Sigorta Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır

Emeklilik yaşlarının hesaplanması Türkiye genelinde hem çalışan hem de emeklilik bekleyen vatandaşların için oldukça mühim bir data olmasının yanında bilhassa son yıllarda bu mevzuda fazlaca fazla meydana getirilen değişimlerle de bazen sıkıntılı durumlar da yaratabilen bir sorgulamadır. İnternet üstünden meydana getirilen sorgulamalar, sorgulama motorlarının artık bu mevzuda oldukça ergonomik emek vermesi sonucunda kolaylıkla yapılabilirken, SGK’nın kendi web sitesi üstünden de sigortalı detayları girilerek sorgulama yapılması mümkündür.

SGK 4A, SGK 4B ve SGK 4C Statüleri Emeklikte Değişik Durumlar Yaratabiliyor

Önceki adları Toplumsal Sigortalar Kurumu, BAĞKUR ve Emekli Sandığı olan sadece bir süredir SGK adıyla tek bir çatı altında birleştirilen 4A, 4B ve 4C statülerinin her biri için değişik emeklilik hizmet süreleri bulunurken, kişilerin yaşlarının üst sınırları ise değişmemektedir. Emeklilik tablosu adı altında ulaşılabilen bilgilerin hiçbiri için kati hükümler içermedikleri söylenebilir. O şekilde ki ilk işe giriş zamanı, toplam sigortalı olunan yıl, primlerin ne kadar ödendiği, askerlik süresinin ne kadar olduğuyla ilgili birçok detay emeklilik durumunun değişebilmesine niçin olmaktadır. Bunun yanında devlet tarafınca toplumsal sigortalar kanununda bazen meydana getirilen değişimler de sürenin değişmesine niçin olmaktadır. Devlet tarafınca bu yönde yakın vakit içinde ilk meydana getirilen düzenleme 1999 senesinde yapılırken, 8 Eylül 1999 tarihinden sonrasında sigortalı olanlar için daha ilkin erkeklerde 45 olan emeklilik yaşı 60’a, hanımlarda ise daha ilkin 40 olan emeklilik yaşı 58’e çıkarıldı. Bundan 9 yıl sonrasında meydana getirilen ikinci bir değişiklikle beraber emeklilik yaşı hesaplama bilgileri tekrardan değişirken 2008 yılından sonrasında sigorta girişi olanlar için düzgüsel şartlar altında 2036 yılından sonrasında emekli olacak adamların emeklilik yaşı 68’e, bayanların emeklilik yaşı da 65’e çıkarıldı.

Bir tek Yaş Değil, Prim Ödeme Gün Sayıları da Değişti

Meydana getirilen değişimler yalnız yaş sınırı için değil SGK prim ödeme gün sayısı toplamında da yapılmış oldu. 2000 yılından ilkin 5000 olan gün sayısı da kademeli olarak arttırılırken, son meydana getirilen düzenlemede bazı durumlarda bu rakamın 7000 günün üstüne çıkmış olduğu da görülmektedir. SGK ve e-devlet üstünden emeklilik yaşı tablosu sorgulaması bu verilerin sisteme doğru girilmesiyle sağlanmaktadır. Başta https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ web adresi ve e-devlet uygulaması olmak suretiyle web sitelerinin bir çoğunda bu yönde hazırlanmış sorgu motorları bulunmaktadır. Bu sorgu motorları vasıtasıyla emeklilik hesaplama yapılabilmesi fazlaca rahat bir işlem olmakla beraber, en doğru ve sıhhatli sonucun alınabilmesi için de verilerin doğru girilmesi gerekmektedir.

Emeklilik Sorgulaması İçin Sisteme Hangi Verilerin Girilmesi Gerekmektedir?

Türkiye Cumhuriyeti Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca “ne vakit emekli olurum” uygulaması kullanılırken ilk olarak cinsiyet bilgilerinin girilmesi istenir. Derhal peşinden malüliyet ve erken yaşlanma olup olmadığı, doğum zamanı ve ilk sigortalı olunan tarih (hizmete başlama zamanı) bilgilerinin doldurulması gerekmektedir. Bu ilk bölümün peşinden “mevcut bilgiler” adı altında SGK pirm ödeme gün sayısı, var ise öteki sandıklara ilişik gün sayısı, askerlik ya da sanatçı gün sayısı, fiili gün sayısı, yurtdışı gün sayısı girilmesinin peşinden sigortalının 3600 günü doldurmuş olduğu tarih bilgilerinin girilmesinin peşinden sistem lüzumlu hesaplamayı yaparak ne zaman emekli olurum sorusunun yanıtını verecektir. Burada sisteme doğru bilgilerin girilmesi oldukça mühim olmakla beraber, en doğru sonucun alınabilmesi için de gereklidir. Ek olarak belli bir yaşın üstündeki kişiler için SSK, Emekli Sandığı ya da BAĞKUR hesaplamalarında kişilerin kurumlara prim borçları var ise bunlarla ilgili detaylar da emeklilik süresini etkileyecektir. Bu biçim durumlarda kurumlara bizzat yapılacak başvuruyla detaylı data alınabilmesi oldukça kolaydır.

Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Erken Emekli Olmak İçin Ne Yapmalıyım

Emeklilik Dilekçesi Örneği 2021 Nasıl Yazılır? Nereye Verilir?

tıkla sorunu sor

Sigorta Emeklilik Hesaplama Iyi mi Yapılır İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir