SGK Hangi Süreler Borçlanılır?

Devletimizde devlet borcu olan vatandaşların borçlarını ödemeleri için devlet birçok kolaylıklar sağlamaktadır. Devlet, vatandaşların Toplumsal Güvenlik Kurumuna hangi sürelerin borçlanabileceğini açıklamıştır. Emekli olmak için bazı emeklilerin prim günleri kafi gelmez. İşte bu durumlarda borçlanmalar emekli olmak isteyenlere destek sağlar. Bunlara bakarak vatandaşlar kendilerine uyan süreleri geriye dönük olarak borçlanabilir ve ödemelerini bunun üstünden yapabilir.

İlk olarak hizmet borçlanmasının ne demek olduğuna bakalım. Sigortalı kişilerin kendi istekleri haricinde sigortalılık süreleri kesilebilir. Kesilen bu sürelerin primlerinin ödenerek sigortalılık süresinden saydırılmasına hizmet borçlanması denir. Öteki bir deyişle hizmet borçlanması çalışamayan sürelerdeki günlerin para karşılığında satın alınmasıdır. Hizmet borçlanmasını sigortalının kendisi yapabildiği şeklinde sigortalının gerçek sahibi de yapabilir.

Halk içinde malum en mühim borçlanmalar; hanımefendiler için analık doğrusu doğum borçlanması, erkekler için ise askerlik borçlanmasıdır. Söz mevzusu olan borçlanmaların yapımında en mühim olan mevzularda birisi de sigortalının son olarak hangi statüde olduğu ve hangi yılların borçlanacağıdır.

5510 sayılı kanunda bakılırsa hizmet borçlanmaları düzenlenmiştir. Buna bakılırsa kişilerin borçlanma yapabileceği durumlar şu şekildedir:

  • Parasız doğum izni yada emek vermeden geçen süreleri en fazla üç çocuğa kadar (evlatların yaşaması kaydıyla yada 2 yıldan azca yasadığı süre kadar) 4A (SSK), 4B (Bağ-Kur) ve 4C’li (Işyar) hanımefendiler Toplumsal Güvenlik Kurumuna borçlanabiliyor.
  • Er yada erbaş olarak tabanca altında yada yedek subay okulunda geçen süreler Toplumsal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.
  • 4C’li olarak vazife icra eden doğrusu işyar olan personel mevzuatına bakılırsa aylıksız izin süreleri Toplumsal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.
  • Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi yada tıpta uzmanlık için yurt içinde ve yurt haricinde geçirdikleri tahsil süreleri Toplumsal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.
  • Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların düzgüsel yetişim süreleri Toplumsal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.
  • Sigortalı iken tutuklanan ve sonrasında beraat edenlerin tutuklu yada gözaltındaki süreleri Toplumsal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.
  • Işbırakımı ve lokavtta geçen süreler Toplumsal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.
  • Hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri Toplumsal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.
  • Seçim kanunları gereğince görevlerinden çekilme edenlerin seçimin yapıldığı tarihe kadar olan süreleri Toplumsal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.
  • Kısmı süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalıların, kısmi süreli çalışmış oldukları aylara ilişkin tamamlanmamış süreler de Toplumsal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.

Bilinmiş olduğu suretiyle borçlanmalar tamamlanmamış günlerin tamamlanması ve emeklilik tarihinin öne çekilmesi açısından mühim bir mevzudur. Aslen doğum borçlanmasının sigorta tarihini geri çekmediği bilinmektedir. Fakat hanımefendilerin yetişim ya da çıraklık dönemlerindeki aldıkları sigorta numaraları doğum süresinde yapacakları doğum borçlanmaları bunu geriye çeker ve bu sayede daha erken emeklilik hakkı kazanabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Erkeklerdeki asker borçlanması ise sigorta başlangıç tarihini geri çekmektedir. Böylece erkekler askerlik borçlanması yardımıyla daha erken emekli olurlar.

Ne Kadar Borçlanma Yapılabilir?

Yukarıda da belirttiğimiz şeklinde borçlanma işlemi hem sigortalı şahıs hem de sigortalının gerçek sahibi tarafınca yapılabilir. Bağ-Kurda ya da SSK kapsamındaki kişilerin, yazılı talepte bulundukları tarihe bakılırsa borçlanma miktarı hesaplanır. Talepte bulunulan tarihteki prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları içinde olur ve günlük kazancın %32’si oranında bir borç hesaplanır.

Borçlanma işleminden öteki bir mühim mevzu da borçlanılacak günlerin hangi kurumun hizmetine sayılacağı, kaç gün borçlanma yapılacağı ve söz mevzusu olan borçlanmanın tutarıdır. Borçlanma yapılmadan ilkin bu konuların dikkatle incelenmesinden yarar vardır.

tıkla sorunu sor

SGK Hangi Süreler Borçlanılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir