunun yanı sıra anne ile babanın belli başlı bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Bu şartlardan ilki ise; anne yada babadan herhangi birisinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması gerektiğidir. Eğer anne ve baba yabancı uyruklu olsa ve bebek Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde de doğan olsa bile herhangi bir hak kazanımı söz mevzusu olmayacaktır. Bu şartın haricinde bir öteki ana unsur da doğum işlemi esnasında çocuğun canlı olarak dünyaya gelmiş olmasıdır. Ölü olarak gerçekleşen doğumlar sonrasında herhangi bir çocuk parası ödemesi yapılmamaktadır. Doğumun da 15 Mayıs 2015 ve sonrasında bir tarihte gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Çocuk Parası Almak İçin SGK ‘lı Olmak Gerekiyor mu?

Bu aşamada yeni doğan çocuk parası yardımından faydalanabilmek için herhangi bir toplumsal güvence olmasına gerek kalmamıştır. SGK ‘nız olsun ya da olmasın; anne yada babadan birisi TC vatandaşı ise çocuk parası ödemesine hak kazanılır ve müracaat sonrası ödeme yapılmaktadır.

Çocuk Parası Haricinde Yeni Doğum İçin Alınabilecek Yardımlar Nedir?

Yeni olarak dünyaya gelen bir bebek için devlet tarafınca türlü yardımlar yapılmaktadır. Bunlardan ilki yazımızın mevzusunda belirttiğimiz suretiyle yeni doğan çocuk parası yardımıdır. Bununla beraber SGK emzirme parası, AGİ yardımı, doğum rapor parası benzer biçimde yardımlar da söz mevzusu olmaktadır. Mevzuyla ilgili olduğundan bu tarz şeyleri da sizlere özetlemek gerekirse açıklayalım.

SGK Emzirme Parası

133 TL civarında olan bu yardım gene bir defaya mahsus olmak suretiyle ödenen bir SGK yardımıdır. Her yıl tekrardan düzenlenmektedir. SGK Emzirme parası Annenin adına T.C. Ziraat Bankası hesabına yatırılmaktadır. Ziraat Bankası hesabı olmayanlar için ise PTT şubelerine isme yatırılmaktadır. Müracaat için Toplumsal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine müracaat edilebilir. Süreç ile ilgili gene ALO 170 SGK hattı aranarak data alınabilir. Doğumdan ortalama bir ay kadar sonrasında emzirme parasını çekebilirsiniz. Gene iş yoğunluğuna bakılırsa paranın yatış süresi değişkenlik gösterebilmektedir.

Doğum Raporu Parası

Eğer anne çalışıyorsa ve SGK ‘lı ise; bu durumda gebelik sürecinin son dört haftası ve doğumdan sonraki dört haftası için olmak suretiyle toplamda 8 haftalık dönemde çalışamayacağı için; bu süre zarfındaki maaşı devlet tarafınca yatırılmaktadır. Sadece bu ödeme maaşın 2/3 ‘ü şeklinde yapılacaktır. Bunun için çalışılan kurumun İnsan Kaynakları departmanı ile bağlantı halinde olmak faydalıdır. Doğum sonrası başvurular ile beraber yaklaşık 2 – 2,5 ay içinde yatırılmaktadır. Birimlerin yoğunluğuna bakılırsa bu süre bir miktar kısalabilir ya da uzayabilir.

AGİ Yardımı

AGİ (asgari geçim indirimi) her çalışanın maaşına ilave edilen bir ödeme olup, çocuğun doğumu ile beraber kayıt işleminin yapılması ile sonraki maaşa yansıtılmaktadır.

AGİ 2021


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir