SGK Hizmet Belgesi Vermeme Cezaları

Devletimizde işverenlerin emri altında çalışan birçok sigortalı çalışan bulunmaktadır. Çalışanlar ve işverenler bazı belgelerini ihtiyaç duyulan kurumlara belirlenen süreleri içinde teslim etmeleri gerekmektedir. Bunlardan birisi de SGK Hizmet Belgesidir. SGK hizmet belgesi vermeme cezalarını bu yazımızda işleyeceğiz.

Bilinmiş olduğu suretiyle belirli dönemlerde işverenler aylık prim ve hizmet belgelerini Toplumsal Güvenlik Kurumuna telsim etmeleri gerekmektedir. Fakat kimi zaman iş yoğunluğuna denk geldiği zamanlarda bu belgenin gönderimi unutulabiliyor. İşte bu durumlarda da maalesef işverenler yönetimsel para cezasıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Hizmet belgesi {özel sektör} işverenlerince düzenlenmektedir. Aylık prim ve hizmet belgelerinin en geç verilme zamanı, belgenin ilişkin olduğu ayı takip eden ayın 23’üne kadar web üstünden Toplumsal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. Söz mevzusu olan ayın 23’ünün resmi tatile denk gelmesi durumunda ise aylık prim ve hizmet belgeleri resmi tatili izleyen ilk iş günü içinde teslim edilmelidir.

Aylık prim ve hizmet belgelerinin belirlenen yasal süre içinde Toplumsal Güvenlik Kurumuna teslim edilmemesi durumu da yaşanabilmektedir. Süre geçtikten sonrasında SGK’ya hizmet belgesini web üstünden gönderme imkanı yoktur. Bu yüzden de Toplumsal Güvenlik Kurumuna geç teslim edilecek olan hizmet belgeleri kâğıt olarak düzenlenmeli ve iş yerinin bağlı olduğu Toplumsal Güvenlik Kurumuna elden verilmelidir. Ek olarak bu hizmet belgesi posta yöntemiyle da teslim edilebilir.

Toplumsal Güvenlik Kurumuna teslim edilmesi ihtiyaç duyulan hizmet belgesinin geç verilmesi durumunda ya da kuruma asla verilmemesi durumunda kişilere cezalar verilmektedir. Bu cezaları şöyleki sıralayabiliriz:

Sponsorlu Bağlantılar

  • Hizmet belgesi aslolan özellikte ise bir aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla belgede kayıtlı sigortalı çalışan sayısı başına aylık asgari ücretin beşte biri tutarında yönetimsel para cezası uygulanmaktadır.
  • Hizmet belgesi ek özellikte ise, bir aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla ek belgede kayıtlı sigortalı çalışan sayısı başına, aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında bir yönetimsel para cezası uygulanmaktadır.

Hizmet belgesinin Toplumsal Güvenlik Kurumuna geç teslim edilmesiyle uygulanan bu para cezası, cezanın bildiri tarihinden itibaren ilk 15 gün içinde ödenirse tutarın bir tek dörtte üçü öğrenim edilmektedir.

Toplumsal Güvenlik Kurumuna hizmet belgesinin geç verilmesi benzer biçimde asla verilmemesi durumunda da yönetimsel para cezaları uygulanmaktadır. Eğer söz mevzusu olan şahıs hizmet belgesini vermemişse bu durumu sigortalı şikâyet edebilir ya da Toplumsal Güvenlik Kurumu yapacağı incelemeler sonucunda bu durumu fark edebilir. Aylık prim ve hizmet belgesinin verilmediği tespit edilirse, bu kez yönetimsel para cezası türünü belirlemek için belgenin aslolan ya da ek durumunda olup olmamasına ya da işveren tarafınca düzenlenip düzenlenmediğine bakılmaz. İdari para cezası aylık asgari ücretin iki katı tutarı olarak hesaplanır ve söz mevzusu olan kişiye kesilir.

Görüldüğü suretiyle bir sigortalı çalıştırmakta olan işverenin aylık prim ve hizmet belgesinin Toplumsal Güvenlik Kurumuna vermediği tespit edildiğinde uygulanacak yönetimsel para cezası tutarı, yetkili kişiler tarafınca verilecek olan cezaya nazaran 10 kat daha fazladır. Bu yüzden aylık prim ve hizmet belgesini vermeyi unutmuş olan işveren, Toplumsal Güvenlik Kurumunun tespitine kalmadan bu belgelerini teslime ederse onun için daha avantajlı olacaktır.

 

tıkla sorunu sor

SGK Hizmet Belgesi Vermeme Cezaları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir