SGK İntibak Yasası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

SGK için intibak yasası sorgulamak ve lüzumlu bilgilere süratli bir halde ulaşmak, E-Devlet sistemi yardımıyla online olarak yapılabilmektedir. Devletin her yıl emekli maaşlarına yapmış olduğu zammın öğrenilebilmesi ve araştırılabilmesi için intibak sorgulaması yapılmaktadır. İntibak yasası merakla araştırılırken, E-Devlet sisteminin sunmuş olduğu kolaylıklar vatandaşların memnuniyetini arttırmaktadır.

SGK İntibak Sorgulama İşlemi Online Olarak Iyi mi Yapılır?

E-Devlet intibak sorgulama işlemi ile online olarak ve süratli bir halde sorgulamaların yapılması mümkündür. E-Devlet sistemine giriş yapılabilmesi için kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. Bu işlemde ihtiyacınız olan T.C kimlik numarası ve şahsa hususi E-Devlet şifresidir. Şifreni mevcut değilse PTT şubelerinden alabilir, sonrasında sisteme giriş yaptıktan sonrasında kişisel olarak yenileyebilirsiniz. SGK intibak sorgulama işlemi için izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar şu şekildedir;

 • SGK için intibak sorgulamanızı https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi adresi üstünden yapabilirsiniz.
 • Adrese giriş yaptıktan sonrasında oluşturulan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
 • Kimlik doğrulama işleminizi tamamladıktan sonrasında sorgulama otomatikman yapılır ve netice sayfası karşınıza çıkar.
 • Netice sayfasında sisteme kayıtlı olan 4A emekli maaşınız ile ilgili bilgileri görüntüleyebilir ve inceleyebilirsiniz.

SGK İntibak Sorgulama İşlemi Telefon Vasıtasıyla Iyi mi Yapılır?

T.C ile intibak sorgulama işlemi için telefonu kullanmanız mümkündür. Alo 170’i arayarak sorgulamanızı kolayca yapabilirsiniz. Alo 170; SGK, MYK, ÇSGB ve İŞKUR kurumlarına dair tüm sorularınızı yanıtlamak ve problemlerine çözüm bulmak amacıyla hizmet vermektedir. T.C kimlik numaranızı ileterek, emekli maaşınız, intibak durumunuz ya da emekliliğiniz ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Alo 170’i aramanız haricince www.alo170.gov.tr adresine giriş yaparak da online olarak sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar şu şekildedir;

 • Ilk olarak http://www.alo170.gov.tr/ adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sayfanın altına doğru ilerlediğinizde ‘Online İşlemler’ yazan bir bölüm görmüş olacaksınız.
 • Online İşlemler bölümünün altında; İhbar/Şikâyet, Görüntülü Destek, Canlı Destek ve Sık Sorulan Sorular hizmetlerine ulaşabilirsiniz.
 • Emekli maaşınızı ya da intibak yasası durumunu sorgulamak için Canlı Destek kısmına giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Bu bölüme tıkladığınız ayrı sayfada Alo170 data formu açılacaktır.
 • Bu formda; ad, soyad, T.C kimlik numarası, telefon numarası, görüşme sebebi, e-posta şeklinde bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.
 • Formu doldurduktan sonrasında sayfanın altında yer edinen ‘Konuşmayı Başlat’ yazan butona tıklamanız gerekmektedir.
 • Akabinde canlı destek ekibinden size destek olacak danışman ile online olarak yazışmaya başlayabilirsiniz.
 • Öğrenmek istediğiniz mevzuları, yapmak istediğiniz sorgulamaları ileterek anında yanıt almanız mümkündür.

İntibak Nedir, İntibakın Sunmuş olduğu Avantajlar Nedir?

İntibak kelime olarak denge ve uyum manalarını taşımaktadır. Emekli maaşlarında etkili bir kriter olan intibak zammı, değişik miktarlarda emekli maaşı alan kişilerin maaşlarının arasındaki uyumu sağlamak adına uygulanmaktadır. Vatandaşların sigorta dönemlerindeki farklılık ve döneme gore uygulanan kanun hükümlerinde kararnamelerin esas alınması karma bir sisteme haiz olarak hesaplanan emekli maaşları içinde denge sağlanması önemlidir.

SGK intibak yasası da bu duruma umar bulanabilmesi amacıyla kullanılmaktadır. İntibak yasası sistemi aylık emekli maaşı bağlama oranları ile emekli maaşlarının güncelleme kat sayısı oranları içinde eşitlik sağlayacak bir düzenlemedir. 2000 yılı ve öncesinde emekli olanlar için başlatılan dava süreci gündemi epey bir oyalamıştı. 2021 senesinde ortalama 9 milyonu emekliyi ilgilendiren karar alındı. Mahkeme sonucuna gore 355 TL’ye kadar emekli maaşlarına zam yapılacağı haberi geldi. Aynı kararın 2000 yılı ve sonrasında emekli olan kişiler içinde verilmesi umut ediliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve Yaşadıkları Sorunlar

3600 Gün İle Emeklilik Hesaplama Tablosu

65 Yaş Aylığı Ne Kadar, Aylık Alma Şartları Neler

tıkla sorunu sor

SGK İntibak Yasası Sorgulama Iyi mi Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir