Sigorta Başlangıcı İçin Gerekli Evraklar

İlk Kez Sigorta Yaptıracaklar İçin İstenen Belgeler Nedir?

Vatanımızda ve dünya genelinde kurumsal bir yapıya bürünen her sistemde bazı işlemleri gerçekleştirmek, yerine getirmek için belli başlı belgeleri eksiksiz bir halde toplamak ve verilmesi ihtiyaç duyulan bölgelere vermek gerekmektedir. Ek olarak işler bu sayede daha kolay daha sistemli işlerken detayları depolamak, kaydetmek daha kolay bir hal almaktadır. Anlayacağınız gibi sigortaya kaydolurken de bazı belgeleri toplamanız gerekiyor. Sonrasında ilgili makamlara müracaat etmeniz gerekmektedir.

Bu makalemizi okuduktan sonrasında siz de rahat bir halde sigorta müracaat işleminizi başlatabileceksiniz. İlk kere sigorta işlemi yaptırılırken hangi evraklar gerekir, evraklar iyi mi ve ne şekilde toplanır, toplanan bu evraklar nereye ya da kime teslim edilir? işte bu mevzu hakkında sizlere detaylı informasyon vereceğiz. Mevzu hakkında detaylı bilgilere haiz olabilmek için makalemizin devamını okumanız gerekmektedir. Ekip olarak sizlere destek olabilmek ve yardım isteyen kişilerin güler yüzlü bir halde internet sitemizden ayrılmasını sağlamak için insanüstü efor sarf ediyoruz.

İşe Girerken Sigorta için İstenen Belgeler

Sigorta başlangıcınızı eksiksiz bir halde yerine getirebilmeniz için toplamanız ihtiyaç duyulan belli başlı belgeler vardır. İşte o belgeler:

1) Sıhhatli olduğunuza, hiçbir sıhhat probleminizin olmadığına dair bir sıhhat raporu.

2) Nüfus cüzdanı ya da kimlik fotokopisi.

3) Nüfus cüzdanı sureti.

4) Aile bildirim formu.

5) 2 tane vesikalık fotoğraf.

6) Mezuniyet belgesi fotokopisi ya da son olarak mezun olunan okuldan mezun olunduğuna dair bir yazı.

7) İşe giriş ya da işe başlama formu.

8) Savcılıktan alınmış temiz kağıdı ya da kişinin herhangi bir sabıkası olmadığına dair sabıka kaydı.

9) İkamet kağıdı şeklinde lüzumlu belgeleri eksiksiz bir halde bir araya getirip lüzumlu kurum ve kuruluşlara teslim ettiğiniz günün arkasından primleriniz ödenmeye başlanacaktır.

Bu ödemeleri, ödemelerin ne çoğunlukla ödendiğini, hangi tarihte ne kadar ödendiğini denetlemek için resmi site üstünden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.  Sigorta primlerinizin tam ve eksiksiz bir halde ödenip ödenmediğini sorunsuz bir halde denetim edebilirsiniz. Sigorta primlerinizin ödenmesi esnasında herhangi bir anormal vaka ile karşılaştığınız süre hakkınızı ihtiyaç duyulan mecralara başvurarak arayın. İlgili makamlara şikayette bulunun.

Bundan önceki yazımız olan SGK Çocuk Parası Alma Şartları ve Başvurusu 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir