SGK Emeklilik Maaşı (Aylığı) Bilgisi Sorgulama

SGK emekli maaşına ilişik data sorgulama işlemi, e- devlet üstünden ya da Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun resmi sitesi kullanılarak yapılabilmektedir. Bu kapsamda sorgulama işlemleri sonucunda emekli maaşının ortalama ne kadar emekli maaşı alınacağı ve ne süre emekli olunacağı mevzusunda data edinilebilir. Toplumsal Güvenlik Kurumu sayfasında bulunan hesaplama seçenekleri kullanılarak, ne kadar emekli maaşı alınacağı bilgisine ulaşılabilmektedir. SGK emekli maaşı bilgisi işlemleri, belirtilen sayfalar haricinde Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun hizmet verdiği binalarda yapılabilmektedir.

Toplumsal Güvenlik Kurumu Sitesinden Emeklilik Zamanı Sorgulama İşlemi

SGK sitesinden emeklilik sorgulama işlemi yapabilmek için ilk olarak Goggle arama motorundan SGK emeklilik ve türevleri anahtar kelimelerle arama yapılmalıdır. Karşınıza çıkacak web siteleri, sizi www.uyg.sgk.gov.tr adresine yönlendirecektir. Yapacağınız sorgulama işlemi esnasında bu sayfa haricinde herhangi bir sayfa ile bilgilerinizi paylaşmamanız ehemmiyet taşır. Öteki web siteleri, Toplumsal Güvenlik Kurumu ile aralarında herhangi bir bağlantı bulunmamasına karşın, bilgilerinizi almak için bağlantı adresi göstermektedirler. Sorulan bilgiler T.C. kimlik numarası şeklinde mühim bilgiler olduğundan, belirtilen SGK web adresi haricinde herhangi bir sayfa ile data paylaşımında bulunmamanız ehemmiyet taşımaktadır.

Belirtilen sayfaya ulaştığınızda, sayfanın en altında Ne Süre seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenek ile emekliliğinize ne süre hak kazanacağınızı sorgulayabilirsiniz. Burada bulunan Ne Süre seçeneğine tıkladığınızda, karşınıza birçok mevzuda ne süre sorusunun sorulabileceği seçenekler çıkacaktır. Ne süre prim ödemem biter, ne süre sigortalı olurum, ne süre emekli olurum benzeri ne süre temalı seçeneklerdir. Burada Ne Süre Emekli Olurum temasına tıklamanız gerekmektedir. Bu seçeneği işaretlemenizin peşinden sistem sizi bilgilerinizle dolduracağınız bir forma yönlendirmektedir. Bu formda, kimlik bilgilerinizin haricinde maluliyet durumunuz ve SSK prim gününüz de soruların içinde yer alacaktır. Formu doldurduktan sonrasında, gönder seçeneğine tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Belirtilenlerin haricinde sizden herhangi bir data talebinde bulunulmayacaktır. Gönder seçeneğini işaretledikten sonrasında karşınıza çıkan ekranda sonucu e- mail olarak alma seçeneği şeklinde pek oldukca seçenek bulunacaktır. Isterseniz sonucunuzu e- amil şeklinde de alabilirsiniz. Bunun yanı sıra her durumda olduğu şeklinde, yapılacak bu sorgulama işleminin hatalı olma olasılığı da bulunmaktadır. Bu kapsamda bu şekilde bir durumun varlığından kuşku ediyorsanız, SGK binalarına uğrayarak itiraz dilekçesi yazmanız gerekecektir.

SGK Emeklilik Maaşı Sorgulamasında Bilinmesi Gerekenler

SGK emeklilik maaşı sorgusunda cevap verilecek sorular, oldukça detaylı ve araştırılması ihtiyaç duyulan bilgilerdir. Bu şekilde yapacağınız sorgulama işleminde dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en büyük etmenler, karşınıza gelecek sorgula ekranında bilmenizde fayda olacak bilgilerin oldukca fazla olmasıdır. Bu alanda karşınıza gelecek sorular şu şekilde sıralanabilir:

  • SSK prim ödeme gün sayısı
  • Öteki sandıklara meydana getirilen prim ödeme gün sayısı
  • Fiili gün sayısı
  • 3600 gün sınırının doldurulmuş olduğu tarih
  • Bunların haricinde kimlik detayları, cinsiyet detayları ve sigorta başlangıcına ilişik bilgiler

Belirtilen bilgiler içinde yer edinen 3600 gün sınırının doldurulmasına ilişkin tarih bilgisi, emeklilik için mecburi kılınan 3600 günden gelmektedir. Kişinin 3600 günlük sigortasının olmaması halinde kişinin yapacağı emeklilik sorgulama işlemi sonuçsuz kalacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

E- Devlet Sisteminden Emeklilik Sorgulama

E- devlet sistemi üstünden emeklilik günü sorgulama işlemi için ilkin sisteme giriş yapmalısınız. Girişinizi T.C. kimlik numaranız ve PTT şubelerinden alacağınız şifreniz ile yapabilirsiniz. Girişin peşinden yapmanız ihtiyaç duyulan, sayfanın en alt kısmında bulunan Toplumsal Güvenlik Kurumu simgesine tıklanmaktadır. Sayfanın en alt kısmı, Sıhhat Bakanlığı’ndan Hakkaniyet Bakanlığı’na kadar tüm bakanlık ve merkezleri bir arada bulabileceğiniz bir bölümdür. Toplumsal Güvenlik Kurumu’na tıkladıktan sonrasında, oluşturulan sayfa üstünde SGK işlem menüsü yer almıştır. Menü içinden emeklilik sorgulama seçeneğini kullanarak sorgunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, e- devlet sistemine ilk giriş yaptığınızda, sağ üst bölümde bulunan arama kısmına emeklilik sorgulama ya da Toplumsal Güvenlik Kurumu şeklinde anahtar kelimeler yazarak da aynı şekilde sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Buradan yapacağınız işlemde sayfa, sizi gene Toplumsal Güvenlik Kurumu’na ilişik sorgulama sayfasına yönlendirecektir. E- devlet üstünde tüm bilgilerin kayıtlı olmasından kaynaklı olarak, size yine yine T.C. kimlik numarası şeklinde bilgiler sorulmaz. Sayfa, girişte yazdığınız kimlik bilgilerini dikkate alır. Bu sayede SGK emekli maaşı bilgisi  için Toplumsal Güvenlik Kurumu sayfasında yine kimlik sorgulaması yapılmasına gereksinim kalmaz.

E- Devlet 4A Emekli Aylık Bilgisi İle Emeklilik Sorgusu

E- devlet sisteminden hizmet dökümü alınarak emeklilik sorgusu yapmak için yapılması ihtiyaç duyulan, gene gizyazı ve T.C. kimlik numarası ile e- devlet sistemine giriş yapmaktır. https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi linkinden ulaşacağınız sayfada, emekli aylıkları mevzusunda tüm sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu bağlantıya direkt olarak tıklamanız halinde, e- devlet sistemine bağlı olan bağlantı, sizden kimlik doğrulama yapmanızı isteyecektir.

Yapacağınız kimlik doğrulama işlemi, T.C. kimlik numaranızı ve e- devlet şifrenizi içermelidir. Bu sorgulama işlemi, yalnız primleri 4A ve SSK üstünden ödenen kişiler için geçerlidir. eğer priminiz öteki sigorta türleri üstünden ödeniyorsa, bu sorgulama ekranında herhangi bir sonuca ulaşamazsınız.

4B Bağ-Kur Sorgulama Emeklilik İşlemi

4B emeklilik sorgusu da e- devlet üstünden yapılmaktadır. https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi linkine tıklayarak Bağ- Kur emeklilik sorgunuzu yaptırabilirsiniz. Bu bağlantıya direkt olarak yapacağınız girişlerde sizden kimlik doğrulaması istenecektir. Bu doğrulamayı T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle yapabilirsiniz. Peşinden ekrana direkt olarak emeklilik sorgusunun sonucu yansıtılacaktır. Bunun haricinde sizden herhangi bir data ya da gizyazı istenmeyecektir.

Eğer linki kullanmak istemiyorsanız, e- devlet sistemi üstünden de sorgulama işlemini kendiniz yapabilirsiniz. Bu kapsamda e- devlet sistemine giriş yaptıktan sonrasında en alt bölümde bulunan Toplumsal Güvenlik Kurumu seçeneğini tıklamanız gerekecektir. Bunun  sonrasında sistem, sizi SGK menüsüne yönlendirir. Bu menü üstünden 4B Bağ-Kur Emeklilik Sorgulama seçeneğine tıklamalısınız. İşlemi gerçekleştirmenizin peşinden, sizden başka herhangi bir data istenmeden sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Ekranda sorgulama sonucunuzu göremiyorsanız Toplumsal Güvenlik Kurumu hizmet binalarını ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

4C Emekli Sandığı Sorgulama İşlemi

4C Emekli Sandığı ile emeklilik sorgulamak için yapılması ihtiyaç duyulan işlem, gene e- devlet sistemini kullanmaktır. https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi  linkinden ulaşacağınız Emekli Sandığı emeklilik sorgulama ekranı, e- devlet sisteminde manuel olarak da erişime açıktır. Kullanılacak ekran, linkten giriş yapmanız halinde sizi ilkin gizyazı ekranına yönlendirecektir. Gizyazı ekranına yönlendirilmenizin sebebi, öncesinde e- devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak giriş yapmamış olmanızdır. Gizyazı ekranında şifrenizi girdikten sonrasında emeklilik sorgusu sonucunuzu görebilirsiniz.

Telefondan Emeklilik Sorgulama İşlemi

Telefonla SGK emeklilik sorgulama işlemi, sadece sistemde herhangi bir hata olması ya da erişimin engellenmesi durumunda mümkün olabilmektedir. Bu kapsamda Alo 170 hattının aranması, sizi Toplumsal Güvenlik Kurumu yetkililerine bağlayacaktır.

SMS İle SGK Emeklilik Sorgusu Yapılır mı?

SMS kullanarak emeklilik sorgusu ihtimaller içinde değildir. Yalnız Alo 170 hattından, sistemde bir problem var ise SGK emekli maaşı bilgisi hakkında sorulara cevap verilebilmektedir. Sadece cevap alabilmek için e- devlet sistemine erişim sağlayamadığınızı beyan etmelisiniz.  Bu kapsamda cevap verilecek probleminin niteliğine gore de yanıtın durumu değişebilir. Eğer emekli maaşınız hakkında sormak istediğiniz soruya e- devlet sisteminden ulaşmak mümkünse, sistem yetkilileri, sorunuzu yanıtsız bırakmayı tercih edecektir. Eğer sorunuz, istisnai bir durum hakkındaysa, yetkililerden cevap alma olasılığınız artacaktır.

SSK Emeklilik Maaşı Sorgulama İşlemi Adresi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR Emeklilik Maaşı Sorgulama İşlemi Adresi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Emeklilik Maaşı Sorgulama İşlemi Adresi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

SGK Emeklilik Maaşı (Aylığı) Bilgisi Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir