SGK İstirahat Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK istirahat raporu sorgulama iyi mi yapılabileceği hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz. İstirahat raporu; kişilere hastalık sebebi ile verilmekte olup ayakta ve yatan hasta olmak suretiyle ikiye ayrılmaktadır. Rapor için verilecek olan ücret tedavi şekline nazaran farklılık göstermektedir. Raporu alan kişinin en kısa zamanda işveren kişiye bu raporu iletmesi gerekmektedir. Rapor işverenin eline geçtikten sonrasında işveren tarafınca online istirahat raporu girişinin yapılacağı Toplumsal Güvenlik Kurumu üstünden sisteme eklenmesi gerekmektedir. Sistemde herhangi bir sorun yaşanır ise işveren tarafınca Toplumsal Güvenlik Kurumuna raporun tesliminin yapılması gerekmektedir.

İstirahat Raporu Nedir?

İstirahat raporu Toplumsal Sigortalar Kurumuna bağlı olarak çalışan her insanın alabileceği bir rapor türüdür. Çalışan kişinin rahatsızlanma / hastalık şeklinde sebepler ile hastanede tedavi gördüğünü ve bir süre çalışamayacak durumda bulunduğunu gösteren bir belgedir. Bu belgede raporun veriliş amacı ve kaç gün süre ile verildiği yer almıştır. Ek olarak veren doktorun adı, imzası ve kaşesi de raporda yer edinen bilgiler içinde bulunmaktadır. İstirahat raporu alan işçilerin bu raporu işverenlerine iletmeleri gerekmektedir. İşverenlerine raporu iletmek için 3 iş günleri bulunmaktadır.

İstirahat Raporu Hakkında

İstirahat raporu sebebi ile verilen paranın yatması için belli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren kişilere istirahat rapor parası verilmektedir. İstirahat raporu için para almak isteyen kişilerin doldurması ihtiyaç duyulan prim günleri bulunmaktadır. Bu prim günlerini dolduran kişiler istirahat raporu aldıkları takdirde, rapor parası talebinde bulunabilmektedir. Aksi takdirde kişiler rapor için para alamamaktadır.

İstirahat Rapor Parası Niçin Verilir?

İstirahat rapor parasının veriliş amacı rapor alan ve bir süre çalışamayacak durumda olan işçiyi mağdur etmemektedir. Yatakta ya da ayakta tedavi görmüş olduğu için istirahati istenen işçinin, raporlu olduğu süre süresince maaşı kesintiye uğrayacaktır. Çalışmadığı günler için raporu bulunduğundan dolayı ödemeyi Toplumsal Güvenlik Kurumu üstlenecek ve işçiye raporlu olduğu gün için günlük ödeme yapmış olacaktır. Rapor paraları her yıl belli oranlarda artış göstermektedir. Rapor parasının amacı ise işçiyi mağdur etmemektir.

İstirahat Rapor Parası Alma Şartları Nedir?

İstirahat rapor parası almak için belli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren vatandaşlar istirahat raporu aldıkları süre Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca ödeme alabilmektedir. İstirahat raporu için lüzumlu olan şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

Sponsorlu Bağlantılar

  • İstirahat raporu alan ve Toplumsal Güvenlik Kurumundan ödeme yapılmasını bekleyen bir kişinin rapor öncesindeki 1 senenin prim ödemesinin yapılması gerekmektedir. Son 1 yıl içindeki ödeme yapılması ihtiyaç duyulan prim gün sayısı ise 90’dır. 90 günlük prim ödemesi bulunan kişiler istirahat raporu parasından faydalanabilmektedir.
  • Alınan rapor eğer 1 ya da 2 gün ise bu kısa süreli raporlar için Toplumsal Güvenlik Kurumundan iş göremezlik rapor parası alınamamaktadır.
  • Hekim tarafınca verilen istirahat raporunda hastalık sebebinin açık bir halde yer alması gerekmektedir. Ek olarak raporun imzalı ve kaşeli olması, doktorun adının görünmesi de istenen şartlar içinde yer almıştır.
  • Bir hastalık sebebi ile verilen bu raporlar da eğer size koyulan hastalık teşhisi yok ise Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca iş göremezlik rapor parası ödemesi yapılmamaktadır.
  • Alınan istirahat raporunun 3 iş günü içinde işverene verilmesi gerekmektedir. Eğer işveren yok ise Toplumsal Güvenlik Kurumuna raporun ibrazının yapılması şarttır.
  • Ek olarak iş göremezlik raporunun hangi Toplumsal Güvenlik Kurumuna ibraz edilmiş olduğu de oldukça mühim ve dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir mevzudur. İş göremezlik raporu alan bir kişinin bu raporu hastanenin bağlı olduğu değil sizin bağlı olduğunuz Toplumsal Güvenlik Kurumuna bildirmesi gerekmektedir.

İstirahat Raporu Iyi mi Alınır?

İstirahat raporu bir hastaneye, hastalık sebebi ile gidip muayene olduktan sonrasında verilmektedir. İstirahat raporunun verilmesi doktora ve hastanın durumuna bağlıdır. Eğer hastanın bir hastalığı var ise ve teşhis konuşmuş ise hekim tarafınca istirahat raporu verilmektedir. İstirahat raporu, geçici iş göremezlik raporu olarak da bilinmektedir. Sadece geçici olabileceği şeklinde kalıcı iş göremezlik raporları da mevcuttur.

İstirahat Rapor Parası Iyi mi Alınır?

İstirahat rapor parasının alınması için belli şartlara uyum sağlamak gerekmektedir. Bu şartlara uyum elde eden kişiler Toplumsal Güvenlik Kurumundan geçici iş göremezlik rapor ödeneği almaktadır. Sadece rapor için ihtiyaç duyulan şartları yerine getirmeyen kişiler bu ödenekten faydalanamamaktadır. İstirahat rapor parası ödemesi için hekim tarafınca verilen raporun Toplumsal Güvenlik Kurumuna verilmesi gerekmektedir. Toplumsal Güvenlik Kurumuna iletilen rapor incelendikten sonrasında sisteme eklenmekte ve yürürlüğe dahil olmaktadır. Geçici iş göremezlik raporu Toplumsal Güvenlik Kurumuna bildirildikten sonrasında ödenek alınmaktadır.

İstirahat Raporu Yatakta Tedavi ve Ayakta Tedavi

İstirahat raporu yatakta tedavi ve ayakta tedavi olmak suretiyle iki kategoriye ayrılmaktadır. Bu iki kategori kapsamında verilen rapor için Toplumsal Güvenlik Kurumu ayrı ödemeler yapmaktadır. Ayakta tedavi için günlük gelire nazaran ödeme yapılmaktadır. İşveren tarafınca işçiye sunulan günlük gelir miktarının üçte ikisinin ödemesi yapılmaktadır. Yatarak tedavi gören kişilere ise işvereni tarafınca verilen günlük ücretin yarısı kadar ödeme yapılmaktadır. Ödemeleri Toplumsal Güvenlik Kurumu yapmakta olup rapor ödeneğinin işveren ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. SGK istirahat raporu için ödeme yapabilen tek yasal kurumdur.

İstirahat Raporu Hangi Hesaba Yatar?

İstirahat raporu Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca yatırılmakta olan bir ödenektir. Ödeneğin veriliş amacı kişiyi mağdur etmemek ve geçici çalışmama süresi süresince desteklemektedir. İstirahat raporu PTT şubesine yatmaktadır sadece Toplumsal Güvenlik Kurumunun anlaşmalı olduğu bankalara da yatabilmektedir. Toplumsal Güvenlik Kurumu geçici iş göremezlik raporu ödemelerini çoğu zaman anlaşmalı olduğu Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası aracılığı ile yapmaktadır. Sadece Ziraat Bankası hesabı bulunmayan işçiler için PTT üstünden ödeme yapılmasını sağlamaktadır.

İstirahat Rapor Parası Sorgulama

İstirahat rapor parası sorgulama Ziraat Bankası üstünden yapılabileceği şeklinde PTT aracılığı ile de yapılabilmektedir. Ziraat Bankası satın alan hizmetleri, web bankacılığı, mobil bankacılık ya da ATM üstünden sorgulama yapılabilmektedir. Ek olarak telefon bankacılığı aranarak ya da şubeye giderek de rapor parası sorgulaması kolay bir halde yapılabilmektedir. Geçici iş göremezlik rapor parası sorgusu PTT üstünden de yapılabilmektedir. PTT şubesini arayarak ya da şubeye giderek sorgulama yapılabilmektedir. Ek olarak Toplumsal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçerek de rapor parasının hangi aşamada olduğu ve ne süre yatacağına ilişkin bilgiler öğrenilebilmektedir.

E-Devlet Üstünden SGK İstirahat Raporu Sorgulama Iyi mi Yapılır ?

SGK istirahat raporu sorgulama işlemini e-devlet web üstünden kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun için yapılması ihtiyaç duyulan adımlar:

  • E-Devlet sayfasına giriş için lüzumlu bilgiler girilerek giriş yapılır.
  • C. Kimlik Numarası ve E-Devlet Şifresi yazılarak sisteme giriş yapılır.
  • E-hizmetler menüsüne tıklanır.
  • 4A/4B İş göremezlik Ödemesi Görme sayfasından detaylı data alınabilmektedir.

Rapor Parasını E- Devlet İle Sorgulama

Rapor parası sorgusu e- Devlet Kapısı aracılığı ile de yapılabilmektedir. E- Devlet Kapısına Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e- devlet şifresi ile giriş yapmak kafi olacaktır. Isterseniz öteki giriş seçenekleri kullanarak da sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz. E- Devlet sistemine giriş yaptıktan sonrasında Toplumsal Güvenlik Kurumu menüsü aracılığı ile rapor parası sorgulaması yapılabilmektedir. Site içinde arama yapmak için ise sağ üst köşede yer edinen arama motorunu kullanarak Toplumsal Güvenlik Kurumu geçici iş göremezlik rapor parası sorgusunu yapabilirsiniz.

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir 

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olur?

tıkla sorunu sor

SGK İstirahat Raporu Sorgulama Iyi mi Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir