SGK Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

SGK emekli maaşlarının belirlenmesi aşamasında birçok kriter söz mevzusu olmaktadır. Yaş, SGK prim günü ve prim olarak belirtilmektedir. Çalışan kişilere üç kriter esas alınarak SGK Emekli Maaşı ödenmektedir. Emekli maaşı bağlanması ve sorgulanması aşamasında bazı ayrıntılar bulunmaktadır.

SGK Emekli Maaşı Iyi mi Hesaplanır?

Genel olarak emeklilik bilgilerinin hesaplanması için SGK tarafınca hazırlanmış olan online uygulama kullanılmaktadır. SGK Emekli Maaşı hesaplamak için; T.C Kimlik numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfus İli, Doğum Zamanı detayları gerekmektedir. Bu bilgilerin girilmesinin arkasından sorgula butonuna basılmaktadır ve kişiye ilişkin tüm bilgiler görüntülenmektedir. Emeklilik hakkı elde eden kişilerin lüzumlu takipleri yapmaları için e-devlet hizmetinden yararlanmaları mümkün olmaktadır. SGK Emekli Maaşı hesaplama işlemi SGK üstünden emeklilik gerçekleştirecek olan kişilerin emeklilik sonrasında ne kadar maaş alacaklarını gösteren bir uygulamadır. Çeşitli kriterlerin baz almış olduğu sistemde kişiden kişiye değişimler söz mevzusu olmaktadır ve bu yüzden maaşların aynı olmaması söz mevzusudur. Bu detayları net olarak öğrenebilmek için sisteme lüzumlu bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Yanı sıra SGK tarafınca sunulan toplumsal güvence ve emeklilik hizmetleri de kişinin nerede ve ne kadar süreyle çalıştığına bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Emekli maaşlarının hesaplanması kapsamında lüzumlu bilgilerin girilerek hesaplama işlemlerinin yapılması mümkün olmaktadır.

Türlerine Gore SGK Emekli Maaşı Iyi mi Takip Edilir?

SGK Emekli Maaşı hesaplama işlemi gerçekleştirilirken ilk olarak Toplumsal Sigortalar Kurumu’nun web sayfasına giriş yapılması gerekmektedir.

4A SGK Emekli Maaşı Hesaplama işleminin gerçekleştirilirken:

4A kategorisinden emekli olacak kişiler hususi sektörde istihdam edilmiş ve belirli prim gün sayısını doldurarak emekliliğe hak kazanmış kişiler olarak ifade edilebilmektedir. Bu işlemin gerçekleşmesi için; toplumsal Güvenlik Web Sayfasına; T.C. Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfusa Kayıtlı Olunan il ve Doğum Zamanı detayları girilerek sorgulama işlemi gerçekleştirilecektir. Bir başka yöntem ise; e-devlet üstünden gerçekleştirilebilmektedir. T.C Kimlik Numarası ve gizyazı girişlerini gerçekleştirerek SGK kurum işlemlerinden 4A (Hizmet Akdiyle Çalışanlar) Hizmetleri seçimi üstünden emeklilik işlemleri ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak mümkün olmaktadır. Mesela; Emeklilik Aylık Bilgisi, Kesintileri vb. tüm detaylı bilgiler uygun sekmelere tıklandığında bulunabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

4B SGK Emekli Maaşı Hesaplama işleminin gerçekleştirilirken:

4B kategorisinden emekli olacak kişiler esnaf olarak tanımlanmaktadır ve primlerini kendileri yatırmaktadırlar. BAĞKUR olarak tanımlanan sigorta kapsamında da emekliliğin sorgulanabilmesi için; ilgili sayfa açıldıktan sonrasında T.C Kimlik Numarası ve Kurumu detayları ile ihtiyaç duyulan sorgulama gerçekleştirilebilmektedir. 4B SGK Emekli Maaşıe-devlet üstünden de görülebilmektedir. T.C ve gizyazı detayları ile giriş yaparak sorgulama işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. 4B SGK Emekli Maaş detayları, kesintileri de bu alandan takip edilebilmektedir.

4C SGK Emekli Maaşı Hesaplama işleminin gerçekleştirilirken:

Devlet kurumlarında emek harcayarak emekliliği hak etmiş olan kişilerin emekli maaşlarını takip etmeleri için ilgili sayfaya yönlendirilmelerinin arkasından ekrana gelen 4C Kamu Çalışanları İkramiye ve Maaş Hesaplamaları alanından bilgilerin doldurulması ile hesaplama gerçekleşmektedir. E-devlet sistemi üstünden de bilgilerin girilmesi ile beraber 4C SGK Emeklilik Maaşı ile ilgili tüm bilgilerin takibinin yapılması da mümkün olmaktadır.

Emeklilik için Ihtiyaç duyulan Şartlar

Emeklilik hakkı elde edebilmek için SGK’nın belirlediği mevzuat gereğince kişilere belirli ödemelerin yapılması gerekmektedir. Dinamik yapılı toplumsal güvenlik mevzuatına bağlı olarak kişilere hayatları süresince belirli ödemelerin yapılabilmesi için emeklilik hakkına haiz olunması gerekmektedir. Bunlar:

Sigortalılık Süresi

  • Sigortalı olma süresi işe ilk başlama zamanı ile kişinin emekli olmayı talep etmiş olduğu tarih içinde bulunan süre dilimi olarak tanımlanmaktadır. Mesela işe giriş zamanı 02/08/1981 olan bir şahıs 01/09/2008 tarihinde emekli maaşına talip oluyor ise hesaplama yapıldığında; 27 yıl 1 ay ve 29 gün şeklinde sigortalılık süresinin açığa çıkmış olduğu görülmektedir.

Prim Ödeme Gün Sayısı

  • Prim ödeme gün sayısında malullük vb. sigortalar için geçen sürelere ilişkin olan gün sayısı ifade edilmektedir.

Yaş

  • SGK Emekli Maaşı almak ve emekli olmak için ihtiyaç duyulan şartlardan birisi yaş kavramıdır. Yaş şartını karşılamak için; emekliliğin talep edilmiş olduğu tarihten doğum tarihinin çıkarılması gerekmektedir.

Tüm bu şartları elde etmiş olan kişiler Toplumsal Güvenlik Kurumu’na yapacakları talep ile beraber emekliliklerini gerçekleştirmiş olacaklardır. Müracaat sonrasında maaş bir iki ay içinde hesaba yatırılmaya başlanacaktır. Emekliliği gelmiş hepimiz için maaşları alma günleri farklılık göstermektedir. Emekli maaşlarının tutarlarının ne kadar olacağını gene emek harcama şartları belirlemektedir. En mühim unsur ise prim olarak belirtilmektedir. Ödenen prim yüksek ise alınacak maaşta bir o denli yüksek olacaktır. Bundan dolayı emekli maaşlarının çalışılan süre zarfında alınan maaş üstünden yatırılması ehemmiyet arz etmektedir. Tüm bu bilgiler E-Devlet sisteminde bulunmaktadır. Düşük primlerde Toplumsal Güvenlik Kurumu’nda yapılacak olan başvurular sonucunda noksan primlerin yatırılması mümkün olacaktır. Özetlemek gerekirse; tüm çalışanlar belli bir yaşı doldurduklarında, ödenmesi ihtiyaç duyulan primlerini yatırdıklarında SGK’ya başvuruda bulunabilmektedir. Yasanın belirlediği yaş sınırı ve ödenen prime bağlı olarak emekli hakkı elde eden kişiler alan türlerine nazaran emekliye ayrılabilmektedirler. Emekli maaşları çalışılan işe, maaşa ve çalışılan süre zarfındaki prime nazaran farklılaşabilmektedir. 4A, 4B, 4C statülerinin her biri için yapılandırma ve ödeme seçenekleri değişik olmaktadır. Emekli maaşları ile ilgili detaylı bilgiyi Toplumsal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri aracılığı ile almak mümkündür.

Emekli Maaşı Hesaplama

Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

2021 – Emeklilik Yaş Tablosu

Emekli Aylığı Sorgulama

tıkla sorunu sor

SGK Emekli Maaşı Iyi mi Hesaplanır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir