Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak? 2021 Yılı ve Müjde!

Ekonomik dalgalanmaların oldukça sık yaşanmış olduğu güzel vatanımızda bir oldukca vatandaşımız gereksinimlerini karşılayabilmek için banka kredilerine başvuruda bulunmaktadır. Bir oldukca vatandaşımız ise konut kredisi, vasıta kredisi yada gereksinim kredisinden yararlanarak o anlık içinde bulunmuş olduğu maddi yetersizliği gidermekte ve birazcık olsun ferah ermektedir. Fakat dediğimiz benzer biçimde ekonomik dalgalanmalar sonucunda yaşanmış olan maddi yetersizlik sebebi ile bankadan çekilmiş olan kredilerin geri ödemesinde sorun yaşayan yurttaşlarımız kredi borçlarını ödemekte sorun yaşayarak yavaş yavaş bankaların kara listesine girmiş ve kredi notlarını düşürmüşlerdir. Hepimizin de bilmiş olduğu benzer biçimde bankaların kara listesine giren ve kredi notu düşük olan yurttaşlarımız yeniden kredi çekmek istediklerinde negatif yanıt almakta ve gereksinim duymuş oldukları nakde haiz olamamaktadırlar. Devletimizde ise bir oldukca kamu ve hususi kuruluşlu bankalardan kredi çekmiş ve borçlarını geri ödemekte sorun yaşamış oldukca sayıda vatandaşımız bulunmaktadır. Bu yurttaşlarımız 2021 senesinde sicil affı ne vakit çıkacak diye merak etmektedirler. Hükumetimiz son dönemlerde oldukça güzel projelere imzalarını atmış ve gündeme getirmişlerdir. Bu  sebeple de bankaların kara listesine girmiş olan yurttaşlarımız sicil affını dört gözle beklemektedirler.

Sicil affı ne vakit çıkacak?

Esnafa Sicil Affı 2021 Senesinde Ne Vakit Çıkacak? Son Durum Ne?

Devletimizde bulunan oldukca sayıda esnafımız bankalardan çekmiş oldukları kredilerin geri ödemesinde sorun yaşamış ve istemeden olsa da bankaların kara listesine girmişlerdir. Düzgüsel bir vatandaşın bankaların kara listesine girmesi ile esnafların kara listeye girmesi içinde dağlar kadar fark vardır. Zira esnaf olan yurttaşlarımız yapmış oldukları işlerde devamlı olarak bir para döngüsünü sağlamaktadırlar. Bu durum ise içinde bulunmuş oldukları sektör üstünde devamlı olarak yenilikler yapmalı yada ürün alımlarını canlı tutmalıdır. Hal bu şekilde olunca da sıcak paraya oldukça gereksinim duymaktadırlar. Eğer nakit açısından bir sorun yaşarlarsa kredi kartlarına yada bankaların sunmuş olduğu gereksinim kredilerine başvuruda bulunmaktadırlar.

Doğal olarak ki bankaların kara sıralamasında olan esnaflarımız bu durumu değerlendiremeyecek ve nakit gereksinimlerini değişik şekillerde değerlendirmeye çalışacaklardır. Bu sebeple de bir oldukca esnafımız sicil affı yasasını beklemektedir. Şuan nerede ise tüm esnaflarımız 2021 senesinde çıkacak olan sicil affını beklemekteler. Bu af yasası yürürlüğe girmesi durumunda, hususi ve kamu bankalarına borçları olan tüm esnafların daha önceki dönemlerde ki borçları sebebiyle kara listeye düşme durumları ve ortadan kaldırılacak ve sicili bozuk olanların bozuk sicilleri düzeltilecektir. Bu kapsamda bankalardan gereksinim kredisi, bireysel konut kredileri, esnaf ve sanatkar oldukları kazançları ile borçlarına ilişik tüm fena sicilleri ortadan kaldırılması planlanıyor. Doğal olarak esnafa sicil affı 2021 senesinde yürürlüğe girmesi, bazı şartları da bununla beraber getirecek.

Esnafa yüksek limitli kredi kartı veriliyor. Başvurunuzu derhal yapabilirsiniz.

Esnafımıza Sicil Affı Verme Mevzusunda Bankalar İstekli

Maliye Bakanımız esnafımıza verilecek olan sicil affı için bankaların istekli olduklarını deklare etti. Esnaf sicil affı yasası, esnafa sicil affı ne vakit verilecek? ne vakit çıkacak sorularını da bununla beraber getirdi. Hükumetin şuan için gündeminde anayasa değişikliği olması sebebiyle şuan için son günlerde esnafımıza sicil affı ile ilgili herhangi bir informasyon paylaşılmadı. Esnafımız için durum ise aşağıdaki benzer biçimde belirtilmektedir.

Esnafımıza Sicil Affı Verme Konusunda Bankalar İstekli
Esnafımıza Sicil Affı Verme Mevzusunda Bankalar İstekli
  1. Sicil Affından yararlanan esnafın, borçlarını ödemek için yapılandırma kullanımı yada borcun ödenmesi için girişimin bulunması gerekiyor.
  2. Belirli bir tarihten sonrasında ortaya çıkan borçlanma durumları sicil affından yararlanamayacak.
  3. Sicil affının aslolan sebebi KOBİ ve Ticari Krediler olması sebebiyle, kara listeden çıkarılan sicili temizlenen esnaflarımız KOBİ kredilerinden faydalanabilecek.
  4. Af yasası ile sicilleri temizlenmiş olan esnafın bankalardan kredi kullanmalarının önünde herhangi bir engel bulunmayacaktır.

Bir süredir, kredi kartları ve bireysel kredilere sicil affı verilmemesi sebebiyle esnaflarımız haricinde Halkımızda kredi sicil affı talep ederek, 2021 senesinde bireysel ve kurumsal her insana sicil affı verilmesini talep ediyorlar.  Bu kapsamda yürürlüğe giren, konut kredisi yapılandırma kredileri ve kredi kartı borcu yapılandırma kredileriyle beraber borcun ödenmesine esas, sicil affıda esnafımızın ekmeğine bal süreceği değerlendiriliyor.

Sicil Affından Kimler Yararlanabilecek?

Aslen bu kredi ve kredi kartlarına yönelik genel bir sicil affı olmayın, sıfır faizli işletme kredisinden yararlanamayan esnafımız için sağlanan bir işletme ve ticari sicil affıdır. Konut yada gereksinim kredileri sebebiyle ödeme güçlüğünü çeken ve sicil notu bu sebeple düşen bireysel kredi kullanıcılarını etkilemeyeceği düşünülmektedir. Aslen affın tüm Türk vatandaşlarına verilmesinin uygun olacağını düşünsekte, Devletimiz şuan için yalnız Esnafa, KOBİ’lere ve iş yeri sahiplerine diyor.

Sicili temiz ve iş oluşturmak isteyen gençlerimize KOSGEB 2021 senesinde iş yeri açma ve destekleme girişimci kredileri veriyor. Esnafımıza verilecek olan af için son durum, gelişme ve Esnaf sicil affı yasasının yürürlüğe girmesi ile son durum ve müracaat şartları hakkında esnafkredi.net sitemizde informasyon yayınlanacaktır.

Esnafın Karşılıksız Çeke Sicil Affı Yasası

Gene ekonomik ve mali durumlar sebebiyle geçmiş yıllarda müşterilerine yada tedarikçi firmalara sunmuş olduğu çek ve senetleri karşılıksız çıkan, bu yüzden sicili bozuk olan esnafımızda bu yasadan faydalanabilecektir. TESK Başkanı sayın Palandöken Mecliste ki anayasa görüşmelerinin ikinci etabında esnafımıza sicil affı yasasını görüşüp gündeme getirileceğini söylemiş oldu. Palandöken en kısa sürede yasanın yürürlüğe gireceğini sözlerini ekledi ve esnafımızın merak etmemesi icap ettiğini kendilerinin bu yasayı takip ettiklerini söyledi.

Esnafımıza Sicil Affı Kolaylaşacak

Esnafımıza verilecek olan sicil affı yasasının çıkması için çalışmaların devam etmiş olduğu bilinmektedir. Maliye bakanımız yasanın yürürlüğe girmesi ile, bankalar birliği ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) ile beraber emek verme yürüteceklerini sözlerine ekledi.

Esnafımıza Sicil Affı Kolaylaşacak
Esnafımıza Sicil Affı Kolaylaşacak

Esnafımız için yürürlüğe girecek olan sicil affı yasası Türkiye Bankalar Birliği ile düzenleme yapılarak bir emek verme yapılmış oldu. Bu emek verme ile esnafımız için borçlarını tekrardan yapılandırma imkanı sağlanacağı hemde daha ilkin ki borçları sebebiyle kara listeye girerek kredi çekememelerinden dolayı yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için tekrardan kredi çekebilmelerine ve hem de borç kapatma kredisine erişebilmelerine olanak sağlanacağı anlatıldı. Esnafa sicil affı yasası çıktığında Bankalar birliği ile hükumetin ortak emek harcaması sonucunda sonuca varılacağı düşünülüyor.

Bu açıklamalara nazaran esnafa sicil affını maddeler halinde sıralamak gerekirse;

  • Bankalara borçları olan sicili bozuk esnafımızın borçlarını yapılandırması durumunda sicillerinin temizleneceği,
  • Borçlarını ödemeyi taahhüt etmeyen ve borç ödeme mevzusunda istekli olmayanların yasadan yararlanamayacağı,
  • Hususi ve Devlet bankalarının tümünün bu uygulama ile ticari kredi ve KOBİ kredi borcu olan esnaflarımız için yapılandırma yapacakları,
  • Borcun tertipli olarak ödenme taahhüdüne binaen esnafın kara listeden çıkarılacağı,
  • Borçları yapılandırmaya karşın ödenemeyen, kazancının oldukca üstünde borcu bulunan esnaf için ilave çözümlerin üretileceği değerlendiriliyor.

2017 senesinde genel olarak verilmiş olan destek sunar arasından;

Daha evvelki yıllarda esnafımıza 30 bin lira sıfır faizli KOBİ esnaf kefalet kredisi vermiştir. Bu kredi ile ilgili ayrıntıları bu sayfadan, Kooperatiflere üye olan esnafımıza verilen yeni kredi ve destekleri bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz.

Esnafkredi.net olarak esnafımıza sicil affını yakından takip ediyor ve gelişimleri siz kıymetli esnaf ve sanatkarlarımız ile paylaşmaya devam ediyoruz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir