SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır?

İş Göremezlik Ödeneği olarak da malum SGK hastalık rapor parası kanunda belirtilen hastalıklardan birinin kişide oluşması sebebi ile kişinin çalışamadığı süre göz önünde tutularak verilmektedir. SGK tarafınca meydana getirilen bu ödeme, istirahat hali süresince devam etmektedir.

Eğer bir şahıs SGK Hastalık Rapor Parası Almak İstiyorsa …

Taşımış olduğu hastalık için kanıt durumunda sıhhat raporu almalıdır. Hem de son bir yıl içinde minimum 90 günlük sigorta primini ödemiş olmalıdır. 1 ve 2 günlük raporlara ücret ödenmediğini göz önünde tutmalı ve işvereninin en kısa zamanda SGK’ya bildirimde bulunması sürecini takip etmelidir.

SGK Hastalık Rapor Parası Iyi mi Alınır?

  • Hastalık ile ilgili hastaneye gidilerek raporların alınması ile beraber SGK hastalık rapor parası iyi mi alınır? ile ilgili süreç başlatılmış olur.
  • Alınan rapor geciktirilmeden işverene ya da muhasebesine ulaştırılmalıdır.
  • İşveren raporun bitiş tarihini de içeren ayın (hizmet prim belgesinin verileceği ) son gününe kadar e-Rapor sistemine çalışanın raporunu girmelidir. Girmediği takdirde esasen hastane MEDULA sistemine otomatikman giriş sağlayacağı için işveren yönetimsel para cezasına çarptırılacaktır.
  • SGK’ya bildirimi meydana getirilen rapor, orada Kısa Vadeli Servis memurlarının ekranına düşecektir.
  • Yetkililer bu raporu inceleyerek doğruluğunu tespit etmeye çalışacaklardır. Sonrasında ise onay aşamasına geçilir.
  • Onay sonrası PTT’ye hesaplanan ücretin ödeme talimatı çıkarılır.
  • Geçici süre çalışamayacak olan işçinin telefonuna da bir bildirim mesajı gider.
  • Son aşamaya gelindiğinde SGK hastalık rapor parası iyi mi alınır? sorusu için yanıt T.C. nüfus cüzdanıdır. Nüfus cüzdanı ile beraber PTT’ye giderek ödemenizi alabilirsiniz.

Not: Rapor bedelini almak için size yalnız 2 aylık bir süre bilinmektedir. Bu süreçte PTT’ye gitmemişseniz, ödemeniz otomatikman geri dönecektir. Hemen sonra yeniden dilekçe verip bir süre bekleyerek paranızı alabilirsiniz. Burada üst sınır 5 senedir. 5 yıl içinde bu ödemeyi almazsanız vakit aşımına uğrayacağından dolayı tekrar alma şansınız olmaz.

SGK Hastalık Rapor Parası Ne Süre Yatar?

Geçtiğimiz yıla kadar SGK hastalık rapor parası ayın 8’i ve 14’ünde yatırılıyordu. Sadece uygulama değişti ve bu yıl meydana getirilen değişim yardımıyla ayın herhangi bir gününde ödeme yapılmasına izin verildi.

PTT’den SGK Hastalık Rapor Parası Iyi mi Alınır?

Nüfus cüzdanınız ile beraber herhangi bir PTT şubesine gittiğinizde ödeme alabildiğinizi yukarıda belirtmiştik. Sadece ek masraflardan söz etmemiştik. Düzgüsel şartlar altında size gelen herhangi bir ödemeden belirli kesintiler yapılmaktadır. Fakat rapor parası adı altında size gelen hiçbir ödeme için ne harcama ne de komisyon tutarı kesilmez. Böylece hiçbir kesintiye uğramayan paranızı tam olarak alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

SGK Hastalık Rapor Parası Iyi mi Sorgulanır?

E-Devlet ile yapabileceğiniz rapor parası sorgulama işlemi için tercih edebileceğiniz iki seçenek bulunmaktadır.

  • İlk seçenek

E-Hizmetler Toplumsal Güvenlik Kurumu Ortak (4A / 4B / 4C) Hizmetler 4A / 4B İş Göremezlik Ödemesi Görme Geçici İş Göremezlik Online Sorgulama Sonucu

  • İkinci seçenek

e-Hizmetler Toplumsal Güvenlik Kurumu Kişi Ödemeleri Hizmetleri Kişi Ödemesi Sorgulama

Her ikisinden de ödemeniz için sorgulama yapabilirsiniz.

Tatildeyken Hasta Olmuşsanız …

Dinlence yaptığınız yer ister yurt içinde isterse yurtdışında olsun, daha hastalığın ilk gününden işvereninize ya da sorumlunuza durumu bildirmek zorundasınız.

Eğer yurtiçindeyseniz büyük problemler yaşamazsınız. Oradaki mahalli bir hastaneye giderek rapor almanız kafi olur.

Sadece yurtdışındaysanız iş göremezliğinize dair tüm işlemler oldukça daha karmaşık bir hal alır. Bulunduğunuz ülkedeki doktorun yalnız hasta olduğunuzu belirttiği bir rapor işinizi görmeyecektir. Aynı raporda çalışamayacak kadar fena durumda olduğunuz açık ve net bir halde belirtilmelidir. Yabancı bir ülkede rapor almanın ciddi bir zorluğa sebep olacağını da bu aşamada eklemeliyiz. Ek olarak aldığınız bu yeni sıhhat raporunun SGK’ya ulaştırılması da bir o denli zor olacaktır. Aslına bakarsan hastalık sebebi ile yarıda kesilen tatilinizde bir de o ülkede bulunan ve devlete ilişik (hususi kurumlar sayılmayacaktır) sıhhat sigortası kurumuna bu belgeyi iletmeniz gerekecektir.

Tatildeyken hasta olmanız dinlenme sürecinizi uzatsa da dinlence sürenizi uzatmayacaktır. Minik bir detay olarak işvereninizin inisiyatifinde kullanamadığınız dinlence günlerinizi senenin ilerleyen günlerinde yeniden kullanabilirsiniz.

İşvereniniz raporunuzun gerçekliğinden kuşku duyuyorsa mevzu ile ilgili yansız olarak iş meydana getirecek bir bilirkişi raporu hazırlatma hakkına haizdir.

3 Günden Azca Olan Hastalık Rapor Parası İçin Ne Yapılabilinir?

1 ve 2 günlük raporlara SGK tarafınca ödenek çıkarılmadığını artık biliyoruz. Peki mevzu ile ilgili ne yapabiliriz?

Derhal 4 Şubat 2011 tarih ve 27836 sayısı ile Resmi Gazete’de gösterilen 6098 Sayılı Borçlar Kanunu’nun 409. maddesinden söz edelim o halde. Bu kanuna nazaran eğer işvereniniz ile uzun süredir hizmet ilişkisi içerisindeyseniz hastalık ve askerlik benzer biçimde durumlar için çalıştığınız firmadan ödeme isteyebilirsiniz. Burada mühim olan nokta ücret istediğiniz dönemin emek harcama zamanınızdan oldukça daha kısa olması gerektiğidir.

Ek olarak mevzu ile ilgili 4857 sayılı İş Kanunu’nun 26., 46., ve 47. maddelerini ve 5510 sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu’nun 18. maddesini inceleyebilirsiniz.

Bu benzer biçimde durumlarda 2 günlük ücretinizi karşılayabilirsiniz. Patronunuz bu süreyi ödemek istemese bile, hatta sözleşmeniz dahi olmasa eğer size aylık bir ücret belirlenmiş ise, ki işe girerken ilkin bu konuşmayı yaparız, işvereniniz size ödeme yapmak zorundadır.

SGK Yapılandırma Ödeme, 6736 SGK Ödemesi Nasıl Yapılır?

SGK Ödemelerini Sorgulama

SGK Aylık Hesaplama

tıkla sorunu sor

SGK Hastalık Rapor Parası Iyi mi Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir