SGK, SSK Prim ve Borç Ödeme İşlemleri

SGK, SSK prim ve  borçlarını ödemek için ilk olarak borç durumunu öğrenmek gerekir.  Borç bilgilerinin öğrenmek için yapılacak sorgulamalar web üstünden kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Toplumsal Güvenlik Kurumu borç ödemeleri kurum ile anlaşmalı olan bankalar aracılığı yapılmaktadır. Kurum ile anlaşmalı olan bankalardan herhangi birisine müracaat ederek ödemelerin gerçekleşmesi sağlanmaktadır.  Birçok bankanın kurum ile anlaşması bulunmakta ve ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. Ek olarak PTT şubeleri aracılığı ile borç ödemelerinin gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır.

SGK Sorgulama

SGK prim borç sorgulama işlemleri web üstünden kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Toplumsal Güvenlik Kurumu borç sorgulaması yaparak;

 • Borçların ilişkin olduğu dönemleri öğrenmek
 • Borçların kimin adına bulunduğunu öğrenmek

Tam iş statüsünü öğrenmek mümkün olmaktadır. Toplumsal Güvenlik Kurumu resmî sitesinden meydana getirilen sorgulamalarda eskiye yönelik olarak meydana getirilen ödemeleri görmek isteyen kişiler menü üstünden ‘dekont görüntüleme’ butonuna tıklayarak eskiye yönelik ödeme bilgilerine ulaşabilirler.

SGK İşveren Borç Sorgulama

İşverenlerin SGK borç sorgulaması web üstünden online olarak yapılmaktadır. Günümüzde artık Toplumsal Güvenlik Kurumuna giderek sıra beklemeden sorgulama işlemlerini kolayca gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. İşverenlere büyük kolaylıklar elde eden online borç durumu sorgulamalarının yapılabilmesi için barkoda gerekseme bulunmaktadır. Toplumsal Güvenlik Kurumuna müracaat eten işverenlere barkod numarası verilmektedir. Kurum tarafınca verilen barkod ile işverenler SSK işveren borç durumu sorgulama işlemini web üstünden gerçekleştirerek e-borcu yoktur belgesini alabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

SGK E-Giriş

SGK e-giriş yaparak borç sorgulamalarını öğrenmek için https://uyg.sgk.gov.tr/eborcSorgu/ linkine giriş yapılması gerekir. Oluşturulan Kamu İdarelerince Türkiye Geneli işveren borç sorgu ekranından sisteme giriş yapılır. Sisteme giriş için kullanıcının yapması ihtiyaç duyulan girişler şu şekildedir;

 • T.C. kimlik numarasının girilmesi
 • Gizyazı girilmesi ve
 • Güvenlik kodu doğrulaması yapılmalıdır.

Belirtilen bilgiler doğrultusunda sisteme giriş icra eden kişiler Toplumsal Güvenlik Kurumuna kayıtlı olan tüm borç bilgilerine ulaşmış olurlar.

SGK Borç Sorgulama T.C ile

T.C ile SGK borç sorgulamak E-Devlet sistemi ile rahat bir halde yapılabilir. Haiz olunan e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numaraları ile sisteme giriş icra eden kişiler sistemde bulunan Toplumsal Güvenlik Kurumu hizmetine giriş yapabilirler. T.C. kimlik numarası ve devlet şifresi le online olarak meydana getirilen Toplumsal Güvenlik Kurumu sorgulamalarında borç durumları hakkında detaylı informasyon sahibi olunması mümkün olmaktadır.

SGK Borç Yapılandırma

SGK borçlarını yapılandırmak kuruma borçlu olanlara ödeme kolaylığı getiren bir uygulamadır. 6736 sayılı kanun ile işleyen borçların yapılandırılması işlemleri için yapılandırma talebinde bulunan kişiler başvurularını web üstünden SGK resmî sitesine ya da kuruma direkt giderek yapabilir.  Meydana getirilen başvurular ile çıkarılan ödeme planları müracaat sahiplerinin adreslerine gönderilmektedir. Bu kanun borç yapılandırma içinde ne olduğu işveren prim borçlarını kapsamakta ve meydana getirilen başvurular her iş yeri için ayrı olarak yapılmaktadır. Borç yapılandırması icra eden işverenlerin haciz uygulamaları durdurularak taksitli ödeme kolaylığından yararlanmaları sağlanmaktadır.

SSK Emeklilik Sorgulama

4A emeklilik sorgulamak işlemini gerçekleştirmek için E-Devlet sistemine giriş yapmak gerekir. Sisteme giriş yapmak ve Toplumsal Güvenlik Kurumunun sistem içindeki hizmet uygulamalarına ulaşmak için ilk olarak kimlik doğrulaması yapılması gerekir. Kimlik doğrulaması için e-devlet sistemi giriş şifresine haiz olunmalıdır. PTT şubelerinden alınan gizyazı ile ya da T.C. kimlik kartı ile giriş benzer biçimde öteki yöntemler ile kimlik doğrulaması yapılarak sisteme giriş sağlanacaktır. Sisteme giriş icra eden kişiler SSK emeklilik sorgulamalarını gerçekleştirmek için 4A hizmet dökümü ile ilgili bağlantıya tıklayarak ilgili sayfaya giriş yapmış olacaklardır. Oluşturulan sayfada eksiksiz olarak girilmesi ihtiyaç duyulan bilgiler şunlardır;

 • Öteki kurumlara ilişkin olan gün sayısı mevcut gün sayıları var ise tam olarak girilmelidir.
 • Toplumsal Sigorta Kurumuna ilişkin gün sayısı tam olarak girilmelidir.

Belirtilen detayları eksiksiz olarak giren kişiler emeklilik sorgulama işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

Vergi Borcu Yoktur Sorgulama

Vergi borcu sorgulamak için yapılacak işlemler günümüzde online olarak gerçekleştirilmektedir. Vatandaşlar mevcut vergi borçları olup olmadığına dair detayları web üstünden öğrenebilirler. Vergi borcu sorgulama işlemleri;

 • Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi üstünden ve
 • E-devlet sistemi üstünden yapılmaktadır.

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesinden yapılacak vergi borcu sorgulaması için ana sayfada yer edinen vergi dairesi kısmına giriş yapılmalıdır. Giriş meydana getirilen sayfa üstünden borç bilgilendirme butonuna tıklayarak vadesi gelmiş ve hemen hemen vadesi gelmemiş olan vergi borçlarının öğrenilmesi mümkün olmaktadır. Vergi borcu durumlarını ve borcu yoktur sorgulamasını gerçekleştirmek için kişiler ilgili ikazları dikkatle okuyarak kendilerinin ve ailelerinin T.C. kimlik bilgilerini ve güvenlik kodunu girmeleri gerekir.

E-devlet şifresi ile sistem üstünden Gelir Dairesi hizmetleri kısmına giriş yapılarak vergi borcu sorgulaması yapılabilir.

Kişilerin yaptıkları resmi işlemlerde vergi borcu yoktur ibrazı gerekir. Vergi borcu yoktur yazısı resmi işlemlerin hızlanmasını sağlamakta bundan dolayı kişilerin işlemlere başlamadan ilkin vergi borcu sorgulaması yaparak vergi borcu yoktur yazısını almaları gerekmektedir.

SGK Evrak Doğrulama

SGK evraklarının doğrulanması işlemlerini web üstünden gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. E-devlet sistemi SGK hizmetleri içinde bulunan Toplumsal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip sayfasına giriş icra eden kişiler evrak doğrulama işlemlerini kolay bir halde yapabilirler. DYS evrak doğrulama uygulaması için yapılacak sorgulamalar SGK haricinde gönderilen evrakların doğruluğunu ortaya çıkarmaktadır. Meydana getirilen sorgulamalar ile doğruluk kontrolleri sağlanan evraklar yardımıyla hak kayıpları ve mağduriyetlerin önüne geçilmiş olmaktadır.

E-Devlet Giriş SSK Hizmet Dökümü

SGK hizmet dökümü almak için yapılması ihtiyaç duyulan öncelikli işlem E-devlet istemine giriş olmaktadır. Sisteme giriş yapılması için kullanılabilecek alternatifler şunlardır;

 • T.C. kimlik kartı bilgisi
 • E-Devlet şifresi
 • İnternet Bankacılığı
 • Mobil imza

Belirtilen seçeneklerden herhangi birisi ile sisteme giriş yapmak mümkün olmaktadır. Daha ağırlıklı tercih edilen seçenek e-devlet şifresi olmaktadır. Şifreye haiz olunması için yapılacak işlem PTT şubelerine giderek gizyazı temin etmek olmaktadır. Sisteme giriş yapılmasının arkasından uygulanacak işlemler sırasıyla şu şekildedir;

 • Sisteme giriş yapıldıktan sonrasında oluşturulan sayfadaki arama butonuna ‘Toplumsal Güvenlik Kurumu’ yazılarak kurum seçilmelidir.
 • Oluşturulan sayfada 4A, 4B ve 4C hizmet detayları ekrana gelmektedir.
 • İlgili kurum seçilerek hizmet dökümü belgesine ulaşmak mümkün olmaktadır.
 • Resmi makamlara verilecek olan hizmet dökümlerinin geçerli olması için ‘barkodu belge oluştur’ seçeneği tıklanarak döküm alınmalıdır.

E-SGK Gizyazı

E-SGK sistemine giriş yapılabilmesi için E-Devlet üstünden giriş yapılması gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapılabilmesi her insana hususi olarak verilen E-Devlet şifresi ile kimlik doğrulama işlemi yapılmalıdır. Arkasından E-SGK sistemine giriş yapılabilmektedir. E-Devlet şifresine haiz değilseniz PTT şubelerine uğrayarak 2 TL karşılığında almanız mümkün olacaktır. En sık kimlik doğrulama tercihi E-Devlet şifresi olan giriş yöntemidir.

SGK İletişim

SGK kontakt satın alan hizmetleri 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Vatandaşların 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet almasını elde eden SGJ satın alan hizmetleri telefon numarası ALO 170’dir. SGK kontakt numarasını arayanlar satın alan hizmetlerine bağlanmakta ve öğrenmek istedikleri detayları alabilmektedir. SGK satın alan hizmetlerinden alınabilecek hizmetler şunlardır;

 • İşçi hakları ve iş kanunu
 • Yasal prosedürler
 • İşe giriş zamanı ve prim ödeme gün sayıları detayları
 • Emeklilik ile ilgili bilgiler
 • Sigorta detayları
 • Vatandaşların toplumsal hakları ile ilgili informasyon alınabilmektedir.

SGK Geriye Dönük Borçlanma

En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar ?

Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

tıkla sorunu sor

SGK, SSK Prim ve Borç Ödeme İşlemleri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir