Sıfırdan İşyeri Nasıl Açılır? Usta Esnaflardan Tavsiyeler 2021

İş yeri açmak birçok kişinin hayalleri içinde yer almıştır. Hepimiz kendi işinin patronu olmak ister. Bunun için ilk olarak yapacağımız iş hakkında güvenilir olmak ve kesin olmak gerekir. Sonrasında iş ile ilgili informasyon ve deneyim sahibi olmanız gerekmektedir. Bilmediğiniz bir işe kalkışmak hüsranla sonuçlanabilir. İş yeri açmayı düşünenler iyi mi bir yol izlemeli, neler yapmalıdır? İşte bilgiler…

Sıfırdan İşyeri Iyi mi Açılır? Esnaflardan Tavsiyeler

Bilginiz dahilindeki iş size güvenli ve sağlam adımlar atmanız mevzusunda destek sunar. Planladığınız işe talep olan yerlerde dükkan açmanız kar oranınızın artmasını sağlar. Sözgelişi market açacaksanız çevreyi iyice araştırıp gerekseme olan kalabalık yere dükkanınızı açmanız sizin için iyi bir ana para olacaktır. Doğal olarak dükkan ve dükkan düzeni de oldukça mühim bir unsur. Bu yapacağınız tüm işler için geçerlidir. Şimdi iş yeri açmak için neler yapılması gerekir. Bunlardan bahsedelim.Ilk olarak iş yeri açmak için belli bir bütçeniz sermayenizin olması gerekir. Ana para, tutacağınız yerin kirasını içine alacağınız eşyaları karşılamanızı elde edecektir. Eğer kafi ana para yoksa ne yapmalısınız. Devletin ve bankaların sağlamış olduğu olanakları gelin beraber inceleyelim.

Sermayesiz İşyeri Nasıl Açılır?
Sermayesiz İşyeri Iyi mi Açılır?

Sermayesiz İşyeri Iyi mi Açılır?

Kendi iş yerinizi açmak istediğinizde elinizde kesinlikle belirli bir sermayenizin olması gerekmektedir. Sermayeniz olmadan açacağınız iş yerlerinde sektöre 1-0 geride başlamış olacaksınız. Bu durum kimi zaman size eksi olarak dönse bile bu mevzuyu avantajlı hale getirebilirsiniz. Devletimizde son bir kaç yıl içinde meydana getirilen projeler yardımıyla girişimci ve esnaflarımız desteklenerek ülke ekonomisinde de canlılığın ve para döngüsünün meydana gelmesi hedeflenmektedir. İş yeri açmak için elinizde kafi sermayeniz yok ise sermayenizi arttırmak amacı ile aşağıda maddeler halinde bahsetmiş olduğumuz yolu takip edebilir ve ana para sahibi olabilirsiniz.

 • Devlet destekli faizsiz bağışlama kredi imkanları sağlanmaktadır. KOSGEB tarafınca Genel Destek Programına katılarak geri ödemeli yada ödemesiz krediler verilmektedir.
 • Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan da bu alanla ilgili yeri açacaksanız kredi desteği alabilirsiniz.
 •  Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi tarafınca bazı şartlar doğrultusunda kredi verilmektedir.  Kooperatife kayıtlı olmak gerekir. Ek olarak kredi için bazı belgeler ve kefil istenmektedir.
 • Son olarak da iş yerinizi bankalardan kredi alarak açabilirsiniz. Türkiye İş Bankası, Halk Bankası, Albaraka Bankası, Vakıfbank, Türkiye Iktisat Bankası(TEB), Odeobank, Finansbank, HSBC ve Denizbank  benzer biçimde bankalar düşük faizli uygun krediler vermektedir. Size en uygun banka kredisini araştırmanız sizin için iyi bir başlangıç olabilir.
 • Sermayeyi bu seçeneklerden size en uygun olanını seçerek haiz oldunuz. Peki bundan sonrasında iyi mi bir yol izlemelisiniz.
İşyeri açma hesaplama tablosu bağlantısını ziyaret ederek, örnek olarak oluşturulmuş güncel faiz oranları ve yararlı bilgiler bulunan çizelgeyi inceleyebilirsiniz.
 1. İyi bir muhasebeciye haiz olmalısınız. Gelir-gider hesaplamasının yapılması, ödeyeceğiniz aylık vergileri takip etmeniz gerekir.
 2. İş yerinizi keyfinize gore düzenleyerek hoş bir mekan elde edebilirsiniz. İş yeriniz cafe, restoran ve benzeri yer ise görüntüye daha oldukça ehemmiyet vermelisiniz.
 3. Vergi dairesine başvurmanız gerekir.

QNB Finansbank İşyeri Açma Kredisi

Banka kredi talebinde bulunan esnaflarımıza hususi avantajlı kredi imkanları sağlamaktadır. Bu kredilerin yanı sıra bilhassa hanım girişimcilerimiz de desteklenerek ülkemizdeki istihdamın artmasına katkı sağlanmaktadır. QNB Finansbank’ın sunmuş olduğu esnaf kredilerinden yararlanmak istediğinizde bankaya müracaat yaptığınız gün çekebileceğiniz 50 bin lira esnaf kredisini size sunmaktadır. Ek olarak banka şubelerine gidip müracaat yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra banka KOBİ Nakit ve Dinamik, hanım girişimci paketi için de  6 ay geri ödemesiz paketleriyle ve altı ay sonucunda da uygun ödeme koşulları ile esnafa destek olup kolaylık sağlıyor. QNB Finansbank’ın elde etmiş olduğu bu kredi imkanlarından yararlanmak için alan kişi hizmetlerini arayarak detaylı informasyon sahibi olabilirsiniz.

QNB Finansbank esnaf kredisi hakkında informasyon almak için tıklayınız.

İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar
İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalara Başvurun!

Halkbank İşyeri Açmak İsteyene Verdiği Krediler

Halk Bankası da girişimcilerin yanında olarak yeni iş kurmaları ve ekonomik hayata atılmalarını desteklemek için Girişimci Kredisi vermektedir. İster üniversite mezunu ister deneyimsiz olsun kendi işini oluşturmak iş yeri açmak isteyen gençlerimize 50 bin TL’ye kadar kredi, mesleki kuruluşlardan eğitim sertifikası olan deneyimli ve kendi iş yerini açmak isteyenlere de 30 bin TL kredi vermektedir.  Halkbank da Girişimcinin eğitimi ve tecrübesine gore; Yürekli Girişimci Kredisi, Genç Girişimci Kredisi, Usta Girişimci Kredisi ve Icat eden Girişimci Kredisi ile uygun vade, faiz ve ödemesiz dönemli geri ödeme imkanı tanımaktadır. Bu krediden yararlanmak için şirket kuruluşunun tamamlanmış olması ve aşağıdaki belgelerin olması gerekmektedir.

Ek olarak Esnaf ve kefalet kredisi için başvuruda bulunan esnafların kredileri halk bankası tarafınca temin edilmektedir. Esnaf ve kefalet kooperatiflerinin vermiş olduğu kredi imkanlarından yararlanacak olan esnafın ticari vasıta kredisi limitlerini 500 bin Türk Lirasına kadar çıkartmıştır.

Bunun yanı sıra yeni iş yeri açacak olan esnafların ve yeni dükkan açacak olan esnafların gerekseme duymuş oldukları kredi limitleri 500 bin Türk Lirasına yükseltilmiştir. Ek olarak işletme kredisi için gerekseme duymuş olduğunuz kredilerin limiti geçmiş olduğumuz seneler içinde 150.000 Lira iken bu yıl 200 bin Türk Lirasına yükseltilmiştir. Bu kredi imkanlarından yararlanmak isteyen esnafların ilk olarak esnaf kefalet kooperatiflerine kayıt yaptırmak zorundadırlar. Ek olarak esnaf ve sanatkarlar odalarında da kayıtları bulunan esnaflar bu kredi imkanlarından yararlanabileceklerdir.

 • Tahsil Durumu Belgesi
 • Girişimci Kredisi Müracaat Formu
 • Tecim Sicil Gazetesi yada Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicilli Gazete
 • Şirket Sahibi ve Var ise Ortaklarının Kimlik Belgesi Nüfus Cüzdanı ve ya Yeterlik Fotokopisi
 • Açmış Olduğunuz İş Yerinin Vergi Levhası
 • Evvelinde Çalmış olduğu İş Yerlerini Gösteren Belgeler
Halkbank İşyeri Açmak İsteyene Verdiği Krediler
Halkbank İşyeri Açmak İsteyene Verdiği Krediler

Devlet Tarafınca Verilen İş Kurma Destekleri

Kendinize ilişkin iş yeri açmak için en uygun düşük maliyetle destek alacağınız tek devlet kurumudur. Bu kurum ülke ekonomisinin canlanması işsizliğin alt seviyelerde olması için hedeflenmiş olan ve hem de  genç girişimcilerin önünü açmak açısından geri ödemesiz bağışlama kredi imkanlarının yanı sıra sıfır faizli kredi imkanları sağlanmaktadır. KOSGEB Bilim, Endüstri ve teknoloji Bakanlığına bağlı bir kuruluştur. 2021 senesinde lüzumlu şartları taşıyan tüm girişimcilere 50 bin TL bağışlama ve 100 bin TL faizsiz kredi vermektedir. İş yeri açma kredisi alabilmek için bir uygulama ve sonrasında evrak kayıt işlemlerini yaptırmak kafi olacaktır. Kosgeb kredisi alabilmek için ilk olarak; Eğitim programına katılmanız gerekir. 

Krediden faydalanabilmek için  “Girişimcilik Belgesi ” ne haiz olmanız gerekir. Bulunduğunuz  il yada ilçelerde bu kurslara müracaat yaparak size uygun kurs bölümünüzü tercih etmeniz gerekir. Başvurunuz kabul olursa 30 günlük eğitim sonrasında sertifikanızı almaya hak kazanmış olmuş olursunuz. Sertifikanızı aldıktan sonrasında iş yerinin uygunluğuna bakılır ve sonrasında yapacağınız işi KOSGEB’ e sunuyorsunuz. Başvurunuz pozitif olarak cevaplanırsa ihtiyacınız olan krediyi alırsanız ve harcamaya başlayabiliyorsunuz. Destek dahilinde açtığınız iş yerini 3 yıl süresince kapatamazsınız eğer kapatırsanız size verilen desteği geri ödemek zorunda kalırsınız. Ek olarak harcamalarınızın tamamını faturalı ve şirket hesabı üstünden yapmanız gerekir.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir