SGK Süt Parası

Açılımı Toplumsal Güvenlik Kurumu olan SGK, 16 Mayıs 2006 tarihinde yasalaştırılan 5502 sayılır Toplumsal Güvenlik Kurumu Kanunu ile BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı şeklinde toplumsal güvenlik kurumlarının devredilmesi aşamasında kurulmuş Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın bir kuruluşu olarak faaliyete geçmiştir. SGK süt parası hizmeti olan Toplumsal Güvenlik Kurumu, genel kurul, yönetim kurulu ve başkanlıktan oluşmaktadır.

Toplumsal Güvenlik Kurumu birçok sektörde vazife alan kişilerin fazlaca çeşitli sebeplerden dolayı geliri azalmış olan bireylerin, bir başkasına muhtaç olmaması amacıyla ve bireylerin daha iyi bir yaşam sağlayabilmeleri için kurulmuş bir toplumsal güvenlik sistemidir. 

Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun Görevleri Nedir?

SGK süt parası hizmeti olan Toplumsal Sigortalar Kurumu’nun amacı Türkiye’deki toplumsal sigortacılık alanından, eşit, ilkeli, kolay erişimi sağlanacak, dünya sigortacılık alanındaki standartlara uygun sürdürebilen bir toplumsal güvenlik sistemi oluşturmak ve bu güvenlik siteminin devamlılığını sağlamaktır. Toplumsal Sigortalar Kurumu’nun Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafınca yasalarla belirlenen bazı görevleri vardır. Bu görevler aşağıdaki maddelerden oluşmaktadır;

 • Ülkenin ulusal kalkınma yasaları ve devletin belirlemiş olduğu politikaların senelik programlarının önceliğine yer verilerek toplumsal güvenlik politikalarını uygulamak ve toplumsal güvenlik politikaların daima geliştirilmesi açısından emekler yapmak ve bu çalışmaların devamlılığını sağlamak,
 • Toplumsal Sigortalar Kurumu’nun belirlemiş olduğu yasalar, SGK’nın görevleri içinde yer edinen gerçek ve tüzel kişilere ilişkin hak ve sorumlulukları, ilgili kişileri bilgilendirmek, gerçek ve tüzel kişilere ilişkin olan hak ve sorumluluklarının kullanılması ve bu sorumlulukların yaşam geçirilmesini sağlamak.
 • Toplumsal devletin görevlerinden kabul edilen toplumsal güvenlik ile ilgili durumlarda, öteki ülkelerdeki toplumsal güvenlik mevzularında geliştirdikleri yenilikleri belirlenmek, Avrupa Birliği ve internasyonal kuruluşlar ile lüzumlu olan durumlarda ortaklık gerçekleştirmek, öteki ülkelerle gerektiğinde yapılacak olan toplumsal güvenlik mevzusunda, ilgili sözleşmelerin maddelerine bakılırsa emekler yürütmek, toplumsal güvenlik mevzusu ile ilgili öteki ülkelerle imzalanan anlaşmaların maddelerini uygulamak, antak kalma maddelerini hayata geçirmek.
 • Devletin belirlemiş olduğu toplumsal güvenlik mevzusunda yeni bir uygulama kapsamında, kamu kurumları arasındaki iş birliğinin oluşmasını ve kurumlar arasından beraber hareket edilmesini sağlamak.
 • Toplumsal Güvenlik Kurumu, kısa vadeli sigorta işlemi ile uzun vadeli sigorta işlemi kapsamında genel sıhhat sigortasından oluşmaktadır.

SGK Süt Parası Nedir?

SGK süt parası, öteki bir adıyla emzirme ödeneği, çalışan sigortalı bir bayanın doğum yapması sonucunda ya da doğum icra eden hanımefendi sigortalı değilse, sigortalı olan adama verilen bir ödeneğe denir. SGK süt parası, ödeneğinden yararlanabilmek için, bayanların sigortalı olma şartı aranmamaktadır. Kendileri sigortalı olmasa da, eşinin sigortalı olmasından dolayı SGK süt parası, ödeneğinden yararlanabilmektedirler.

SGK Süt Parasından Yararlanmak İçin Aranan Şartlar

Sigortalı olan doğum yapmış bayana ya da sigortalı olmayan eşinin doğum yapması durumunda, sigortalı adama emzirme ödeneğinden yararlanabilmesi için bazı şartlar vardır. Bu şartlar ;

Sponsorlu Bağlantılar

 1. SGK süt parası ödeneğinden yararlanabilmek için, doğum icra eden bayanın, kendisinin bağlı bulunmuş olduğu bir sigorta kurumuna üye olması, şu demek oluyor ki sigortalı olması, eşinin sigortalı olması ya da BAĞ-KUR’a üye olması gerekmektedir.
 2. Doğan bebeğin sağ olarak doğan olması gerekmektedir.
 3. Sigortalı çalışanlar için, doğum gerçekleşmeden önceki bir yıl içinde minimum 120 gün kısa vadeli primin bildirilmiş olması,
 4. Kendi adına ve hesabına çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde minimum 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sıhhat sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şartları aranmaktadır.

SGK Süt Parası İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

SGK süt parası ödeneğinden yararlanmak için bazı belgelere ihtiyacınız vardır. Bu belgeler ;

 • Doğumdan sonrasında, doğumun gerçekleştiğini kanıtlayan ve hastaneden ayrılırken size verilmesi ihtiyaç duyulan doğum belgesi
 • Sigortaya haiz çalışan kişinin fotokopisi
 • Doğum icra eden bayanın gün, ay, yıl şeklinde yer edinen doğum zamanı
 • Evlilik cüzdanının fotokopisi
 • Sigortalı çalışanın 120 gün emek harcama süresinin var bulunduğunu gösteren belgelerden oluşmaktadır.

SGK süt parası ödeneğini, bu belgelerle beraber SGK’ya başvurmanız gerekmektedir. Bu işlem web üstünden de gerçekleştiriliyor olsa da, SGK süt parası sisteminde olabilecek herhangi bir gecikme durumunu önlemek için, bizzat müracaat yapmanız daha doğru olmaktadır. Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüğüne talep dilekçesi ve öteki belgelerle beraber başvurunuzu bizzat gerçekleştirmeniz gerekmektedir. SGK süt parası ödeneğinden yararlanabilmek için başvurduğunuzda, başvurunuz 2 gün içinde, size geri dönüş sağlanacaktır. Sadece sistemdeki bazı aksaklık ya da yoğunluk sebebiyle bu süre kimi zaman uzayabilir.

SGK doğan her bebek için karşılıksız üç değişik ödenekten yararlanmanızı sağlıyor. Bu ödenekler 2016 yılı itibariyle 4099 lira rapor parası, 300-600 lira içinde yardım parası, 122 lira da SSK süt parası olarak belirlenmiştir.

tıkla sorunu sor

SGK Süt Parası İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir