SGK İşçi Şikayeti Nereye Nasıl Yapılır?

İşçi şikayetleri hem işçi hem de işveren tarafınca yapılabilmektedir. 4857 sayılı olan iş kanununa bakılırsa çalışan işçinin işyeri ile mesele yaşaması durumunda yakınma etmesi mümkündür. Buna bakılırsa başvurulabilecek hatlar ise:

 • Alo 170: Alo 170 işçilerin işyerini yakınma edebileceği en ergonomik ve etkili yoldur. Buna bakılırsa Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı kapsamında etkinlik gösteren kişilerin bu hattı araması durumunda şikayetler kayıt altına alınmaktadır. Hem de Alo 170 hattına web üstünden de başvurmak mümkündür.
 • BİMER: Başbakanlık yazışma merkezi kapsamında oldukça etkili ve çalışan bir kanaldır. Bimer’e meydana getirilen şikayetler değerlendirilir ve peşinden yapılacak öteki adımlar iletilir.

İşyerimi Nereye Yakınma Edebilirim

İşyeri yakınma hattı Alo 170 olmaktadır. Buna bakılırsa hizmet akdi kapsamında 4857 sayılı iş kanununa bakılırsa vazife alan ve çalışan işçiler, Alo 170’i arayarak yakınma edebilir. Bilhassa işçi ve işveren uyuşmazlıklarında dava açmadan ilkin öncelikli olarak arabulucuya müracaat yapılması gerekmektedir. Buna bakılırsa işten ayrılanların İŞKUR’a yakınma etmesi artık mümkün değildir. Buna bakılırsa Alo 170’e başvurmak gerekmektedir. Alo 170 kapsamında alınabilecek olan hizmetler ise:

 • Sual
 • Tavsiye
 • Eleştiri
 • İhbar
 • Yakınma
 • Müracaat ve talepler

Alo 170, haftanın yedi günü ve günün 24 saati ulaşılabilir bir yakınma hattı olmaktadır. Bu hatta iletilen tüm şikayetler, uzmanlar tarafınca yanıtlanmaktadır. Eğer problemler ilk görüşmede sonuçlandırılmamış ise bu aşamada Bakanlık, Toplumsal Güvenlik Kurumu ya da Türkiye İş Kurumu’na durum iletilmektedir.

İşçi Yakınma Dilekçesi Örneği

İşçi yakınma dilekçe örneği hazırlarken de Alo 170 üstünden informasyon alınabilir. Yakınma hattını aramak için dilekçe yapmaya gerek kalmamıştır. Bunun için öncelikli olarak:

 • Alo 170 aranmalıdır. Bu hat, haftanın 7 günü ve günün 24 saati açıktır.
 • İşçi durumunu bildirdikten sonrasında alanında uzman kişiler çözüm önerileri sunmaktadır.
 • Eğer telefon görüşmesinde herhangi bir çözüm elde edilememiş ise bu durumda Bakanlık, Toplumsal Güvenlik Kurumu ya da Türkiye İş Kurumu’na durum iletilir.
 • Eğer işçinin dilekçe hazırlaması gerekiyorsa, bu durumda Alo 170 hattı tarafınca lüzumlu bilgiler verilmektedir.

Dava açılması ihtiyaç duyulan durumlarda dilekçe hazırlanması gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

SGK Yakınma Dilekçesi

SGK şikayeti için dilekçe hazırlarken ciddi ve iddia içeren durumlarda kesinlikle avukattan danışmanlık almak gerekmektedir. Buna bakılırsa dilekçe hazırlanmasına gerek olmayan SGK şikayetleri ise:

 • Sigortasız çalışan eleman ve işyeri bildirme,
 • Gerçek ücret yerine düşük ücretten sigortalı bildirme,
 • İş kazası ve meslek hastalıkları bakımından müracaat yapmak,
 • İşyerinin bağlı olduğu Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Merkez Müdürlüklerine de bu şikayetler yapılabilmektedir.

Yakınma dilekçesi hazırlamanın gerek olmadığı durumlarda, telefon üstünden de bilgiler verilmektedir. Dava açılacağı süre yakınma dilekçesi ilgili mahkemeye iletilebilir. İşçinin iş sözleşmesi devam ediyorsa, çalışmaya devam ederken de şikayetlerini bildirebilir.

İhbar ve Yakınma Başvuruları Nereye Yapılır?

İhbar ve yakınma başvurusu yapmak için öncelikli olarak hangi mevzularda yakınma yapılacağının netleştirilmesi gerekmektedir. Buna bakılırsa:

 • İşten ayrılmış olan kişiler, iş akdinin feshedilmesi, işten çıkarılması, ücret alacakları, fazla mesai alacakları, kıdem ve suç duyurusu tazminatları benzer biçimde mevzularda yapılacak olan şikayetler işyerinin bulunmuş olduğu yerdeki Emek harcama ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine ya da bu müdürlüklere bağlı olan hizmet veren merkezlere yapılabilmektedir.
 • İş sözleşmesi sürerken, iş kapsamında alacakları olan, mobbing gören kişiler emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Grup Başkanlık’larına şikayette bulunmalıdır.
 • Toplu işten çıkartma ya da iş sağlığı ve güvenliği mevzularında İş Teftiş Grup Başkanlığı’na şikayetler yapılmalıdır.
 • İşsizlik ödenekleri alanındaki mevzular ise Türkiye İş Kurumu kapsamında Emek harcama ve iş Kurumu İl Müdürlüklerine yapılmalıdır.
 • Sigortasız olarak çalıştırılan, düşük ücretten sigortası gösterilen kişiler ise Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Merkez Müdürlüklerine şikayetlerini iletmelidir.

Alo 170 Emek harcama Saatleri

Alo 170 mesai saatleri haftanın yedi günü ve günün 24 saati olmaktadır. Buna bakılırsa çalışan kişiler acil şikayetler ya da ihtimaller içinde durumlarda günün her saati ve haftanın her günü Alo 170’i arayarak şikayetlerini dile getirebilmektedir. Alo 170 hattında alanında uzman danışmanlar hizmet vermektedir. Bu uzmanlar, suç duyurusu, yakınma, sual ve görüşlerin yanı sıra müracaat ve talepleri de değerlendirmektedir. Sınırsız yazışma olanağına haiz olan hatlardan kabul edilen Alo 170, her saat hizmet sunmaktadır. Çağrılar ise uzmanlar tarafınca yanıtlanmaktadır. Buna bakılırsa ilk görüşmelerin yapılması durumunda talepler gerçekleşmez ise ve çözüm bulunamaz ise bu durumda bilgiler ilgili birimlere gönderilir. Arkasından talep sahibi olan şahıs ile iletişime geçilir.

170 Yakınma Ne Vakit Sonuçlanır?

Alo 170 yakınma sonucu şikayetin içeriğine bakılırsa belirlenmektedir. Meydana getirilen şikayetlerin neticeleri merkezin yoğunluğu ve şikayetin içeriğine bakılırsa belirlenmektedir. Genel olarak Alo 170 şikayetleri en kısa sürede sonuçlandırılmakta ve şahıs bilgilendirilmektedir. Buna bakılırsa işçilerin müracaat yapacakları müdürlük ve kurumlar oldukça çeşitli olduğundan iş sözleşmesi sebebiyle meydana gelen problemler için de Alo 170, değişik bir merkeze şikayeti yönlendirebilir. Süreçten talepte bulunan şahıs haberdar edilmektedir. Buna bakılırsa süreç eğer mahkemeye taşınacaksa, netice alma daha da gecikebilir.

Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbar Edene Ödül

Sigortasız işçi suç duyurusu her vatandaşın yasal görevidir. Kişiler, hak ettikleri paraların altında, sigortasız şekilde kesinlikle çalıştırılamaz. Bunun haricinde sigortanın düşük ödenmesi için de maaşlar elden verilemez. Bu benzer biçimde durumlarda derhal yakınma edilmesi gerekmektedir. Sigortasız işçi çalıştırmak yasal değildir. Gerekçe ne olursa olsun, işçi bu durumu istese bile sigortasız şekilde işçi çalıştırılmamalıdır. Bu durumda işçiye yönetimsel para cezası kesilecektir. Sigortasız çalışan kişilerin suç duyurusu edilmesi durumunda ödül verilmemektedir. Buna bakılırsa sigortasız işçi çalıştıranları yakınma edilebileceği yollar ise:

 • Alo 170 aranabilir.
 • Yakınma için Bimer’e durum iletilebilir.
 • Cimer’e durum hakkında dilekçe verilebilir.
 • İşkur’a dilekçe verilebilir.
 • SGK’ya durumu anlatılan bir dilekçe verilebilir.

Emek harcama ve İş Kurumuna Yakınma

Emek harcama ve iş kurumu yakınma için öncelikli olarak yakınma içinde ne olduğu hakkında informasyon sahibi olmak gerekmektedir. Hizmet akdi bitmiş olan işçinin, hizmet sözleşmesinin feshi, tutarı, ikramiyesi, prim alacakları, işten çıkarılması benzer biçimde durumlarda başvuracağı kurum Emek harcama ve İş Kurumu İl Müdürlükleri olmaktadır. Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı kapsamında yakınma edilebilecek mevzular ise:

 • Hizmet akdinin haksız yere feshedilmesi halinde Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na şikayette bulunmak gerekmektedir.
 • Ücret ödememelerinde, prim alacaklarında, fazla mesai ücretlerinde ÇSBG’ye şikayette bulunmak gerekmektedir.
 • İkramiye alacakların ödenmemesi mevzusunda aynı kuruma şikayette bulunulabilir.
 • Kıdem tazminatı alacaklarında da Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na şikayette bulunabilir.
 • İhbar tazminatı alacaklarında Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na başvurmak gerekmektedir.
 • İşyerinde mobbing, istismar ya da istifaya zorlama durumlarında ÇSGB’ye müracaat yapılmalıdır.

Bunun haricinde suç duyurusu başvuruları için Bölge Müdürlüklerine ve Teftiş Grup Başkanlıklarına da müracaat yapılabilir. Bilhassa işten çıkarılmış olan kişilerin şikayetlerine artık bu kurumlar bakmaktadır.

SGK DANIŞMA HATTI

SSK DANIŞMA HATTI

İş İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

tıkla sorunu sor

SGK İşçi Şikayeti Nereye Iyi mi Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir