SGK EMEKLİLİK

SGK EMEKLİLİK

SGK Emeklilik için üç koşul aranmaktadır;

  1. Tamamlamak zorunda olduğunuz prim,
  2. Tamamlamak zorunda olduğunuz sigortalılık süresi,
  3. Tamamlamak zorunda olduğunuz yaş.

Erkekler İçin SGK Emeklilik

İlk kez 8 Eylül 1999 zamanı ile Toplumsal Güvenlik yasasının belirlediği tarihler içinde çalışmaya süregelen erkekler; 60 yaşını doldurmuş ve minimum 7000 gün prim ödemişse yada 60 yaşını doldurmuş, 25 senelik sigortalı ve minimum 4500 gün prim ödemiş ise emekli maaşı alabilirler. Kanunların belirlediği tarihten ilkin işe girmiş olan yurttaşlarımızın, hala geçerli olan emeklilik şartları ve yaşlarında bir değişim olmayacaktır. Doğrusu erkeklerde emeklilik yaş sınırı SSK ve Bağ-Kur’lular için 60’tır. Sadece 60 yaşlarında olan fakat prim gün sayısı azca olan vatandaşlar 5400 günle emekli olabilirler. Yasanın belirlediği tarihten sonrasında işe girmiş sigortalı adam çalışanlar için emeklilik yaşı 2036 yaşına kadar 60 olacaktır. Fakat 2036 yılından itibaren kademeli şekilde artacak ve 2044 senesinde 65 yaşına kadar artacaktır. 2036 yılına kadar yaş şartı 60 olsa bile prim gün sayıları her yıl 100’er 100’er artacaktır. Mesela; 2028 senesinde işe girecek bir vatandaşımızın prim gün sayısı 9000 olacaktır.

Erkekler SGK Emeklilik Tablosu İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Hanımefendiler İçin SGK Emeklilik

İlk kez 8 eylül 1999 zamanı ile Toplumsal Güvenlik yasasının belirlediği tarihler içinde işe giren bayanlar için; 58 yaşını doldurmuş ve 7000 prim gününü doldurmuşsa yada 58 yaşını doldurmuş,25 senelik sigortalıysa ve 4500 prim gününü doldurmuşsa emekli maaşı alabileceklerdir. Yasanın belirlediği tarihten itibaren sigortalı olan bayanlar için emeklilik yaşı 2036’ya kadar 58 olacaktır. 2036’dan itibaren artmaya başlamış olacak ve 2048 senesinde 65 yaşlarında SGK Emeklilik olacaktır.

Hanımefendiler SGK Emeklilik Tablosu İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

SGK Emeklilik Başvurusu Iyi mi Yapılmaktadır?

Artık İnternet ortamından meydana getirilen SGK Emeklilik başvurusunun amacı; Emeklilik işlemlerinin hızlandırılması ve maaş bağlama sürelerinin kısaltılması içindir. Aşağıdaki İnternet adresine E-Devlet Şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonrasında karşınıza gelen tahsis talep formunu eksiksiz bir halde doldurunuz. SGK Emeklilik başvurusu formunuz maaş bağlamayla yetkili olan Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüğü-Merkezi Evrak Servisi’ne iletilecektir. İletilmesiyle beraber SGK Emeklilik işlemleriniz başlamış olacaktır.

SGK Emeklilik Başvurusu İnternet Adresi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

SGK EMEKLİLİK İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir