Sigorta Borç Sorgulama

5İnsanlar işe başladıkları tarihten itibaren işveren tarafınca sigortalılık işlemleri başlatılır ve çalışan kişi o tarihten itibaren sigortalı olarak çalışmaya devam eder. Her sektör için belirlenen toplumsal güvence farklılık göstermektedir. Sözgelişi kamu müesseselerinde çalışan işgören olarak vazife meydana getiren bireyler, Emekli Sandığı toplumsal güvencesine bağlı olurlar ve Emekli Sandığı emeklilik şartlarına nazaran emekli olmaya hak kazanırlar. Sigortalı olarak çalışan bireyler sigorta borç sorgulama sistemi ile Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun web sitesi üstünden kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Ziraat sektöründe çalışan ferdin toplumsal güvencesi BAĞ-KUR olacaktır ve BAĞ-KUR toplumsal güvencesi emeklilik şartları, öteki toplumsal güvencelerin emeklilik şartlarından değişik olacaktır. BAĞ-KUR toplumsal güvencesine haiz olan bireyler de sigorta borç sorgulama sistemi ile toplam borçlarını kolaylıkla öğrenebilirler.

Herhangi bir toplumsal güvenceye haiz olan bireyler toplumsal ve sıhhat alanlarında bazı hizmetlerden yararlanmaktadırlar. Sigortalı olarak vazife meydana getiren bireyler devlet hastanesi, devlet üniversitesi hastanesi, dal hastanesi, eğitim ve araştırma hastanesi, sıhhat ocağı şeklinde devlete ilişik olan sıhhat kurumlarından parasız muayene ve ameliyat sıhhat hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Aynı durum ilaç tedavisinden de geçerlidir eğer toplumsal güvenceniz almak istediğiniz ilacın tutarının tamamını karşılıyorsa, ilacın ücretini ödemek zorunda kalmazsınız fakat bazı ilaçların ücretlerinin tamamını ödememektedir. Bu durumda sizin fark ücretini ödemeniz gerekmektedir. Hususi sıhhat müesseselerinde muayene ya da ameliyat olmak isterseniz, toplumsal güvencenize ödenen sigorta primleri bu hizmetleri karşılıyorsa, herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmamıştır fakat toplumsal güvenceniz tamamını karşılamıyorsa, fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Herhangi bir toplumsal güvencesine haiz olarak çalışan bireyler sigorta borç sorgulama sistemi yardımıyla ne kadar borçlarının bulunduğunu, ne kadar sigorta prim ödemeleri yapmış olduklarını kolayca öğrenebilirler.

İşveren Sigorta Borç Sorgulama Iyi mi Yapılır?

İşveren, çalışanların işe başladıkları ilk gün onların sigorta işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Çalışanların işe başladıkları ilk gün sigortalılık sürelerinin başlaması gerekliliği Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca yasalarca belirlenmiştir. Aksi durum gerçekleştiğinde işverenlere bazı caydırıcı cezalar uygulanmaktadır. İşveren sigorta borç sorgulama işlemi için ilk olarak Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun web sitesini açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer edinen linki tıkladığınızda erişiminiz kolayca sağlanacaktır. Oluşturulan sayfada karşınıza aşağıdaki görsel çıkacaktır, görseldeki boş alanları bilgilerinizle doldurup sisteme aktardığınızda sigorta borç sorgulama işleminiz gerçekleşecektir.

sgkisverenborçsorgulama

İşveren Sigorta Borcu Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

Genel Sıhhat Sigortası Sigorta Borcu Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Genel Sıhhat Sigortası, herhangi bir toplumsal güvencesi olmayan bireylere de bazı olanaklardan yararlanmasını sağlamak amacıyla faaliyete geçmiş bir kurumdur. Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca uygulanan sigorta borcu sorgulama sistemi ile iş verenler ve çalışanlar sigorta prim tutarının ödenip ödenmediğini, sigorta borcunun olup olmadığını, sigorta primleriyle ilgili öğrenmek istediğiniz her bilgiye kolayca erişebilirsiniz. Bu işlem için ilk olarak Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun web sitesini açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer edinen bağlantıya tıklayarak, Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun web sitesine kolayca erişiminizi sağlayabilirsiniz. Oluşturulan yeni sayfada, aşağıdaki görselde yer edinen Kimliğimi Şimdi Sorgula butonuna tıklayarak bir sonraki sorgulama sayfasına geçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

e-devletgssborcsorgulama

Bu sayfada yer edinen TC kimlik numaranızı ve herhangi bir PTT şubesinden kolaylıkla temin edebileceğiniz e-Devlet şifresi ile Sisteme Giriş Yap butonunu tıklayarak sigorta borç sorgulama işleminizin bir sonraki sayfasına kolaylıkla geçebilirsiniz.

edevlet11

Aşağıdaki görselde yer edinen son sayfaya geldiğinizde lüzumlu alanları, kişisel bilgilerinizle eksiksiz olarak sisteme aktardıktan sonrasında Borç Sorgulama butonuna tıklayarak sigorta borç sorgulama işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

gssborcsorgulama

Genel Sıhhat Sigortası Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR Sigorta Borç Sorgulama Iyi mi Yapılır?

BAĞ-KUR toplumsal güvencesine haiz olan değişik sektörlerde çalışan bireyler için sigorta borç sorgulama işleminiz için gene Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer edinen bağlantıya tıklayarak Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun web sitesine kolay ve süratli bir halde giriş yapabilirsiniz. Yukarıdaki görsellere nazaran sigorta borç sorgulama sıralaması aynıdır. İlk olarak TC kimlik numarası ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonrasında, bir sonraki sayfaya geçiş yapabilirsiniz. Son sayfada yer edinen Sorgu Türü, Sorgu Tipi, TC kimlik numarası ve güvenlik kodunu sisteme doğru ve eksiksiz bir halde doldurduktan sonrasında Borç Sorgula butonuna basarak sigorta borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

BAĞ-KUR Sigorta Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 

tıkla sorunu sor

Sigorta Borç Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir