SGK İş Yeri Şifresi Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

İşverenler işçileri çalıştırdıkları iş yerine ilişik işçi prim belgeleri web üstünden verebilmek için bildirge şifresi almaktadır. İş yerine ilişik olan bu gizyazı ile SSK’lı sigortalı çalışanların gerek prim gerekse gün sayılarını belirtmektedir. İşverenin bu belgeleri göndermeleri için ilk olarak iş yeri dosyası açtırması gereklidir. E- SGK sistemine giriş için ise SGK şifresi almaları şarttır. Yeni bir düzenleme olarak e- SGK uygulaması işveren ya da vekiline elden verilen gizyazı yerine online olarak gizyazı talebi fırsatı elde etmiştir. İnternet üstünden SGK işyeri şifresi alma ile işverenler daha kolay yoldan gizyazı alarak uygulamayı daha etkin kullanabilmektedir.

Bu sayede sigortalıların kazanç bildirimi için iş yerlerinin Toplumsal Güvenlik Kurumu’nda tescil dosyalarına ek olarak e-bildirge şifreleri kafi olmaktadır. SGK tarafınca otomatikman üretilen e- bildirge şifresi ve kodu için www.sgk.gov.tr adresinden e-SGK Gizyazı kısmı seçilerek iş yeri numaraları ve iş yeri şifreleri ile işçilerin sigorta girişlerini ve gün sayılarına ulaşmak mümkündür. Bilgiler ve işlemler bir tek işveren ya da işveren vekili tarafınca e-devlet sisteminden görüntülenebilmektedir. E-bildirge sistemine ayrıntılarıyla yer verdiğimiz bu yazıda gizyazı anasıl alınır ve lüzumlu belgeler nedir cevaplandırılmaktadır.

E-Bildirge Şifresi Nedir?

E-bildirge şifresinin alınma sebebi gerçekleşme ve hizmet belgelerinin SGK’ya kayıtlı olması gerekliliğinden meydana gelmektedir. Daha evvel süre yitirilmesine neden olan elden zarf ile gizyazı alma yöntemi kalkarak yerine internetten alınabilecek e-bildirge gizyazı sistemi gelmiştir. İşverenlere kolaylık elde eden sistem üstünden gizyazı temin etmek oldukça kolay olmakta. Yaşadığımız web çağlarında neredeyse her işlemi internetten yapmak mümkün hala geldi ve SGK işveren gizyazı için başvurular da web ortamında kolaylıkla yapılabilir hale gelmiştir. Bu sayede SGK’ya bizzat müracaat yapılması koşulu ortadan kalkmıştır. Tescil başvurusu yapılmasının peşinden lüzumlu olan belgeler de SGK ünitesine 7 gün içinde gönderilmesi gerekmektedir.

Aşamaları ile E- SGK Şifresi Iyi mi Alınır?

 • İnternet üstünden e SGK işyeri şifresi alma için ilk olarak e- SGK gizyazı başvurusu formunun doldurulması gerekmektedir.
 • SGK şifresi lüzumlu evraklar ve kullanıcı sözleşmesi ile birlikte gizyazı başvurusu yapılmaktadır.
 • İşveren ya da işveren vekili adına düzenlenen e- SGK şifresinin tanımlanmasının peşinden sgk.gov.tr adresine girilmesi gerekir.
 • E- SGK uygulaması açılır.
 • İşveren kısmında bulunan e- SGK uygulaması ve e-SGK gizyazı kısmına tıklanır.
 • Peşinden uygulamaya giriş kısmına tıklanır ve ekranda yer edinen T.C. Kimlik numarası ve e-devlet şifresi kutucukları doldurulur ve giriş tıklanır.
 • Oluşturulan ekranda işveren ya da vekili adına tescil edilmiş olan işyerleri için e- bildirge şifreleri sıralama şeklinde görüntülenmiş olacaktır.

E-SGK şifresi için Lüzumlu Olan Belgeler Nedir?

İşverenlerin işçilerin prim gün sayılarını ilgili SGK birimine bildirmeleri için lüzumlu olan e-bildirge şifresini alması için çeşitli evraklar gerekmektedir.

 • Kullanıcı şifresi ve kodu müracaat formu
 • İşveren imza sirküsü
 • İşveren ya da vekilinin kimlik fotokopisi
 • İşveren vekili tarafınca e- bildirge şifresi alınacaksa noter onaylı vekaletname

E- SGK İçin Sözleşme ve Müracaat Formu Lüzumlu Midir?

E-bildirge şifreleri için internetten meydana getirilen başvurularda lüzumlu belgeler mevzusundaki eski yöntem geçerliliğini korumaktadır. İnternetten meydana getirilen gizyazı başvurularının peşinden müracaat formları ve sözleşmeler SGK’ya gönderilecektir. Fakat bu belgelerin SGK’ya erişmesi için bizzat müracaat yerine posta yada kargo yolu ile evraklar işyerinin bağlı olduğu birime ulaştırılacaktır. Elden teslim alma durumunun sona erdiği bu sistem ile uzak illerde bulunan vatandaşlar rahata kavuşmuştur. Bu belgelerin de tesliminin peşinden e-SGK şifresine internetten e- SGK öteki uygulamalar kısmından giriş yaparak elde edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

E-SGK Şifresi Unutuldu İse Ne Yapılmalıdır?

Eğer e- bildirge şifresini alan işveren ya da vekili şifreyi unuttu ise e-devlet sistemi üstünden hangi işyerine ilişik gizyazı unutulduysa görüntülemek mümkün. Eski sistemde ise e- bildirge şifresini unutan işverenin tekrardan gizyazı alması gerekirdi. Bunun içinse SGK birimine lüzumlu formlar ile müracaat yapılması ön koşuldu. Böylece eski şifrenin iptali dilekçe ile gerçekleştirip yeni bir gizyazı almak mümkün oluyordu. Biten bu sistem işyerlerine ilişik şifrelerin sistem üstünden görüntülenmesi ile kolaylık elde etmiştir.

E-Devlet SGK Şifresi Sorgulama

SGK işyeri şifresi alma işleminden sonrasında e-devlet şifresi ile iş yerlerine ilişik şifreler kolayca görüntülenebilmektedir. E-SGK gizyazı sorgulama aşamaları aşağıda verilmiştir. www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılarak Toplumsal Güvenlik Kurumu kısmı açılır. E-SGK işlemleri menüsüne tıklanır. Gizyazı seçeneği seçilerek uygulamaya git denilir. Buradan uygulamaya giriş yapılabilir. İşveren adına tescil edilen tüm iş yerlerine ilişik iş yeri kodu, sicil numarası, işyeri şifresi, unvanı ve sistem şifresi görüntülenmektedir. Eğer ekranda bu bilgiler yerine kayıt yok yazısı ile karşılaşılıyorsa şifrenin adınıza tanımlanmadığı ya da tanımlamanın hemen hemen gerçekleşmediği anlamına gelmektedir. Bu şekilde bir problem ile karşılaşıldığında Toplumsal Güvenlik Merkezi’nde yardım alınabilir.

İş Yeri e-bildirge yetkili iyi mi değiştirilir?

Eğer adına gizyazı alına işveren ya da işveren vekili işten ayrıldı ya da başka bir sebepten dolayı yetkili değiştiyse şifrenin yeni bir kişiye devredilmesi gerekir. İşyeri şifresinin değiştirilmesi için Toplumsal Güvenlik Kurumu ilgili birimine dilekçe verilmelidir. Yetkilinin sonrasında yeni SGK işyeri şifresi alma için lüzumlu formları doldurması böylece gizyazı değişikliği için yeni şahıs adına kayıt açılması gerekir. Bu yeni tanımlanan gizyazı e-devle üstünden görüntülenmektedir.

Yapılandırma Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır

SGK Alacaklarında Yapılandırma Neleri Kapsıyor?

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma İhbar Hattı

tıkla sorunu sor

SGK İş Yeri Şifresi Alma İşlemleri Iyi mi Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir