SGK Prim Borçları Siliniyor

Toplumsal Güvenlik Kurumu yeni bir yönetmelik hazırladı. Genel Sıhhat Sigortası kapsamında çıkarılan bu yönetmelik, Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlülük kazanmıştır. SGK kapsamında çıkartılan yönetmelik pek oldukça yeniliğini de bununla beraber getiriyor. Bu doğrultuda genel sıhhat sigortası tescili yapılmış olan sadece gelir testi için asla başvuruda bulunmayanlara mühim kazanımlar sunulmaktadır. Bu durumda olanlara 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren 12 ay içinde gelir testine başvurmaları halinde bu kişilerin sıhhat sigortası primleri, yapılacak olan gelir testinin sonucuna gore gerçekleşme edilmesi sağlanacak. Bu yönetmelik SGK prim borçları siliniyor şeklinde duyuruldu.

Prim borçları bulunanlara, 1 Nisan zamanı öncesindeki döneme ilişik olarak gerçekleşme ettirilmiş olan ya da gerçekleşme ettirilecek olan gecikme zammı ve gecikme cezası benzer biçimde alacaklardan vazgeçilecek. Ek olarak bu tarihe kadar ödenmemiş olan gecikme cezası ve gecikme zamlarının da tahsilinden vazgeçilecek. Bunun yanı sıra bu tarih öncesinden gerçekleşme ettirilmiş sadece ödenmemiş olan borçlar ise; tekrardan hesaplanarak ödenmesi istenecek. Bunun yanı sıra 15 Temmuz sonrası gazilik unvanı alan gaziler, otomatik bir halde genel sıhhat sigortalısı sayılmış olacak.

SGK prim borçları siliniyor olarak duyurulan yönetmelik esnaflara da mühim kolaylıklar sağlıyor. Bu doğrultuda Esnaf Ahilik Sandığı ödeneğinin kapsamından yararlanan bireyler sıhhat sigortalısı sayılacak. Bunun yanı sıra askerlik vazifesini er ya da erbaş olarak yapanlar, genel sağlık sigortası kapsamına alınacak. Askerlerin terhisi sonrasında sigortanın geçerlilik süresi 30 gün olacak. Ek olarak aylık geliri fert başına 592 liranın altında olanlar, sıhhat hizmeti almak için bir prim ödemeyecek. Eğer şahıs başı gelir 592 liranın üstünde ise; aylık olarak 53 lira ödenerek sıhhat hizmetlerinden yararlanmak mümkün olacak.

SGK prim borçları siliniyor haberleri doğrultusunda edinilen bilgilere gore; askerliğini bitirerek terhis olanlara bir ay süresince prim ödemeden sıhhat hizmeti ücretsiz bir şekilde verilecek. Lise ve üniversite mezunları ise; iki yıl içinde prim ödemeden sıhhat hizmetlerinden yararlanabilecek. Yeni yönetmelik çerçevesinde esnaflara da mühim avantajlar sunuluyor. Bu çerçevede, toplumsal güvenlik prim borcunu ödeyememe sonucunda sıhhat hizmeti almayan esnaflar da 53 lira ödeyerek sigortalı sayılarak sıhhat hizmetlerinden yararlanabilecek.

Genel sıhhat sigortalısı sayılan bireylerin yakınları da genel sıhhat sigortalısı sayılacak ve sıhhat hizmetlerinden yararlanabilecek. Darbe teşebbüsü sebebiyle gazi olanlar da genel sıhhat sigortalısı sayılarak sıhhat hizmetlerinden yararlanabilecek. Ek olarak terör sebebiyle gazi sayılanlar da genel sıhhat sigortası kapsamına alınacak.

Sponsorlu Bağlantılar

SGK prim borçları siliniyor haberlerine gore, Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarının yurt haricinde yaşayan yakınları da genel sıhhat sigortası kapsamında yer alarak, sıhhat hizmetlerinden yararlanacak. Bir ay içinde 20 gün ve 20 günden daha azca çalışanlar da genel sıhhat sigortası kapsamına alınacak. Ek olarak davet üstüne çalışanlar ve kısmi süreli olarak çalışanlar da genel sıhhat sigortalısı sayılarak, sıhhat hizmetlerinden yararlanacak. Parasız sıhhat hizmeti alabilmek için ise; prim borcunun bulunmaması koşul olacak. Prim borcu olup taksitlendirme yapanlar ise, parasız sıhhat hizmetlerinden yararlanabilecek.

tıkla sorunu sor

SGK Prim Borçları Siliniyor İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir