Sigorta Günü Hesaplama

İnsanlar belirli bir eğitim seviyesini tamamladıklarında kendi alanlarında kamu kurumlarında, hususi sektörde ya da kendi işlerini kurarak iş hayatında etken olarak yer alırlar. İşe başladıkları tarihten itibaren iş veren tarafınca sigortalılık işlemlerinin başlatılması gerekmektedir hatta sigorta işe giriş bildirgesinin çalışanın işe başlamadan bigün ilkin Toplumsal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. Çalışanın sigorta iş giriş bildirgesinin yanında bazı belgelerin de Toplumsal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. İş verenlerin sigorta işe giriş bildirgesinin Toplumsal Güvenlik Kurumu’na verilen sürede teslim edilmemesi durumunda cezai yaptırımlar uygulamaktadır. Sigorta günü hesaplama sistemi ile çalışanların sigorta işe giriş bildirgesinin vaktinde ulaştırılmaması durumunda iki asgari ücret benzer biçimde bir cezai yaptırım uygulanmaktadır. Eğer işe giriş bildirgesinin teslim edilmediği ilgili memurlar tarafınca tespit edilirse ve yasal sürecin sonunda hala ulaştırılmamışsa bu sefer bir asgari ücret talep edilmektedir.

Birçok sektörde sigortalı olarak çalışan bireylerin, hangi toplumsal güvence kapsamında toplumsal ve sıhhat alanlarında yer edinen imkanlardan yararlanacağını vazife yaptıkları sektör belirlemektedir. Şu demek oluyor ki kamu kurumlarında işyar olarak vazife meydana getiren bireyler Emekli Sandığı toplumsal güvencesine bağlı olarak toplumsal ve sıhhat alanlarındaki hizmetlerden yararlanmaktadırlar. Eğer sigortalı olarak çalışan bireyler kendi iş yerlerinde ya da hususi sektörde çalışıyorlarsa BAĞ-KUR toplumsal güvencesinden yararlanmaktadırlar. Sigorta günü hesaplama kapsamında haiz olduğunuz toplumsal güvence yardımıyla toplumsal ve sıhhat alanlarında  bazı hizmetlerden ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz. Örnek olarak devlet hastaneleri, devlet üniversitesi hastaneleri, dal hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve sıhhat ocaklarında muayene ya da ameliyat olmak isterseniz bu sıhhat hizmetlerinden haiz olduğunuz toplumsal güvence kapsamında ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz. Sigorta günü hesaplama sistemi ile ne süre emekli olacağınıza, emekli olmanıza ne kadar kaldığını kolayca web üstünden öğrenebilirsiniz. Eğer sigortalı bir çalışan olarak hususi sıhhat müesseselerinin sıhhat hizmetlerinden yararlanmak isterseniz toplumsal güvencenize ödediğiniz sigorta prim tutarı kapsamında muayene tutarı ödemezsiniz ya da çıkan fark ücretini ödersiniz. Sigorta günü hesaplama kapsamında hususi sıhhat kurumlarında yararlandığınız hizmetlerin tutarının ne kadarını ödeyeceğinize toplumsal güvencenize ödediğiniz sigorta prim miktarı belirlenmektedir. Şu demek oluyor ki sigorta prim ücretini ne kadar yüksek olarak öderseniz, hususi sıhhat kuruluşlarına o denli azca oranda muayene ya da ameliyat tutarı ödersiniz. Sigorta günü hesaplama kapsamında şu ana kadar ne kadar sigorta prim adedi ödediğinizi, sigortalılık sürenizi web üstünden kolayca öğrenebilirsiniz. Aynı durum reçete ile yazılan ilaç tedavisinde de geçerlidir, kısaca almak istediğiniz ilaçların bazılarını Toplumsal Güvenlik Kurumu ödemektedir ve siz bu ilaçlardan ücretsiz bir şekilde yararlanırsınız fakat bazı ilaçların ödemesinin tamamını gerçekleştirmemektedir, size fark tutarı çıkmaktadır. Bu durumda çıkan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir.

Sigorta Günü Hesaplama

İnsanlar uzun bir süre sonrasında emeklilik şartlarından olan sigortalılık süresi, sigorta prim ödeme günü ve yaş kriterinin tümüne haiz olduklarında emekli olmaya hak kazanırlar. Sigorta günü hesaplama işlemi ile sigortalı olarak çalışan bireyler emekli oldukları süre da toplumsal ve sıhhat alanındaki imkanlardan yararlanmaktadır. Eğer sigorta günü hesaplamak istiyorsanız, emekli olmanıza ne kadar kaldı ve şu ana kadar ne kadar sigortalılık süreniz bulunduğunu öğrenmek istiyorsanız Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca uygulanan sistemle kuruma gitmeden, web üstünden süratli bir halde öğrenebilirsiniz. Bunun için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi size en yakın PT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında alabilirsiniz. Peşinden sigorta günü hesaplama işleminiz için ilk olarak Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun web sitesi sayfasını açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer edinen bağlantılardan size uygun olan kurumu seçerek Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun web sayfasına kolayca erişiminizi sağlayabilirsiniz.

3

Bağlantıya tıkladığınızda yukarıdaki sayfa açılacaktır Oluşturulan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız. Peşinden T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Bu işlemlerin sonunda sigorta günü hesaplama işleminizi web üstünden kolayca gerçekleştirmiş olacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

SSK Sigorta Günü Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

4B Sigorta Günü Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

4C Sigorta Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Sigorta Günü Hesaplama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir