Sıfır Araba Alacak Gücüm Yok Diyenlere

SIFIR ARABA ALACAK GÜCÜM YOK İKİNCİ ELE KAÇ YAŞINA KADAR BANKALAR KREDİ VERİR DİYENLERE TAVSİYELER

Otomobil günümüzde bir lüks olmaktan çıkmış ve bir gerekseme haline gelmiştir. Daha acil bir gerekseme yoksa her hanede bir otomobil olması gerekmektedir. Sadece son yaşanmış olan kur artışı ile beraber artık 0 model otomobil almak orta direk vatandaşlar için olanaksız hale gelmiştir. Bununla beraber ikinci el vasıta pazarlarında hareketlenme adım atmıştır. Bilinmiş olduğu suretiyle bankalar vasıta almak isteyen tüketicilere kredi vermek suretiyle destek olmaktadır. Bilhassa taşıt kredisi adı altında verilen krediler yardımıyla vade süresi 48 aya kadar uzayabilmekte ve faiz oranları tüketici kredilerine bir azca da olsa uygun olmaktadır.

Bankalar taşıt kredisi verirken bazı kıstasları göz önüne almaktadır. Mesela; size taşıt kredisi verirken aracınıza kasko yapılmasını mecburi kılmaktadır. Kasko ve trafik sigortasını ise, kendi sigorta şirketinden yapmaktadır. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olacaktır.

Bankaların vermiş olduğu taşıt kredisi; ikinci el araçlar için ve 0 model araçlar için olmak suretiyle iki ayrı şekilde ele alınmalıdır. Bu sebeple içinde belirgin farklar vardır. Biz bu yazımızda sizlere daha fazlaca ikinci el vasıta kredisi ile ilgili informasyon vermeye çalışacak, kredi çekerken ikinci el otomobil yaşı en fazla kaç olabilir sorusunun yanıtını bulmaya çalışacağız.

İlk olarak; taşıt kredileri azca ilkin de belirttiğimiz suretiyle 48 aya kadar vade imkanı sunan, satın alınan araca kasko yaptırılması şartı konan bir kredi çeşididir. Her ne kadar adı taşıt kredisi olsa da; maalesef aracın değerinin tamamı kadar kredi alınamamaktadır. Doğrusu anlayacağınız taşıt kredisi çekerken bir miktar elinizde nakit olması gerekir. Sadece iyi bir kredi notunuz var ise; bu meseleyi de kalan meblağı tüketici kredisi çekmek suretiyle tamamlayabilirsiniz.

Vasıta kredisi ile ilgili konuştuktan sonrasında 2. El için vasıta kredisine bakalım. 2. el vasıta kredisi, yukarıda saydığımız suretiyle taşıt kredisinin tüm özelliklerini taşırken (48 ay vade, arabanın değerinin belirli bir miktarına kadar kredi imkanı, kasko, vs.) burada bir ayraç açmak gereklidir. 2. El vasıta kredisi meselesinde en fazlaca dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan aracın yaşı mevzusudur. Bankadan bankaya farklılıklar gösterebilmekle beraber 2. El araç kredisi yaş sınırı genellikle 5 yıldır. Bunun da anlamı 6 yaşındaki otomobil için taşıt kredisi kullanamayacağınızdır. Bankalar eski otomobiller için kredi vermek istemezler. Sadece bunun da çözümü; fazlaca eski bir otomobil alacaksanız taşıt kredisi yerine tüketici kredisi kullanmanız olacaktır. Bu şekilde olursa dezavantajlarınız; azca birazcık yüksek faiz oranı, 48 ay yerine 36 ay vade süresi olacaktır. Avantajlarınız ise; kasko yaptırma mecburiyetiniz olmayacaktır.

2.el taşıt kredisi çektiğinizde; aynı konut kredisi ve öteki taşıt kredilerinde olduğu benzer biçimde satın aldığınız aracın üstüne satılamaz şerhi konulacaktır, bunu da hatırlatmış olalım.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir